Domů » Bleskovky » Externí Typo klávesnice pro iPhone: Pište jako na BlackBerry Q10

Externí Typo klávesnice pro iPhone: Pište jako na BlackBerry Q10

Ne veletrhu CES najdeme stovky firem, které zde vystavují nejrůznější příslušenství pro mobilní zařízení. Za pozornost rozhodně stojí externí klávesnice Typo pro iPhone, do které se telefon zasadí a pak už vám nic nebrání v rychlém psaní. Zakladatel serveru CrackBerry.com klávesnici otestoval a porovnal s tou na svém BlackBerry Q10 (recenze).

Celá klávesnice se skládá ze dvou dílů a s iPhonem komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth. Ve spodním díle se nachází microUSB konektor, který dobíjí malý akumulátor, jež zajišťuje podsvícení klávesnice. Když je iPhone v pouzdře vložený, má kompletně zakrytý Home button, z tohoto důvodu výrobce do pravého dolního rohu umístil samostatnou klávesu, která plní stejnou funkci.

Ripping off BlackBerry: We go fingers on with the Typo keyboard for iPhone

Nápad je to rozhodně dobrý, nicméně reakce společnosti BlackBerry na sebe nenechala dlouho čekat. Kanadský výrobce bude výrobce Typo klávesnice žalovat pro porušení duševního vlastnictví a okopírování designu, protože co si budeme nalhávat, Typo skutečně vypadá stejně jako klávesnice u modelu Q10 od BlackBerry.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

12 komentářů

 1. teekex (neregistrovaný)

  Typo klavesnice urcite neni „stejna“ (!) jako BlackBerry klavesnice, protoze pak by se nemuseli soudit, ale rovnou by resili vysi vyrovnani. Bylo by dobre se podivat treba na patenty: 7,629,964, 8,162,552, D685,775.

  BlackBerry’s design patent D685,775, from 2013, covers the look of its keyboard and is titled „Handheld Electronic Device.“ Patent 7,629,964, awarded 2009, is titled „Hand- Held Electronic Device With A Keyboard Optimized For Use With The Thumbs.“ Patent 8,162,552, from 2012, is titled „Ramped-Key Keyboard for a Handheld Mobile Communication Device.“

  Zdroj: [odkaz]

  • Kdyby ses aspoň podíval na ty patenty, který tu popisuješ… Například patent 8,162,552 jasně popisuje klávesnici se zkosenými klávesami tak, aby na ně lépe dosedl palec při psaní a D685,775 je už kompletní obrázek BB Q10. Zkrátka Typo ukradlo do posledního puntíku klávesnici z BLackBerry Q10 a ještě mají tu drzost prohlašovat, že se jedná o výsledek několikaletého vývoje a výzkumu. Pche! Vždyť i rozložení znaků, funkčních kláves a sekundárních znaků je naprosto stejný :D Jak říkají ostatní – kup si brýle. ;)

  • teekex (neregistrovaný)

   chytremu napovez, blbce kopni. Kdyz je neco stejne, tak je to 1v1 a to tady neni (chybi typicky limec pod klavesnici a usporadani klaves je taky mirne odlisne – viz klavesy vedle mezerniku). O tom, ze ta klavenice od Typo je „vyrazne“ podobna klavesnici od BlackBerry o tom se nikdo prit nebude. Ale psat ze je stejna je znamkou urcite omezenosti. A nikdo z tech co tady pouzivaji slovo „stejna“ nemel tu klavesnici v ruce a vetsina nejspis ani klavesnici z Q10, takze podle obrazku nekdo bude pronaset soudy.

   Ted k veci, spis jsem poukazoval na to, ze autor pouzil ono oznaceni, kteremu se v zahranici „profesionalove“ vyhnuli a pouzivaji pojmy jako okopirovany design, silne / velmi podobna, silne insporovana atd. Ale jsem si jist, ze mistnim diskutujicim to nejspis prijde „stejne“ tak o co de.

  • „Kdyz je neco stejne, tak je to 1v1 a to tady neni“

   Máš pravdu, zapomněli (nebo záměrně vynechali?) logo BlackBerry…

  • „Typo ukradlo do posledního puntíku klávesnici z BLackBerry Q10 a ještě mají tu drzost prohlašovat, že se jedná o výsledek několikaletého vývoje a výzkumu.“

   Náhodou je to ale krásné – evidentně po potvrzuje dokonalost BlackBerry klávesnice, když po několikaletém vývoji a výzkumu nezávisle došli k tomu, že klávesnice BlackBerry je nejlepší (:D :D :D)

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   Svatá pravda, sám bych to nenapsal líp – dobré se chválí samo :-)

  • @MCEZA: napadlo mě přesně to samé :))

   @TEEKEX: oháněl si se patenty a ty Typo zkrátka porušuje – profil jednotlivých kláves, jejich rozložení, linky oddělující jednotlivé řádky. Teď se zase oháníš slovíčkařením „stejná“ vs. „výrazně podobná“. Ok, uznávám, že přidali dvě tlačítka, kvůli potřebám ovládání OS. Jo a prohodili dva znaky…

 2. T.Z. (neregistrovaný)

  Dyt je to 1:1 kopie si slepej ? :D

 3. Karel (neregistrovaný)

  Celkem useless vec, kdyz pri psani na displeji stejne zustane softwareova klavesnice.

 4. tom028 (neregistrovaný)

  TEEKEX Kamo, to chce lepsi bryle.

 5. SPíše mi to připomíná klávesnici z BB Bold 9970, než Q10.. ale nic to nemění na to, že je to kopie jak vejce vejci..

 6. Knoxx (neregistrovaný)

  Ještě být tak drzej a vystavovat to na CESu, tomu říkám odvaha :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).