Evropská komise: Obsahuje aplikace mikrotransakce? Nesmí být ve Store v kategorii zdarma

Model free-to-play, kdy je základní aplikace nebo hra zdarma, přičemž pro plnohodnotné používání je zapotřebí investovat do mnoha mikrotransakcí, je v poslední době u vývojářů aplikací a her velmi oblíbený. Oblíbený však není u rodičů dětí, které dokáží během chvíle nevědomky při hraní takových her utratit nemalé peníze. Evropská komise nyní požaduje, aby byly hry a aplikace s dodatečnými platbami v obchodě aplikací viditelné na první pohled.

 

Aplikace obsahující mikrotransakce nemají být podle Evropské komise zařazené do kategorie „zdarma“, naopak má být jasně viditelné, že obsahují další platby. Tato změna se dotkne jak Google a jeho obchodu Play, tak i AppStore od Apple. Obě společnosti toto rozhodnutí respektují, Google plánuje veškeré změny ve Store provést do konce září. Již nyní lze v systému Android nastavit, aby při každé mikrotranakci bylo vyžadováno heslo.

 

Určité změny plánuje i Apple, ačkoliv si stojí za svou aktuální rodičovskou kontrolou a uvádí, že veškeré mikrotransakce jsou zřetelné přímo při stahování aplikace z App Store. Přesuny aplikací z kategorie „zdarma“ do nových kategorií nicméně čeká obě společnosti, toto nařízení se s největší pravděpodobností bude týkat i ostatních hráčů v mobilním byznysu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku