Domů » Bleskovky » Drtivá většina aplikací pro WP8 funguje i na zařízeních s menší RAM

Drtivá většina aplikací pro WP8 funguje i na zařízeních s menší RAM

V našich recenzích levných telefonů s Windows Phone 8, jako například Nokia Lumia 620, HTC 8S a dalších, jsme jako nedostatek často zmiňovali pouhých 512 MB operační paměti, kvůli kterým na nich není možné spouštět náročnější hry a aplikace. Jak se ale nyní podařilo zjistit redaktorům serveru All About Windows Phone, počet titulů, které si s menší RAM nedokážou poradit, není nikterak vysoký.

V době jejich výzkumu bylo ve Windows Phone Store k dispozici celkem 149 078 titulů, z nichž pouze 331 vyžadovalo celý gigabajt operační paměti. Jinými slovy, majitelé telefonů s 512 MB jsou ochuzeni pouze o 0,24 procenta všech dostupných položek.

Pokud bychom průzkum omezili pouze na hry, poměr se sice o trochu zhorší, pořád se ale nejedná o žádné závratné číslo. Ze 17 029 her jich s levnějšími smartphony odmítalo spolupracovat 0,361 procenta, což odpovídá 65 kusům. Mezi nimi se logicky nacházejí ty nejnáročnější tituly jako FIFA 13, N.O.V.A. 3, The Sims 3, The Amazing Spider-Man nebo Temple Run. Poslední jmenovaný se navíc po uzávěrce průzkumu dočkal i podpory pro 512MB zařízení.

Jak se tedy ukázalo, menší hodnota operační paměti rozhodně neznamená výrazné omezení funkčnosti telefonu. Ve většině případů navíc spíše záleží jen na ochotě vývojářů své výtvory dobře optimalizovat. 

Miroslav Havlíček

15 komentářů

 1. Stejně si ale myslím, že 1 GB RAM není úplně tak na škodu. Na výběr je toho už celkem dost. A taky bych byl opravdu pro, aby MS dal mezi min. požadavky 8GB vnitřní paměti a né 4GB. Jinak přeji WP aby jen a jen rostl. Nemluvím teď přímo a jen o Nokii, ikdyž vím že tam s WP doslova válí proti ostatním, ale já stále prostě doufám, že jednoho dne to s WP zkusí třeba mé oblíbené SONY a po poslední zprávě taky čekám co „malého“ předvede LG :-)

  • fero (neregistrovaný)

   To už je ale blbost těch kokrétních výrobců. Jestli chtějí šetřit tak at šetří.

 2. Hezka statistika, bohuzel v praxi zalezi na tom, zda se to tyka programu, ktere uzivatel chce. Dokud nepredelaji Skype, bude to proste dost lidem chybet.

  PEETE: Souhlasim, navic my to potreboval mozna nejden WP.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Skype by měl fungovat na 512 MB, jestli myslíte tohle.

   [odkaz]

   „System requirements:

   – Skype for Windows Phone 8 requires a Windows Phone 8 device.

   – To ensure the best quality experience, Skype for Windows Phone requires a minimum of 512MB of memory.“

   Ta formulace je ale upřímně dost divná, protože žádné > 512 MB WP8 telefony nejsou.

   Nemám telefon s WP8, tak to nemůžu ověřit. Ale budu teď kupovat Lumii 520, kvůli testování aplikací, tak jsem zvědavý. Je jasné, že žádný střízlivý vývojář neudělá aplikaci vyžadující 1 GB RAM, pokud to není z nějakého důvodu vyloženě nutné. A když už jsme u toho, tak ani aplikaci nepodporující WP 7.5, ty telefony pořád ještě tvoří desítky procent trhu:

   [odkaz]

  • Oslík (neregistrovaný)

   Mělo být: „protože žádné < 512 MB WP8 telefony nejsou. "

  • Skype na telefonu s Windows Phone 8 a 512MB RAM v poradku funguje,jen potvrzuji.

  • Pred casem se tu resilo, ze Skype nejde na nekterych WP telefonech s mensi RAM.

  • Ano u WP7.X konkretne model Lumia 610,ta ma jen 256MB RAM.

 3. jarda (neregistrovaný)

  Ano, myslím, že 1GB paměti neuškodí. Jen připomínám, že jisté věci třeba v navigaci jsou také omezené pamětí 512MB. Jinak, Sony určitě do WP nepůjde, poněvadž by podporoval i hry Xbox, a on má své Playstation 4. Nokia zatím s WP neválí, jen má nejširší nabídku s WP telefony, tudíž logicky prodá víc telefonů s tímto systémem. Přál bych si, aby Microsoft WP pořádně doladil a přidal funkce, které v systému zoufale chybí, třeba profily nebo nezávislé nastavení hlasitosti pro všechno možné aj. věci. S WP se snaží, ale stále mají co dohánět. Stabilita je dobrá, rychlost by měli ale posílit. Mám Lumii 820 a ta by měla s 1GB pamětí lítat, pořád ale má systém rezervu v rychlosti. Než se zobrazí další najetí někam, je na malý zlomek vidět černé pozadí, je tam prostě jistá prodleva, než najede další stránka a tohle by se mělo změnit. Systém na to jak je odladěný, tak dnes je už pomalý. Vyšší modely s Androidem ho předčí, kliknu a musí být okamžitá reakce. Uvidíme časem, jak se bude Microsoft s WP snažit. Držím Nokii a WP8 palec.

  • XX (neregistrovaný)

   S doladěním souhlasím, ale zrovna funkce jako profily nebo nezávislé nastavení hlasitosti mi vůbec nechybí. Taky si nemyslím, že zrovna tyto funkce by měly být nějakým klíčovým faktorem, proč nejít do WP.

  • Jak u koho ovšem, pro mě jsou to jedny z podstatných vad (nebo dobře – vlastností), kvůli kterým WP nemohu, ač bych i docela rád, zvlášť když poslední dobou Google kurví (pardon me) na co šáhne.

  • Profily mi nevadí, protože dřív jsem měl dva – normální a tichý. Tichý teď dosáhnu jedním tapnutím.

   Ale vadí mi, že neztlumí vše, jen vyzvánění. Když na to zapomenu a zapnu nějakou aplikaci (hru) se zvuky, hraje jak blázen… :(

 4. Oslík (neregistrovaný)

  Dodávám, že největší herní hit na WP8 posledních dní, Halo: Spartan Assault, vyžaduje 1 GB RAM, ale v srpnu bude upraven pro podporu 512 MB:

  [odkaz]

  „* Available worldwide on July 18 for all Windows 8 PCs and Tablets. Available worldwide on July 18 for compatible Windows Phone 8 devices, except in the U.S. where the Windows Phone 8 version is available only on Verizon Wireless until August 16. On Windows Phone 8, 1GB RAM currently required. Version supporting 512MB RAM Windows Phone 8 coming August 2013. Performance on 512MB phones may vary.“

 5. Okrem Halo: Spartan Assault by som ešte vyzdvihol i FIFA 13, je to bomba, ak ešte urobia aj NHL 13 tak to bude bomba…ale obávam sa, že nie…FIFA je presne taká ako na PC resp. konzolách…vyzerá fakt dobre a hrateľnosť je tiež perfektná…Odporúčam…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Tak to by se líbilo našim klukům, z PES byli nadšení (a ten už teď nejde nainstalovat výrobce hru stáhli ze store). Bohužel zrovna FIFA nejede na 512 MB RAM, takže si to zahrají leda tak na mém mobilu, až si ho koupím. :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).