EMUI 10: otestovali jsme nejnovější prostředí od Huawei. Jaké jsou novinky?

Huawei před nedávnem vypustil do světa beta verzi svého prostředí EMUI 10, které je založeno na nejnovějším Androidu 10. Já nejnovější verzi testuji na smartphonu Huawei P30 Pro a za dobu téměř třítýdenního testování mi prostředí padlo do oka, i když některé věci by si ještě zasloužily vylepšit. Jaké je EMUI 10 v praxi? To vám prozradí následující řádky.

Huawei P30 v barvě Breathing Crystal
Na modelu Huawei P30 Pro jsme vyzkoušeli nové prostředí EMUI 10.

Do testování EMUI 10 se můžete zapojit také. Stačí mít pouze kompatibilní smartphone, seznam však výrobce neustále rozšiřuje a v Číně jej mohou testovat i majitelé telefonů Honor.

Vzhled a grafika je příjemnou změnou

Osobně jsem nikdy nebyl žádným velkým fanouškem prostředí EMUI od Huawei, ale nová verze 10 je po vzhledové stránce rozhodně nejlepší. Je to tedy správný krok vpřed a na první pohled jsou ikony na hlavním menu pozměněny minimálně, ale i tak jsou modernější a přišel jsem jim na chuť.

Huawei EMUI 10 17
Nová verze EMUI 10 přichází s vylepšenou grafikou

Opravdu výrazným rozdílem je pak zobrazení ikon v nastavení telefonu a po srolování lišty notifikací. Docela výrazně mi to připomíná nejnovější One UI od Samsungu, což ale není v žádném případě výtka a podobnost se mi docela líbí. I přes nějakou inspiraci si Huawei udržuje svůj styl a rozhodně si ho s One UI nespletete.

Pozměněn byl také multitasking (rozumějte vzhled nabídky s naposledy spuštěnými aplikacemi), který má velmi příjemnou animaci. Žádné velké změny ale nečekejte, změn se dočkal pouze vzhled, jinak se jedná o stejný styl, který má Huawei už delší dobu.

Huawei EMUI 10 30
Naposledy spuštěné aplikace na EMUI 10.0

Tmavý režim napříč prostředím je vítaným bonusem

Tmavý režim byl sice přítomen již na předchozí verzi EMUI, ale s příchodem Androidu 10 se jeho integrace ještě prohloubila a po jeho aktivaci se všechny aplikace od Huawei obléknou do černého hávu. Maličkost, která však potěší.

Nepřehlédněte – porovnali jsme tmavý a světlý režim na OLED displeji. Jaký je rozdíl ve výdrži?

Pro ty, komu se tmavý režim nelíbí, je samozřejmě možnost jej prostě nechat neaktivní a vše zůstane zahaleno v čistě bílé barvě. Osobně světlému režimu moc neholduji, ale stále je hodně lidí, kterým tmavé téma na telefonu nedává moc smysl.

Jako jednu z nejlepších grafických proměn hodnotím aplikaci fotoaparátu. Zachovává si velké množství funkcí, ale je modernější, čistší a konečně působí dospěle. Předchozí verze se mi kvůli své imitaci kůže opravdu nelíbily a vypadaly jako z levného čínského modelu šest let zpátky. Množství je možná až přebytek, ale i tak dávám Huawei velké plus za vzhled.

Samotné prostředí se téměř nezměnilo

Když se naskytla příležitost vyzkoušet si novou verzi prostředí EMUI ve verzi 10, tajně jsem doufal, že změnou projde i prostředí samotné. Nikdy jsem moc nepochopil nepřeberné množství duplicitních aplikací, které mi Huawei/Honor nutil ve svých telefonech. Chtěl bych čistý systém bez zbytečností. Chci menu aplikací po potažení prstem nahoru kdekoli v menu, což je zde alespoň částečně nahrazeno vyhledáváním v aplikacích po stažení prstu dolů.

