V minulosti jsme už několikrát mohli zaznamenat zvěsti o tom, že se Apple pustil do přípravy iPhonu s ohebným displejem. Vždy to ale bylo s dovětkem, že jestli to tak opravdu je, nachází se projekt zatím jen ve velmi rané fázi vývoje. I tak se kolem skládacího iPhonu vyrojila spousta otázek a teorií ohledně jeho možné podoby a toho, jak si Apple poradí s přizpůsobením baterie pohyblivé konstrukci telefonu.
Co se baterie týče, nabízí se logická otázka, zda Apple nenajde větší či menší inspiraci v konstrukčním řešení konkurenčního Samsungu, který zrovna nedávno představil rovnou dva nové modely, a to Galaxy Z Flip 3 a Galaxy Z Fold 3. Stejně dobře si ale lze představit i to, že Apple půjde jinou cestou a pro svá skládací zařízení si zvolí odlišný způsob zpracování a umístění baterie, případně více baterií.
Nápovědu hledejme v patentové přihlášce
Odpověď na výše položenou otázku nám může poodhalit nově zveřejněná patentová přihláška společnosti. V té se totiž Apple zabývá otázkou, jak implementovat „nové konfigurace elektronických zařízení, které zajistí flexibilní pohyb jednotlivých částí zařízení“. Kromě uvedené definice, která toho sama o sobě čtenářovi nemusí příliš mnoho říct, jsou součástí přihlášky také obrázky dokreslující myšlenky nového patentu. Z nich už si můžeme o celé věci udělat trošku lepší představu.

Apple rozvíjí myšlenku jediné baterie, která se veprostřed zužuje tak, aby ji bylo možné zasadit do kloubu, který má na starosti ohyb skládacího telefonu. Nejde nicméně o jediné konstrukční řešení, kterým se společnost v patentové přihlášce zabývá, protože v jiné části dokumentu rozvíjí i myšlenku dvou baterií.

V případě duální baterie by se jedna baterie nacházela v první části elektronického zařízení a druhá baterie v druhé části zařízení, což je cesta, kterou se vydal i Samsung v případě svých nejnovějších skládaček Galaxy Z Flip 3 a Galaxy Z Fold 3. Baterie se u nich liší pouze celkovou kapacitou, kdy levnější „véčko“ Z Flip 3 nabízí kapacitu 3300 mAh, zatímco model Z Fold 3 štědřejších 4400 mAh. K jakému z konstrukčních řešení baterie se v rámci skládacího iPhonu Apple nakonec přikloní je tedy otázkou, na kterou zatím nikdo nedokáže s jistotou odpovědět.
Ohebný iPhone na obzoru?
Jakkoliv slibně může zveřejnění patentové přihlášky Applu působit, je třeba poznamenat i to, že skládací iPhone má před sebou nejspíše ještě celkem dlouhou cestu, než se se objeví na pultech obchodů s elektronikou. I když někteří odborníci odhadují jeho příchod už na začátek roku 2022, jiní jsou se svými odhady opatrnější. Například uznávaný leaker Jon Prosser se domnívá, že celý proces bude trvat podstatně déle. Nezbývá než čekat na to, až Apple rozptýlí dohady a stanoví datum vydání. Už teď je ale vidět, že nový konstrukční trend na trhu smartphonů nenechává bez povšimnutí. Dřív nebo později se tak skládacího iPhonu určitě dočkáme.
Při pohledu na obrovské prodejní úspěchy skládacích telefonů Z Flip 3 a Z Fold 3 je vidět, že o mobilní telefony s konstrukcemi, které nějakým způsobem vybočují ze zajetého standardu posledních let, je mezi spotřebiteli skutečně velký zájem, a to i přes jejich vyšší cenovku. Lze tak očekávat, že jakmile skládací iPhone spatří světlo světa, rozhodně si nebude mít na nedostatek zájmu ze strany kupujících proč stěžovat.