- NASA zastavuje vývoj ambiciózního projektu Viper
- Náklady na něj byly příliš vysoké a ohrozily by další mise
- Vynaložené úsilí ovšem nepřijde vniveč, nachystány jsou již alternativní projekty
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl zastavit svůj projekt Viper neboli Volatiles Investigating Polar Exploration Rover – průzkumné polární vozítko, jehož cílem mělo být pátrání po vodě na odvrácené straně Měsíce. Ta by mohla být přeměněna na palivo pro vesmírné rakety nebo na kyslík, tolik potřebný k dýchání.
Vysoké náklady a zpoždění
Jako důvod zrušení projektu NASA uvedla zvýšení nákladů a několik zpoždění. Viper měl původně odstartovat na konci minulého roku, avšak NASA termín posunula na září roku 2025 kvůli zpoždění v dodavatelském řetězci a plánování.
After a comprehensive review, we are discontinuing development of our VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) project. We are committed to studying and exploring the Moon, and will pursue other methods to accomplish many of VIPER's goals: https://t.co/oMyngdoUKc pic.twitter.com/UJXmf0gnRv
— NASA (@NASA) July 17, 2024
Astrobotic, společnost, která stojí například za neúspěšným přistávacím modulem Peregrine, měla Viper vypustit na měsíční povrch ze své kosmické lodi Griffin. Navzdory zrušení mise Viper má tato společnost v plánu přistání Griffinu na Měsíci i bez vozítka, a to nejdříve na podzim příštího roku.
450 milionů dolarů vyhozených z okna?
NASA tvrdí, že zvýšené náklady, které by při pokračování v projektu Viper byly nezbytné, by mohly narušit další mise v rámci programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Ačkoliv podle agentury Bloomberg NASA na vývoj vozítka vynaložila již asi 450 milionů dolarů, místo vynakládání dalších prostředků se raději rozhodla vozítko rozebrat a jeho přístroje znovu použít pro budoucí mise na Měsíc.
„Agentura má v příštích pěti letech naplánovanou řadu misí, jejichž cílem je hledat na Měsíci led a další zdroje,“ uvedla v prohlášení Nicola Foxová, zástupkyně administrátora ředitelství vědeckých misí NASA. „Naše další cesta bude maximálně využívat úsilí a technologie, které byly vynaloženy na projekt Viper, a zároveň zachová důležité finanční prostředky na podporu našeho robustního lunárního portfolia.“
První alternativní projekt s označením Prime-1 je naplánován na poslední čtvrtletí letošního roku a jeho cílem bude pátrat po vodním ledu a provést demonstraci využití zdrojů pomocí vrtáku a hmotnostního spektrometru pro měření obsahu těkavých látek v podpovrchových materiálech na jižním pólu Měsíce.