Domů » Bleskovky » Emoji 12.0 přináší 230 nových znaků: zmizela rasová segregace, přibyla menstruace

Emoji 12.0 přináší 230 nových znaků: zmizela rasová segregace, přibyla menstruace

Emoji už máme skutečně pro ledacos. Od vlajek zemí, přes nejrůznější faunu a flóru až po klasické smajlíky. Emoji se však zjevně stává stále více společenským tématem, a tak do nich nejrůznější skupiny prosazují své zájmy.

Emoji 12.0
Emoji 12.0

Nejprve jsme se zbavili pouze jednobarevných a tedy podle některých rasistických variant smajlíků, poté došlo k doplnění zavrženíhodně opomíjených zrzků a v poslední době došlo k rozhodnutí snížit násilí nahrazením kreslené pistole stříkací pistolkou. V roce 2017 přibylo několik prvních emoji znázorňujících osoby nepovažující se za ženu ani muže.

Vítězný boj o #PERIODEMOJI

Před několika dny byla schválena sada Emoji 12.0, která obsahuje 230 nových typů emoji. Zřejmě nejvíce diskutovaným z nich je kapka krve, která je výsledkem úsilí neziskovek o zařazení doposud chybějícího znaku pro označení menstruace.


Kampaň byla vedena pod hashtagem #PERIODEMOJI a vycházela z britského výzkumu, podle nějž by přibližně 50 % dívek a žen ocenilo odpovídající znak. Emoji totiž prý usnadňuje komunikaci o tomto tématu a používání náhražek v podobě červené růže či srdce podle neziskovky není žádoucí. Původně bylo z nabídky hlasováním vybráno emoji zobrazující kalhotky s dvojicí kapek krve, což však neprošlo u Unicode Consortium.

Původní výběr emoji menstruace

Kapka krve je tak nakonec ještě vcelku neutrálním znakem, který lze v případě potřeby kombinovat například s emoji kalhotek. Organizace Plan UK je však spokojena i s tímto kompromisem

Lenochod, vafle a politická korektnost.

Součástí nové sady je také například lenochod, vafle, česnek a tuk-tuk. Většinu však tvoří různá společenská témata. Například tak přibyla možnost kombinovat barvy kůže emoji držících se za ruce, segregace tedy už nefunguje ani virtuálně. Novinkou je také široké spektrum takzvaně „genderově inkluzivních párů“, kromě homosexuálů už tak lze posílat i emoji dvou osob nepovažujících se ani za jedno pohlaví.

Velkou novinkou jsou také emoji pro osoby s nějakou formou postižení, které do sady prosadil Apple. Jedná se například o vozíčkáře, slepce a lidi s protézami. Všechna emoji pochopitelně vyjmenovat nelze, můžete se na ně však podívat v následujícím videu.

Nové emoji tak pravděpodobně opět vyvolají debatu, nakolik je jejich obsah relevantní pro každodenní komunikaci. Navzdory desítkám nových politicky korektních emoji navíc ani tato sada zcela neuspokojila požadavky některých skupin. Například LGBT magazín Out sice chválí nové znaky, ale kritizuje, že stále chybí vlajky pro asexuály, bisexuály a lesby. Časopisu se nelíbí také neexistence emoji pro transgender osoby.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Jirko řekni k tomu něco, ty jsi odborník na delfínky, žirafy a tyhle věci.

uni
Uživatel
uni

Egypťané se smějí ze svých pyramid ?

Tray1
Anonym
Tray1

Když se zaměřím na zpracování, nějak se mi dvakrát nepáči ten design či zvolené barvy. Působí to trochu jak vytažené z DOSu.

Nyny
Uživatel
Nyny

Bože, ty to vidíš.

Vamez
Anonym
Vamez

Cele to lze shrnout pod jeden znak…?

Dušan
Anonym
Dušan

Využití to má. Třeba se můžou zaměstnanci mezi sebou varovat: „Vyhněte se šéfový!“

Eman
Anonym
Eman

Chybí mi emoji pro erekci a ejakulaci

imperator
Uživatel
imperator

??

Tedy
Uživatel
Tedy

To je mazec tohle… Emoji že. A dotyčný/zažívací potíže a noc z toho tak nebude plánuji také??? To mě Teda fakt po….

αΩ
Anonym
αΩ

Lehkou parafrází klasika: Takže až zblbnem, koupíme si pastelky a nikdo nic nepozná :D

Hrw
Anonym
Hrw

Svět se v obrací

Hrw
Anonym
Hrw

3,14 ču

   
Anonym
   

Již ve firmě používáme. Spoďáry znamenají – Vyhněte se šéfový!

Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc
Anonym
Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc

Tož Tlazocamahti Ipal Nemohuani !!! Blížícím se rokem 2021 se blíží výročí událostí roku 1521… Ano, ja jsem to věděl…Blíží se zcela historicky korektní událost. Lidstvo odvrhne písmenka. A vrátí se pokorně k obrázkům. Mládež to pochopila rychleji, než my, opelichaní dospělí. Modenizovanou verzi aztéckých kodexů už prece zvládají děti od své první Třetí Hemisféry Mozkové (THM resp. THB, v Evropě THC – prece jen je nám bližší ta latina) THM nebo lépe THC se obvykle nosí v batohu, tašce, žebradle, kabelce či po kapsách. Někteří uživatelé si na ni sprostě sedí, stejně jalko na tech dvou prvních. Avšak čile… Číst vice »