Domů » Bleskovky » Novinky u Messengeru: Koncové šifrování, korektní emoji a nová aplikace pro mobilní Windows

Novinky u Messengeru: Koncové šifrování, korektní emoji a nová aplikace pro mobilní Windows

V minulých dnech se objevilo několik novinek týkajících se služby Facebook Messenger a její stejnojmenné aplikace, pojďme se na ně podívat.

Koncové šifrování zpráv

Bezpečnost uživatelských dat nabyla po kauze nazývané Apple vs. FBI nových rozměrů – někteří technologičtí hráči se rozhodli ponechat veškerou odpovědnost za zasílaná data zcela na uživatelích a zasílané zprávy šifrují koncově, tzn. přístup ke zprávám mají pouze uživatelé, nikoliv poskytovatel služby. Na tento způsob přešel před nedávnem například WhatsApp, a údajně se ke stejnému kroku odhodlává i Messenger patřící stejnému majiteli, Facebooku.

Facebook-Messenger

Spekuluje se, že koncové šifrování bude v Messengeru ve výchozím stavu vypnuté, avšak uživatel si jej bude moci zapnout v nastavení aplikace. Pokud by tuto funkci Facebook zapnul všem (Messenger používá více než 900 milionů lidí), mohl by přestat vyvíjet svoji umělou inteligenci, která stojí na tom, že čte vaše zprávy a učí se z nich lidsky komunikovat. Nutno podotknout, že koncové šifrování zatím Facebook v Messengeru oficiálně nepotvrdil.

Korektní smajlíci

Co je však potvrzeno, je příchod nových smajlíků, které se mají v Messengeru stát standardem napříč všemi platformami. Nová sada je (podobně jako u chystaného Androidu N) zaměřena na genderovou a rasovou korektnost, takže si uživatel bude moci vybrat barvu kůže, či více smajlíků znázorňujících ženy v různých profesích. Celkem se má jednat asi o 1 500 nových smajlíků a dostupné budou s příštím updatem aplikace.

emoji

Nová aplikace pro Windows 10 Mobile

Facebook nedávno vydal novou aplikaci Messenger pro Windows 10 pro počítače a tablety, nyní přichází nová verze pro smartphony s Windows 10 Mobile. Její modernější vzhled vychází z verze pro iOS, aplikace přináší spoustu novinek, jako podporu animací GIF či možnost změny tématu.

facebook-beta-mobile-2

Bohužel aplikace je prozatím v beta verzi a údajně nejde některým uživatelům nainstalovat, byť naše redakční Lumia 930 s poslední verzí Windows 10 Mobile s českým prostředím s ní nemá problém.

Messenger (Beta)
Messenger (Beta)
Autor: ‪Facebook Inc‬
Cena: Kostenlos

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Tomi (neregistrovaný)

  Keď si nastavíte oblasť Francúzsko, tak pôjde nainštalovať bez problémov…

 2. Sládek (neregistrovaný)

  Já chci smajlík černého piva ! To je diskriminace !

 3. M.BoBo (neregistrovaný)

  Je tahle BETA stabilnější (na Lumii 830) než současná „zastaralá“ stable verze na WM10?

  • marek.g (neregistrovaný)

   Víceméně je. Jediný kdy mi aplikace spadne je když si chci nastavit telefonní číslo.. Ale bez toho dokážu prozatím žít. Pořád to je jen beta. Ale používá se mnohem lépe než stará to jo

   • M.BoBo (neregistrovaný)

    Díky, doma to ženě nahodím.

    Stávající Messenger jí padá, a když klikne do pole pro zadání zprávy, tak tam vidí i popisek (něco ve stylu „sem zadejte text“ teď už nevím přesně:D).

  • Martin Alexandr

   Mě apliakce obcas spadne ale s tim se počítá jelikož je to beta, jinak funguje fakt dobre

 4. marek.g (neregistrovaný)

  Messenger používám od včerejška na 950 a musím říct že se to se starou aplikací nedá srovnat. Pro instalaci si stačí změnit region na Německo a najít na storu. Nevím jestli je aplikace už i na českém. Nicméně prostředí je v češtině.

 5. Omlouvám se, dříve jsem fandil pokusu Microsoftu na konverzi Android a iOS aplikací, ale tohle je mršení jednotnosti systému. Tohle nesnáším a je to jeden z hlavních důvodů proč nechci Android. Myslel jsem, že konverze bude schopná upravit ovládací prvky aplikace, ale ona se jen převede i s ovládáním ala iOS. Tak to se raději obejdu bez messengeru.

  • qzzzqqe (neregistrovaný)

   Ano, umi to upravit, prvky a tak. Jenze toto není konverze od MS. Toto je jiny typ konverze. Konverze od FB.
   Tak jako tak si myslim ze na tom az zbytecne moc koukáš na mouchy.

   • No nemyslím si.
    Testuju W10 od začátku a na chatech byla obrovská kritika za nekonzistentnost ovládání a najednou sem prdnou iOS ovládání. Já mám jednotnost a uhlazenost rád, proto jsem vždy preferoval Windows.

   • RadekLaz: No pozor, tieto nové aplikácie od FB NIE SÚ UWA. Sú to porty z iOS vytvorené nie pomocou MS nástrojov, ale pomocou FB vlastného nástroja OSMeta. Inak napr. nový Viber je čistá UWA a je to vidieť, je skvelá.

   • tomas (neregistrovaný)

    O to lepe, pokud jsou to porty s z ios.

 6. Martin Alexandr

  Nový messenger pro w10m se mi libi, hlavne živá dlaždice kde vidíte kdo vám píše a co, ještě by bylo fajn aby šlo odepisoval rovnou z notifikací jako sms. Jinak rychlost proti minule aplikaci je parádní :)

 7. tedy (neregistrovaný)

  I současná verze msg je použitelná region už nezměním, pač jsem se milé lumie640ds po čtvrt roce dnes zbavil, koupil moto x 2nd a mám klid
  Piokud by na něčem měl MS zapracovat nebo to převzít raději fb JE TO fACEBOOK JAKO TAKOVÝ, TA APLIKACE JE PŘÍŠERNÁ.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).