TOPlist

Emoji 12.0 přináší 230 nových znaků: zmizela rasová segregace, přibyla menstruace

Emoji už máme skutečně pro ledacos. Od vlajek zemí, přes nejrůznější faunu a flóru až po klasické smajlíky. Emoji se však zjevně stává stále více společenským tématem, a tak do nich nejrůznější skupiny prosazují své zájmy.

Emoji 12.0
Emoji 12.0

Nejprve jsme se zbavili pouze jednobarevných a tedy podle některých rasistických variant smajlíků, poté došlo k doplnění zavrženíhodně opomíjených zrzků a v poslední době došlo k rozhodnutí snížit násilí nahrazením kreslené pistole stříkací pistolkou. V roce 2017 přibylo několik prvních emoji znázorňujících osoby nepovažující se za ženu ani muže.

Vítězný boj o #PERIODEMOJI

Před několika dny byla schválena sada Emoji 12.0, která obsahuje 230 nových typů emoji. Zřejmě nejvíce diskutovaným z nich je kapka krve, která je výsledkem úsilí neziskovek o zařazení doposud chybějícího znaku pro označení menstruace.

Kampaň byla vedena pod hashtagem #PERIODEMOJI a vycházela z britského výzkumu, podle nějž by přibližně 50 % dívek a žen ocenilo odpovídající znak. Emoji totiž prý usnadňuje komunikaci o tomto tématu a používání náhražek v podobě červené růže či srdce podle neziskovky není žádoucí. Původně bylo z nabídky hlasováním vybráno emoji zobrazující kalhotky s dvojicí kapek krve, což však neprošlo u Unicode Consortium.

Původní výběr emoji menstruace

Kapka krve je tak nakonec ještě vcelku neutrálním znakem, který lze v případě potřeby kombinovat například s emoji kalhotek. Organizace Plan UK je však spokojena i s tímto kompromisem

Lenochod, vafle a politická korektnost.

Součástí nové sady je také například lenochod, vafle, česnek a tuk-tuk. Většinu však tvoří různá společenská témata. Například tak přibyla možnost kombinovat barvy kůže emoji držících se za ruce, segregace tedy už nefunguje ani virtuálně. Novinkou je také široké spektrum takzvaně „genderově inkluzivních párů“, kromě homosexuálů už tak lze posílat i emoji dvou osob nepovažujících se ani za jedno pohlaví.

Velkou novinkou jsou také emoji pro osoby s nějakou formou postižení, které do sady prosadil Apple. Jedná se například o vozíčkáře, slepce a lidi s protézami. Všechna emoji pochopitelně vyjmenovat nelze, můžete se na ně však podívat v následujícím videu.

Nové emoji tak pravděpodobně opět vyvolají debatu, nakolik je jejich obsah relevantní pro každodenní komunikaci. Navzdory desítkám nových politicky korektních emoji navíc ani tato sada zcela neuspokojila požadavky některých skupin. Například LGBT magazín Out sice chválí nové znaky, ale kritizuje, že stále chybí vlajky pro asexuály, bisexuály a lesby. Časopisu se nelíbí také neexistence emoji pro transgender osoby.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku