Domů » Bleskovky » Dopravní hřiště za miliardy: u Stříbra vznikne polygon pro auta bez řidiče

Dopravní hřiště za miliardy: u Stříbra vznikne polygon pro auta bez řidiče

Český polygon pro testování a certifikaci vozidel s autonomním řízením by měl do roku 2022 stát u západočeského Stříbra. Připravuje ho česká investiční skupina Accolade. Předpokládané náklady na vybudování polygonu dosáhnou několika miliard korun. Podle společnosti by tento areál měl do Česka přilákat špičky z oboru.

Mapa vznikajícího polygonu

Na polygonu bude možné testovat veškeré dopravní situace, ale oproti svým světovým protějškům bude zajímavý zejména tím, že bude simulovat evropské podmínky. Polygony, na kterých se dnes testuje, umí nasimulovat hlavně geometricky přesná města pravých úhlů typu New York. Takto ověřené a nastavené systémy jsou pak na pražském Starém Městě, v uličkách Lisabonu nebo v centru Říma nepříliš funkční.

Okruh bude vedle městských uliček umět vytvořit i prostředí dálnice, silnic první třídy, okresek nebo jízdy v tunelu.

Česká republika se připravuje na provoz autonomních vozidel, startuje projekt C-ROADS

Polygon bude připravený na testování technologií, které budou na silnicích dostupné v blízké i vzdálenější budoucnosti. Bude schopen ověřovat například neustálou komunikaci vozidel mezi sebou i v městském a zastavěném prostředí, včetně komunikace s prvky městské infrastruktury.

Samozřejmě bude možné na polygonu zkvalitňovat i stávající asistenční technologie, které už jsou běžně dostupné, jako je čtení značek, adaptivní tempomat, detekce překážek v cestě a další.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. No tak doufám, že si dají záležet, aby to bylo co nejreálnější a nezapomenou na propadlé kanály, nezpevněné krajnice, díry všeho druhu každý metr a v městských částech i na zaparkovaná SUV půlkou objemu v silnici nebo na tramvajovém pásu, auta parkující na přechodu a pod.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).