Domů » Bleskovky » Evropská Unie opět brojí proti Googlu: Vyčítá mu monopolistické chování

Evropská Unie opět brojí proti Googlu: Vyčítá mu monopolistické chování

Evropská komise oficiálně nařkla Google z nespravedlivých a monopolistických praktik a vyčítá společnosti způsoby, jakými ovlivňuje konkurenci. Orgány EU proti Googlu brojí již léta a ten jim musel v minulosti již několikrát ustoupit. Nyní má společnost deset týdnů na to, aby odpověděla na prohlášení Evropské komise zahrnující další námitky. Pokud tak neučiní a neprovede v souladu s výtkami patřičné změny, bude se muset potýkat s právními důsledky včetně možných sankcí a pokut.

 

V souvislosti s tím bylo také zahájeno vyšetřování toho, do jaké míry operační systém Android prosazuje služby, aplikace a výsledky vyhledávání od Googlu. Bude se jednat o záležitost na několik let, již nyní však technologický gigant začal na výtky v některých ohledech reagovat. Tvrdí například, že má na trhu tradičně silnou konkurenci v podobě Yahoo či Bingu, ale zmiňuje i hlasové asistenty Cortana a Siri či internetový obchod Amazon, kde uživatelé hledají zboží, které se dříve snažili najít právě pomocí Googlu. 


 

Google již přinesl několik návrhů, jak vyřešit některé z námitek podaných evropským parlamentem, všechny byly ale shledány nedostačujícími. Jestli se kompromis těmto dvěma stranám podaří najít či ne bychom se měli dozvědět v horizontu týdnů a měsíců. může se ale jednat o běh na velmi dlouhou trať.


Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na