Domů » Bleskovky » Android N: Přehled novinek a vylepšení z Google I/O

Android N: Přehled novinek a vylepšení z Google I/O

Google dnes na vývojářské konferenci I/O představil novinky, kterými bude prošpikována příští verze operačního systému Android. Některé z nich jsme již měli možnost vidět v předchozích dvou preview, některé dnes ukázal Google poprvé.

Android

Vyšší výkon a bezpečnost

Google se bude snažit maximálně zvýšit výkon systému a tak připravil spousty novinek pod kapotou. Jednou za všechny je například grafické API Vulcan, které využijí zejména vývojáři her a budou moci vytvářet lépe vypadající tituly, aniž by utrpěla plynulost při hraní.

Snímek obrazovky (94)

Každý, kdo měl nějaké zařízení s Androidem, bude znát hlášku o optimalizaci desítek aplikací, která se zobrazuje například po aktualizaci systému a o několik minut prodlouží start systému. Na keynote zaznělo, že v Androidu N se díky novému JIT compileru nic podobného objevovat nebude, instalace aplikací má být rychlejší a úspornější při využívání interního úložiště a baterie.

scr 3

Vylepšena má být také bezpečnost, a to díky šifrování souborů, lepšímu oddělení vrstev systému, a upozorňování na potencionálně nebezpečné aplikace.

Rychlejší přepínání aplikací

Android N nabídne vylepšeného správce naposledy spuštěných aplikací. Jeho současná podoba se po čase stává velice nepřehledná, jelikož v ní zůstávají uložené všechny naposledy spuštěné aplikace. Android N tento seznam zpřehlední a aplikace, které jste dlouho nepoužili, jednoduše nezobrazí. Objeví se také tlačítko pro ukončení všech aplikací.

scr 6

Aplikace bude nově možné přepínat rychle dvojklikem na tlačítko multitaskingu, funkce má fungovat podobně jako klávesová zkratka Alt+Tab ve Windows.

Práce se dvěma aplikacemi v jednu chvíli

Android N také dostane dlouho požadovanou možnost pracovat se dvěma aplikacemi na jedné obrazovce. Tuto schopnost do Androidu přidávali prozatím výrobci třetích stran ve svých nadstavbách, avšak v Androidu N bude tato funkce řešena nativně. Funkce multi-windows bude vyvolána na smartphonech a tabletech dlouhým stisknutím tlačítka multitaskingu a výběrem druhé aplikace.

Snímek obrazovky (96)

Vylepšená práce s notifikacemi

Google v Androidu N dohání konkurenci a umožňuje odpovídat na příchozí zprávy přímo z notifikací bez nutnosti spouštět danou aplikaci. S oznámeními bude možné podrobněji pracovat, dlouhý stisk například vyvolá dialog umožňující vybrané notifikace blokovat, případně je zobrazovat v tichém módu. Uživatel si tak bude moci stanovit priority, které aplikace jej mohou vyrušovat, a které nikoliv.

Snímek obrazovky (98)

Unicode smajlíci

Android N má být prvním systémem, který používá Unicode smajlíky. Emotikony mají být pohyblivé, barevnější a také korektnější – obličeje mají být k dispozici ve všech odstínech pleti a také má být zastoupeno něžné pohlaví při vykonávání různých profesí.

Snímek obrazovky (99)

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments