TOPlist

EMUI 10: otestovali jsme nejnovější prostředí od Huawei. Jaké jsou novinky?

huawei emui

Huawei před nedávnem vypustil do světa beta verzi svého prostředí EMUI 10, které je založeno na nejnovějším Androidu 10. Já nejnovější verzi testuji na smartphonu Huawei P30 Pro a za dobu téměř třítýdenního testování mi prostředí padlo do oka, i když některé věci by si ještě zasloužily vylepšit. Jaké je EMUI 10 v praxi? To vám prozradí následující řádky.

Huawei P30 v barvě Breathing Crystal
Na modelu Huawei P30 Pro jsme vyzkoušeli nové prostředí EMUI 10.

Do testování EMUI 10 se můžete zapojit také. Stačí mít pouze kompatibilní smartphone, seznam však výrobce neustále rozšiřuje a v Číně jej mohou testovat i majitelé telefonů Honor.

Vzhled a grafika je příjemnou změnou

Osobně jsem nikdy nebyl žádným velkým fanouškem prostředí EMUI od Huawei, ale nová verze 10 je po vzhledové stránce rozhodně nejlepší. Je to tedy správný krok vpřed a na první pohled jsou ikony na hlavním menu pozměněny minimálně, ale i tak jsou modernější a přišel jsem jim na chuť.

Huawei EMUI 10 17
Nová verze EMUI 10 přichází s vylepšenou grafikou

Opravdu výrazným rozdílem je pak zobrazení ikon v nastavení telefonu a po srolování lišty notifikací. Docela výrazně mi to připomíná nejnovější One UI od Samsungu, což ale není v žádném případě výtka a podobnost se mi docela líbí. I přes nějakou inspiraci si Huawei udržuje svůj styl a rozhodně si ho s One UI nespletete.

Pozměněn byl také multitasking (rozumějte vzhled nabídky s naposledy spuštěnými aplikacemi), který má velmi příjemnou animaci. Žádné velké změny ale nečekejte, změn se dočkal pouze vzhled, jinak se jedná o stejný styl, který má Huawei už delší dobu.

Huawei EMUI 10 30
Naposledy spuštěné aplikace na EMUI 10.0

Tmavý režim napříč prostředím je vítaným bonusem

Tmavý režim byl sice přítomen již na předchozí verzi EMUI, ale s příchodem Androidu 10 se jeho integrace ještě prohloubila a po jeho aktivaci se všechny aplikace od Huawei obléknou do černého hávu. Maličkost, která však potěší.

Nepřehlédněte – porovnali jsme tmavý a světlý režim na OLED displeji. Jaký je rozdíl ve výdrži?

Pro ty, komu se tmavý režim nelíbí, je samozřejmě možnost jej prostě nechat neaktivní a vše zůstane zahaleno v čistě bílé barvě. Osobně světlému režimu moc neholduji, ale stále je hodně lidí, kterým tmavé téma na telefonu nedává moc smysl.

Jako jednu z nejlepších grafických proměn hodnotím aplikaci fotoaparátu. Zachovává si velké množství funkcí, ale je modernější, čistší a konečně působí dospěle. Předchozí verze se mi kvůli své imitaci kůže opravdu nelíbily a vypadaly jako z levného čínského modelu šest let zpátky. Množství je možná až přebytek, ale i tak dávám Huawei velké plus za vzhled.

Samotné prostředí se téměř nezměnilo

Když se naskytla příležitost vyzkoušet si novou verzi prostředí EMUI ve verzi 10, tajně jsem doufal, že změnou projde i prostředí samotné. Nikdy jsem moc nepochopil nepřeberné množství duplicitních aplikací, které mi Huawei/Honor nutil ve svých telefonech. Chtěl bych čistý systém bez zbytečností. Chci menu aplikací po potažení prstem nahoru kdekoli v menu, což je zde alespoň částečně nahrazeno vyhledáváním v aplikacích po stažení prstu dolů.

Huawei EMUI 10 2 1
Po stažení prstu směrem dolů se místo lišty notifikací spustí vyhledávání aplikací

Při tak velkém zařízení, kterým Huawei P30 Pro bezpochyby je, bych vřele ocenil otevření lišty notifikací po potažení shora dolů kdekoli na displeji. Takto musíte prsty natáhnout až k samotné hraně horní strany displeje, což ergonomii používání opravdu neprospívá. Má dosud tajná přání se tedy nenaplnila, ale třeba jej výrobce integruje do finální verze systému – zatím se EMUI 10 stále nachází v testovací verzi.

EMUI 10 na videu

Problémy a nedokonalosti

V posledním článku o EMUI 10 jsem zmiňoval dva problémy, kterých jsem si všiml. Zdvojení fotografií a nemožnost nastavení tapety obrazovky. Oba problémy byly odstraněny ještě tentýž den a od té doby jsem nic takového nezaznamenal. Objevily se však další nedostatky. Naštěstí byly po nahlášení rychle vyřešeny a momentálně nemám žádnou negativní zkušenost.

  • Při placení v restauraci jsem měl problém se službou Google Pay. Smartphone mi odhlásil moji kartu a nemohl jsem ji tak použít. Nešlo ani znovu nahrát kartu do aplikace. Aplikace hlásila, že se ji systém snaží překrýt. V posledních dnech opraveno. Vše již funguje, jak má.
  • Při nastavení budíku se nezobrazily možnosti různých vyzvánění. Nyní již také opraveno.
Huawei EMUI 10 Time
Nešlo nastavit vyzvánění budíku. Nic strašného, ale chyba to je. Nyní již opraveno
  • Při zkopírování textu se při jeho následném pokusu o vložení neukázala celá ikona „Vložit“, ale pouze „Vlo“. Také opraveno

Povedené prostředí s moderním kabátem

Jak je možno vidět, problémy jsou buď naprosto minoritní, nebo jsou rychle vyřešeny. Osobně jsem neměl žádné potíže žít s beta verzí EMUI 10 jako se svým primárním systémem. Musíte ale počítat s tím, že může přijít nějaký problém a něco nebude fungovat jak má.

emui 10
EMUI 10 přináší výraznou grafickou změnu prostředí od Huawei. Škoda, že jen tu grafickou

Netajím se tím, že jsem fanoušek čistého Androidu a ještě více mě baví prostředí od OnePlus. Tato prostředí jsou dle mého názoru lepší na ergonomii ovládání a jsou přívětivější k uživateli. EMUI 10 je tedy velmi dobrým krokem kupředu v oblasti grafiky, v oblastech, které jsou pro mne důležité, se však prostředí od Huawei neposunulo.

Prostředí EMUI běželo na vlajkových modelech Huawei vždy svižně a plynule. I tak jsem byl ale překvapený, jak odladěné bylo prostředí v beta verzi EMUI 10. Telefon Huawei používám několik měsíců a se stabilitou ani s nedostatkem svižnosti jsem nikdy neměl problém. Pro toho, kdo zařízení Huawei/Honor používá delší dobu, bude EMUI 10 příjemným překvapením. Obdivovatele ostatních prostředí však k přechodu nepřesvědčí.

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku