Domů » Bleskovky » Evropská komise: Obsahuje aplikace mikrotransakce? Nesmí být ve Store v kategorii zdarma

Evropská komise: Obsahuje aplikace mikrotransakce? Nesmí být ve Store v kategorii zdarma

Model free-to-play, kdy je základní aplikace nebo hra zdarma, přičemž pro plnohodnotné používání je zapotřebí investovat do mnoha mikrotransakcí, je v poslední době u vývojářů aplikací a her velmi oblíbený. Oblíbený však není u rodičů dětí, které dokáží během chvíle nevědomky při hraní takových her utratit nemalé peníze. Evropská komise nyní požaduje, aby byly hry a aplikace s dodatečnými platbami v obchodě aplikací viditelné na první pohled.

 

Aplikace obsahující mikrotransakce nemají být podle Evropské komise zařazené do kategorie „zdarma“, naopak má být jasně viditelné, že obsahují další platby. Tato změna se dotkne jak Google a jeho obchodu Play, tak i AppStore od Apple. Obě společnosti toto rozhodnutí respektují, Google plánuje veškeré změny ve Store provést do konce září. Již nyní lze v systému Android nastavit, aby při každé mikrotranakci bylo vyžadováno heslo.

 

Určité změny plánuje i Apple, ačkoliv si stojí za svou aktuální rodičovskou kontrolou a uvádí, že veškeré mikrotransakce jsou zřetelné přímo při stahování aplikace z App Store. Přesuny aplikací z kategorie „zdarma“ do nových kategorií nicméně čeká obě společnosti, toto nařízení se s největší pravděpodobností bude týkat i ostatních hráčů v mobilním byznysu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. kuba77 (neregistrovaný)

  Já vím je vedro, ale v článku je jedna hrubka – vyditelné (v odstavci mezi obrázky).

  • Jakub Karásek

   Uch, tak za tohle musím opravdu vinit vedro a nic než vedro, protože v běžných klimatických podmínkách by tohle nemohlo moji klávesnici opustit :) Díky za upozornění

 2. EK sa opat predviedla. Je smutne, ze regulacie vnasa tam, kde ich netreba a latka sa nastavuje podľa najmenej inteligentných miesto toho, aby sa sirila osveta a tito ľudia sa dovzdelavali… Týmto sa len potvrdzuje, ze cim múdrejšie zariadenia máme, tym su ich majitelia sprostejsi… A takymito krokmi na „ochranu“ spotrebitela budú iba sprostejsi.

 3. Knoxx (neregistrovaný)

  ANO! Jen tak dál.

 4. Tohle nařízení má mé sympatie.

 5. Dobrej návrh ale i tak jsem názoru že by se měla EU méně míchat do podobných věcí

 6. Na jednu stranu vítám, protože najít něco bez transakcí je takřka nemožné, takže to rad využiji jako filtr, na druhou stranu problémy „postižených“ jsou skutečně jen a pouze problémy postižených a nemusí se je vést za ručičku. Jenom debil nechá průtok na svou plat. kartu bez zabezpečení.

  V tobě „iTouchove“ je to někdy naprosto triviální bez nutnosti si pamatovat heslo….

  • Tank Murdock (neregistrovaný)

   Pohled prismatem někoho kdo je na výši. Sleduje všechny novinky na správných serverech. Vážení na konci osmdesátých let jsem vydělával peníze jen tím že jsem ladil televize a videa lidem kteří na tuto techniku měli (na tehdejší poměry byla velmi drahá), ale nerozuměli ji.Stejně je to i dnes všichni mají smartphony ale jen někteří je umí využívat na maximum a tablety totéž.Tudíž ani netuší že než daji dítěti na hraní tablet nebo svůj smartphone měli by zablokovat platby. Prosím nesuďte ty lidí tak přísně. Jistě ani vy nejste ve všech oborech jedničky. Myslím že neurochirurgů, atomových inženýru či špičkových automechaniků tady mezi vámi taky moc nebude.

  • Tank Murdock (neregistrovaný): Sorry, ale neurochirurgie je specializované (a to vysoce) téma, číslo mé platební karty a nakládání s ním v 21. století patří mezi nejzákladnější téma (aspoň tam, kde je standardem mít a užívat kartu). Tak jako je nesmyl na toto užívat číslo karty vedoucí k mému hlavnímu účtu, což je zase téma pro selský rozum, který by měl fungoval nezávisle na technologické vyspělosti společnosti (jistě ani dříve nerozdávali klíč od pokladny, ale dítko dostalo svou pokladničku se svým klíčkem…). Číslo karty není nic jiného, než klíč k pokladně. Ty chceš dávat svému roběti klíč od rodinné pokladny?

 7. Když chcete všechno zadarmo a přitom to zadarmo být nemůže, tak se nedivte. Každý sáhne po tom, co má nálepku free.

 8. klinger2008 (neregistrovaný)

  Ty snad eksistujou jen kvůli tomu aby vytvářeli nesmylné příkazy do pr……!!!!

 9. king125kg (neregistrovaný)

  Celkom rozummné nariadenie. Samozrejme, že zase sa nájdu nejakí tí typickí chronickí odporcovia všetkého, čo pochádza z dieľne eu, aby si mohli za každú cenu kopnúť (síce ani nevedia prečo), ale z takých si netreba robiť hlavu. Ja osobne som nikdy nemal problém hneď si všimnúť, či napríklad nejaká hra ponúka nejaké dokupovanie, ale verím, že sa nájdu aj takí, čo to nedokážu postrehnúť a práve pre takýchto to bude možno výhoda.

 10. Apple ak kliknem na free appku ,objaví sa InApp

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).