Huawei EMUI 10 2 1
Po stažení prstu směrem dolů se místo lišty notifikací spustí vyhledávání aplikací

Při tak velkém zařízení, kterým Huawei P30 Pro bezpochyby je, bych vřele ocenil otevření lišty notifikací po potažení shora dolů kdekoli na displeji. Takto musíte prsty natáhnout až k samotné hraně horní strany displeje, což ergonomii používání opravdu neprospívá. Má dosud tajná přání se tedy nenaplnila, ale třeba jej výrobce integruje do finální verze systému – zatím se EMUI 10 stále nachází v testovací verzi.

EMUI 10 na videu

EMUI 10 od Huawei (demo)

Problémy a nedokonalosti

V posledním článku o EMUI 10 jsem zmiňoval dva problémy, kterých jsem si všiml. Zdvojení fotografií a nemožnost nastavení tapety obrazovky. Oba problémy byly odstraněny ještě tentýž den a od té doby jsem nic takového nezaznamenal. Objevily se však další nedostatky. Naštěstí byly po nahlášení rychle vyřešeny a momentálně nemám žádnou negativní zkušenost.

 • Při placení v restauraci jsem měl problém se službou Google Pay. Smartphone mi odhlásil moji kartu a nemohl jsem ji tak použít. Nešlo ani znovu nahrát kartu do aplikace. Aplikace hlásila, že se ji systém snaží překrýt. V posledních dnech opraveno. Vše již funguje, jak má.
 • Při nastavení budíku se nezobrazily možnosti různých vyzvánění. Nyní již také opraveno.
Huawei EMUI 10 Time
Nešlo nastavit vyzvánění budíku. Nic strašného, ale chyba to je. Nyní již opraveno
 • Při zkopírování textu se při jeho následném pokusu o vložení neukázala celá ikona „Vložit“, ale pouze „Vlo“. Také opraveno

Povedené prostředí s moderním kabátem

Jak je možno vidět, problémy jsou buď naprosto minoritní, nebo jsou rychle vyřešeny. Osobně jsem neměl žádné potíže žít s beta verzí EMUI 10 jako se svým primárním systémem. Musíte ale počítat s tím, že může přijít nějaký problém a něco nebude fungovat jak má.

emui 10
EMUI 10 přináší výraznou grafickou změnu prostředí od Huawei. Škoda, že jen tu grafickou

Netajím se tím, že jsem fanoušek čistého Androidu a ještě více mě baví prostředí od OnePlus. Tato prostředí jsou dle mého názoru lepší na ergonomii ovládání a jsou přívětivější k uživateli. EMUI 10 je tedy velmi dobrým krokem kupředu v oblasti grafiky, v oblastech, které jsou pro mne důležité, se však prostředí od Huawei neposunulo.

huawei emui

Prostředí EMUI běželo na vlajkových modelech Huawei vždy svižně a plynule. I tak jsem byl ale překvapený, jak odladěné bylo prostředí v beta verzi EMUI 10. Telefon Huawei používám několik měsíců a se stabilitou ani s nedostatkem svižnosti jsem nikdy neměl problém. Pro toho, kdo zařízení Huawei/Honor používá delší dobu, bude EMUI 10 příjemným překvapením. Obdivovatele ostatních prostředí však k přechodu nepřesvědčí.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

28 komentářů

 1. Prosim vas, ako je na tom ,,always on display“? Dostal konecne viac moznosti nastaveni a podobne? Dakujem

  • Bohužel ani v posledním sestavení .153 ta možnost výběru více druhů není. Údajně to nechává Huawei až do finálního sestavení.

   • Dakujem. Tak to dufam, ze to konecne nejak obohatia a hlavne nech to zobrazuje vsetky aplikacie.

  • David Skopal

   Přesně jak říká Martin, always on display nedostal žádné vylepšení ani změny. Třeba se dočkáme v další Beta verzi nebo si budeme muset počkat na finální verzi systému.

   • Krásně se tu rozplýváte nad podporou TMAVÝHO REŽIMU celýho systému, jak je to super. Kdy přidá tmavej režim i vaše redakce, abysme si nevypalovali oči a displeje??? Dočkáme se někdy??? (mimochodem, dobrej paradox)

   • Japa To (neregistrovaný): Každé kvalitní zařízení umí dostatečně nízký jas displeje, aby nebyl nepohodlný při nárazovém užívání v tmavých podmínkách. Černá se teď jen dostala do módy (a trochu i jako technologická berlička pro nekvalitní zobrazovací technologie), žádná povinnost.

