Domů » Články » Evropský roaming u T-Mobile: Češi datovali výrazně více než cizinci

Evropský roaming u T-Mobile: Češi datovali výrazně více než cizinci

Operátor T-Mobile se pochlubil se zajímavými statistikami ohledně provozu uživatelů ze své sítě na území Evropské unie během července a srpna. Češi v tomto období mobilních služeb využívali výrazně více, než tomu bylo v případě cizinců na území České republiky. Největší nárůst byl u datových přenosů, naopak počet odeslaných SMS vzrostl jen minimálně.

Naši zákazníci v porovnání s loňskem volali o prázdninách v zemích EU skoro třikrát více a datovali téměř desetkrát více. Oproti tomu občané EU v síti T-Mobile průměrně vykázali u odchozích hovorů jen 75% nárůst a spotřeba dat u nich stoupla přibližně pětkrát,“ říká Pavel Henke, ředitel velkoobchodních vztahů T-Mobile.

  • Češi v Evropské unii volali 3x více a datovali 10x více než vloni
  • Hosté z EU v ČR volali o 75 % více a datovali 5x více
  • Nejvíce byl roaming využíván na Slovensku, v Německu a v Rakousku

Češi v Evropské unii: na prvních místech Slovensko, Německo a Rakousko

Češi, stejně jako v minulých letech, využívali v létě roamingové mobilní služby nejčastěji na Slovensku, v Německu a v Rakousku. Lze předpokládat, že se tak z nemalé části dělo při průjezdu těmito zeměmi do turistických destinací v jižní a jihovýchodní Evropě. Na dalších místech pomyslného žebříčku TOP 10 spotřeby mobilních služeb v roamingu se umístilo Chorvatsko, Polsko, Itálie, Francie, Řecko, Maďarsko a Španělsko.

roaming

Nejvíce u nás datovali Rumuni a Bulhaři

Rozdíly byly patrné i mezi turisty z jednotlivých zemí. Návštěvníci ze západní Evropy většinou zvýšili čerpání svých mobilních služeb mírněji než cenově citlivější obyvatelé zemí bývalého Východního bloku. Mezi návštěvníky ČR, kteří se po zavedení nové regulace nejvíce „rozdatovali“, patřili v létě hosté z Rumunska, Itálie, Nizozemska, Slovenska a Polska. U hlasových služeb jsou na prvních místech jednoznačně Rumunsko a Bulharsko, jejichž občané u nás volali v prvním případě pětkrát a ve druhém třikrát více než vloni.

 

V ČR mezi cizinci dominovali Němci, nejvíce přibylo Nizozemců

Během prázdnin se do sítě T-Mobile v meziročním srovnání přihlásilo přibližně o 20 % více zahraničních mobilních čísel. Prvních pět míst v početnosti zaujali občané Německa (z této pětice přibližně polovina), Slovenska, Polska, Ukrajiny a Rakouska. Hodnotíme-li změnu počtu roamujících uživatelů v porovnání s červnem 2017, nejvíce u nás v létě přibylo Nizozemců.

Počet občanů pětice výše uvedených států v síti operátora více méně stagnoval, nebo dokonce poklesl, což patrně vypovídá o tom, že tito cizinci u nás pobývají ve velké míře dlouhodoběji a během léta z ČR odjíždějí, případně (u sousedních států) že jejich obyvatelé žijící v pohraničí naši zemi často navštěvují v průběhu celého roku.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).