Datový souboj operátorů v Karlových Varech: O2 dočasně spustí LTE, Vodafone láká na LTE-A

Vodafone a O2 dnes v Karlových Varech spouštějí LTE. O2 pouze dočasně po dobu konání 49.  Mezinárodního filmového festivalu, Vodafone natrvalo. Operátor O2 spustí LTE síť na frekvenci 800 MHz v centru Karlových Varů. Kromě toho po dobu konání filmového festivalu bude posíleno pokrytí 2G a 3G sítě. LTE od O2 bude v Karlových Varech k dispozici až do skončení festivalu 13. července.

Pro využívání sítě LTE od O2 je potřeba také nový typ SIM karty – tzv. USIM. Každý zákazník O2 si může svůj typ SIM karty jednoduše ověřit zadáním kódu *444*# a jeho odesláním jako běžného hovoru. Případnou výměnu karty zařídí zdarma na kterékoli prodejně O2, samozřejmě i přímo v Karlových Varech. Firemním zákazníkům tuto výměnu zprostředkuje jejich obchodní zástupce.

Zákazníci Vodafonu využijí LTE na frekvenci 1800 MHz, které v centru města dosahuje rychlosti až 150 Mbit/s. Nově se návštěvníci Karlových Varů při svých výletech po okolí lázeňského města mohou připojit prostřednictvím LTE na frekvenci 800 MHz s teoretickou rychlostí přenosu dat až 75 Mbit/s. Kromě standardního LTE Vodafone ve spolupráci se společností Huawei na konci června spustil v Karlových Varech také technologii LTE Advanced (LTE-A).

V tomto případě se jedná o spojení pásem 1800 MHz (o šířce 20 MHz) a 800 MHz (o šířce 10 MHz). Teoretická rychlost přenosu dat v této síti je pro stahování až 225 Mbit/s a pro odesílání 50 Mbit/s. V budoucnu Vodafone plánuje spojením pásem dále navyšovat přenosové rychlosti až na rychlost 300 Mbit/s.


Zdroj fotografie: Kviff.com

V tuto chvíli je možné si rychlost sítě LTE-A otestovat pouze s modemem E5186 od společnosti Huawei, který je zatím v testovacím režimu. Zprovoznění dalšího vysílače s touto technologií proběhne v průběhu července 2014 v Praze. Naše redakce do Karlových Varů také vyráží, a rovnou s modemem od Huawei, takže pro vás rychlosti otestujeme a o své dojmy se podělíme v článku. Jediný, kdo svým zákazníkům LTE v Karlových Varech tento rok nenabídne, je T-Mobile.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku