TOPlist

Extrémní náklady: NASA odpískala vývoj vozítka, které mělo hledat vodu na Měsíci

VIPER
  • NASA zastavuje vývoj ambiciózního projektu Viper
  • Náklady na něj byly příliš vysoké a ohrozily by další mise
  • Vynaložené úsilí ovšem nepřijde vniveč, nachystány jsou již alternativní projekty

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl zastavit svůj projekt Viper neboli Volatiles Investigating Polar Exploration Rover – průzkumné polární vozítko, jehož cílem mělo být pátrání po vodě na odvrácené straně Měsíce. Ta by mohla být přeměněna na palivo pro vesmírné rakety nebo na kyslík, tolik potřebný k dýchání.

Vysoké náklady a zpoždění

Jako důvod zrušení projektu NASA uvedla zvýšení nákladů a několik zpoždění. Viper měl původně odstartovat na konci minulého roku, avšak NASA termín posunula na září roku 2025 kvůli zpoždění v dodavatelském řetězci a plánování.

Astrobotic, společnost, která stojí například za neúspěšným přistávacím modulem Peregrine, měla Viper vypustit na měsíční povrch ze své kosmické lodi Griffin. Navzdory zrušení mise Viper má tato společnost v plánu přistání Griffinu na Měsíci i bez vozítka, a to nejdříve na podzim příštího roku.

450 milionů dolarů vyhozených z okna?

NASA tvrdí, že zvýšené náklady, které by při pokračování v projektu Viper byly nezbytné, by mohly narušit další mise v rámci programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Ačkoliv podle agentury Bloomberg NASA na vývoj vozítka vynaložila již asi 450 milionů dolarů, místo vynakládání dalších prostředků se raději rozhodla vozítko rozebrat a jeho přístroje znovu použít pro budoucí mise na Měsíc.

„Agentura má v příštích pěti letech naplánovanou řadu misí, jejichž cílem je hledat na Měsíci led a další zdroje,“ uvedla v prohlášení Nicola Foxová, zástupkyně administrátora ředitelství vědeckých misí NASA. „Naše další cesta bude maximálně využívat úsilí a technologie, které byly vynaloženy na projekt Viper, a zároveň zachová důležité finanční prostředky na podporu našeho robustního lunárního portfolia.“



Pohled na vesmírnou oblohu skrze teleskop Jamese Webba



Nepřehlédněte

Takhle jste vesmír ještě neviděli! NASA zveřejnila nejhlubší průlet v historii

První alternativní projekt s označením Prime-1 je naplánován na poslední čtvrtletí letošního roku a jeho cílem bude pátrat po vodním ledu a provést demonstraci využití zdrojů pomocí vrtáku a hmotnostního spektrometru pro měření obsahu těkavých látek v podpovrchových materiálech na jižním pólu Měsíce.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku