Domů » Články » Evropská komise chce od příštího roku zrušit roamingové poplatky

Evropská komise chce od příštího roku zrušit roamingové poplatky

Lidé cestující po Evropské unii už se nebudou muset bát vysokých účtů za telefon. Díky novému nařízení by měli od července 2014 volat v zahraničí za stejné ceny jako doma.

Skupina sedmadvaceti eurokomisařů minulý týden odhlasovala návrhový balíček, který má za cíl kompletní zrušení roamingových poplatků v rámci zemí Evropské unie. Podrobné znění všech změn má být zveřejněno v průběhu následujících šesti týdnů. Pokud se je podaří včas protlačit patřičným legislativním kolečkem, vstoupí v platnost k 1. červenci 2014.

Podle tvrzení navrhovatelů by tak operátoři mohli krátkodobě přijít až o dvě procenta svých příjmů. Jedním dechem ale dodávají, že v dlouhodobém měřítku poskytovatelé spíše vydělají v návaznosti na zvýšené používání jejich služeb. Nový návrh je jen logickým vyústěním několikaleté snahy EK snížit vysoké ceny roamingových služeb a dalším krokem k plánovanému sjednocení evropského mobilního trhu. 

Podle některých zdrojů blízkých Bruselu prý v komisi panuje názor, podle kterého je v 27 členských zemích příliš mnoho operátorů. „Ve srovnání s USA, kde poskytují na celonárodním poli své služby pouze čtyři společnosti jich na evropském trhu funguje něco kolem stovky. Takový stav není dlouhodobě udržitelný, pokud chceme toto odvětví na starém kontinentu sjednotit, obzvláště s ohledem na plánované investice spojené s rozšiřováním pokrytí sítí 4G.“


Světová mapa pokrytí sítěmi 4G

Úředníci doufají, že se zrušením roamingových sazeb přijde mezinárodní konkurence. Zákazníci budou mít větší výběr a ceny by tak měly nadále klesat. Operátoři budou zřejmě uzavírat strategické dohody, které ve výsledku povedou k jejich slučování a tedy i pročištění trhu. K určité synchronizaci na unijní úrovni má dojít i v oblasti prodeje vysílacích pásem.

Bude napínavé sledovat, zda tyto návrhy skutečně projdou evropským parlamentem. Operátoři si musí být vědomi hrozícího nebezpečí a jejich lobbisté tak budou mít jistě plné ruce práce. Pokud ale zákonodárci tlak ustojí, mohli bychom se i na českém trhu už za rok dočkat prvních nabídek mezinárodních tarifů třeba i od zahraničních operátorů. Nabízí se tedy myšlenka, že podepisovat v současné době smlouvu se závazkem na 24 měsíců nemusí být zrovna nejlepší nápad.

Miroslav Havlíček

13 komentářů

 1. Určitě toto rozhodnutí beru jako kladný krok. Operátoři nejspíše už doopravdy sjednotí ceny s „Evropou“… Kdy si za dvouletý úvazek vezmete za euro např. SGS4 či jiný Hiend a neplatíte měsíčně více než 30Eur

  • Jochen (neregistrovaný)

   Aha. Takže je v pořádku, když politici nebo úřednici určují soukromníkovi cenovou politiku. Aha. Neříkám, že se mi ceny líbí, takto ale z pricipu naprosto a zásadně ne. Zkuste se nad tím nejdříve zamyslet. Jako kdyby chtěli kadeřníkům diktovat, že musí stříhat za stokorunu. Takovej socialismus mi fakt vadí.

  • tora85 (neregistrovaný)

   a me zase vadi takovej kapitalizmus, kde jedna nadnarodni firma me v cechach uctuje o nekolik desitek procent vic za tu samou sluzbu, kterou nabizi i v nemecku ci rakousku, prestoze ma v cechach nizsi naklady a horsi sluzby.

  • Presne tak jak pise TORA85, kdyby to bylo vsude ve svete nereknu ani popel, ale kdyz jedna a ta sama firma ma v Evrope (kde je daleko vetsi prumerny plat) nizsi ceny za volani nez u nas?? Cesky telekomunikacni urad jen mlcenlive prihlizi, tak snad uz to projde.

   Na jinem foru jsou i reakce, ze tim prijdou firmy o praci a zisky? Taktez neni pravda, jen si mezi sebou prelejou zakazniky. Kazdy prece potrebuje volat.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tora85: Je naprosto normální, že ceny služeb se v různých zemích liší. Započítává se do toho často několik věcí, jako jsou daně, náklady na překlady, personál, správu a další věci. Do toho se to upravuje ke konkurenci. To že tady konkurence není není ani tak chybou operátorů, jako regulačního úřadu a je naprosto nemístné, aby někdo shora určoval, jak má obchodník vést svůj obchod.

   Něco jiného je věc regulovat a něco jiného je nařizovat takovéto podmínky.

  • Aha, takže je v pořádku když vyjedu do zahraničí a tam svému operátorovi (který nepůsobí jen v ČR, ale také v jiných zemích) zaplatím za minutu volání mnohonásobně více než kolik mu platím tady. Nejde tady vůbec o diktování cen, ale o otevření trhu. Ještě nedávno bylo nemyslitelné si pořídit neomezený tarif vč. SMS a internetu za 750,-, dnes to jde a žádný z operátorů nekrachuje.. A když už jsi narazil na kadeřníka za 100,- tak to já půjdu radši k takovému který mě ostříhá stejně kvalitně za 70,- Je to jen nabídka, poptávka.

  • Fonixin (neregistrovaný)

   Co je to za diktování ceny? Akorát budou muset zrušit roamingové poplatky, což je celkem logický důsledek evropské integrace.

  • Fonixin (neregistrovaný)

   Rozhodně to není jako např. taxikáři na západě, kteří mají že zákona řečeno, kolik si mohou účtovat.

  • tora85 (neregistrovaný)

   Tak teda nevim Johny, ja mam t.mobile v cechach a pak nemecky t mobile. A teda v nemecku nizsi dep, vyssi platy lepsi pokryti a mam na nemeckem pri cca stejnych penezich vic volnych minut, vic internetu, a lepsi ceny.

 2. ddd (neregistrovaný)

  „Aha. Takže je v pořádku, když politici nebo úřednici určují soukromníkovi cenovou politiku. Aha. Neříkám, že se mi ceny líbí, takto ale z pricipu naprosto a zásadně ne. Zkuste se nad tím nejdříve zamyslet. Jako kdyby chtěli kadeřníkům diktovat, že musí stříhat za stokorunu. Takovej socialismus mi fakt vadí.“

  Cenu im nik neurcuje proste ak chcu mozu svoje sluzby ponukat aj nadalej ale je na zakaznikovy ci si vyberie napr slovenskeho operatora ktory mu poskytne presne to co rakusky akurat za to zaplati o 30€ viac …

 3. No,my sme na SK na tom este relativne dobre. Uprimne lutujem ludi v CR,tam je to fakt otrasne.

 4. jaklao (neregistrovaný)

  Mě by spíš zajímalo jako dopadnou ti co uzavřeli smlouvu na 2 roky na „neomezenej tarif“ za který se za hranicema učtuje každá minuta, sms a kB takže neomezený je trochu zavadějicí. Takže pochybuju že by se to rozšířilo na celou evropu. Navíc o nějakem hromadné přecházení k zahraničním operátorům pochybuju jak kvuli jazykové tak kvuli pobočkám a smlouvám (těžko vam bude nějakej operátor věřit že máte pravou občanku, natož že zaplatíte). Ale jako rozšíření pro firmy co mají zaměstnance po celé evropě by to určitě dobrý bylo.

 5. alexnoc (neregistrovaný)

  No on ten slavný roaming v dnešní situaci kdy skoro všude v EU figuruje minimálně T-mobile, či Vodafone, je jen „vysokohorská“ přirážka, protože můžou, žádné logické opodstatnění nemá. Utíkání k cizím operátorům nebude masovka vzhledem ke gramotnosti a odhodlanosti v naší zemi, ale několika lidem to určitě zpříjemní mobilní život. Na druhou stranu všichni naši operátoři dopředu vědí, co všechno se na ně chystá a že lichva se blíží pomalu ke konci a tak si hromadu lidí uvázala na „neodolatelné, magické, neomezeně“ :D.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).