   • uni: Ty jsi opravdu tak blbý, jak tady všichni píšou.

 2. Ano, funkcí potaženi dolu, má Samsung již několik let, možná to Huawei nemůže použít, protože se jedná o patent, ke kterému nemá licenci. Pokud se jedná o duplicitu apk a funkcí, je to všeobecně rozšířeny nešvar a je těžké přesvědčit výrobce aby věc změnili ve prospěch uživatele. Vzhledem ke situaci firmy nelze předpokládat bezproblémový provoz, zejména k službám firmy Google. Možná, že již nastala doba kdy firma Huawei zváží nasazení vlastního ekosystému a ukončí naprosto zbytečné duplicity.

 3. Stále sa nedá platiť cez G-Pay, ale to sa nikdy v betách Huawei nedalo. Vo finálnom to pôjde.
  V poslednej bete bolo okrem toho vyriešené asi všetko čo robilo problémy. Okrem toho v článku spomeniem aj nechodiace notifikácie a budík na hodinky (vyriešené), video v prehliadačoch sa zobrazovalo zle (vyriešené) a zopár funkčných nastavení sa upravilo k lepšej funkčnosti.
  Rozšírený Always on príde asi vo finálnom zostavení v Novembri.

  • David Skopal

   Situace s G-Pay je docela zvláštní. Občas funguje bez problémů, ale pak se situace změní a nejde ani znovu nahrát platební kartu. Spolehnout se na to nejde, takže u sebe radši nosit běžnou platební kartu.

 4. A Mate 10 pro se dočká ostré verze kdy? Na Jaře? Nebo driv aktualizace na android 10?

 5. Xzeit proč Mate 10 pro obdrží android 10 až na jaře? Proč se nedočká dřív? :) Než na jaře dojde teprv android 10 na Mate 10 pro tak bude už android 11:(

 6. Hej já mám zas informace takové že android 11 bude android se bude pořád vyvíjet. Google pořád android vylepšuje i podpora Huawei mi potvrdila že verzi androidem 10 to nekončí budou se furt vyvijet androidy :)

 7. Lukáš: trochu jsi to celé zamotal. Android 11 pro Mate 10 Pro určitě nebude. Android 11 pro telefony Huawei je ve hvězdách, ale android 11 jako takový samozřejmě bude, ale jestli bude v nových Huawei to je zatím opravdu záhada.

  • Já jsem neřekl že android 11 bude pro Mate 10 pro android 10 bude pro neho poslední říkal jsem ze jen vývoj androidu půjde pořád dopředu někdo tady psal že už android 11 nebude že Google zástavi vývoj androidu na 10

   • Špatně. Nepochopil jsi souvislosti komentářů. Nebylo myšleno, že android 11 jako takový už nebude, to se vztahovalo na komentář o Mate 10 Pro, který skončí na android 10 a 11 už mít nebude. Android 11 a další verze samozřejmě budou. Přečti si celou diskusi od Mate 10 Pro. Rezek to myslel ke vztahu k Mate 10 Pro, protože android samozřejmě pokračuje dále. Jen trubka by napsala, že android jako takový končí u verze 10. Možná bude jiný název, ale vývoj pokračuje.

 8. Mám emui 9.1 na Mate 20 pro a vše o čem se v článku psalo mimo rolovací lištu notofikaci mě přijde stejné.

 9. Právě proto po Mate 10 pro si koupim za rok One plus 8 nejlepší podpora androidu a odladenost systému a nadstavba příkladná :)

  • Ano, to je dobrá volba. Bohužel u Huawei není teď nic jisté. Jestli i do budoucna bude Huawei a nová zařízení bez přístupu ke Google aplikacím a služeb, bude to masakr.

 10. Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenost s funkcí máte 20 pro po aktualizaci na emui 10 že starší verze, jestli se to spíš neobratilo k horšímu jak tomu bývalo dříve při aktualizaci softwaru, kvůli navýšení velikosti systému nebo to něm vliv na zřízení. Jedná se sice o 4 kliknutí při odstranění okna po vyhození žádosti o aktuaizaci, je to však vcelku otravné :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).