Domů » Bleskovky » Další úspěch Applu: Operátor China Mobile zařadí do nabídky iPhone 5s a iPhone 5c

Další úspěch Applu: Operátor China Mobile zařadí do nabídky iPhone 5s a iPhone 5c

O tom, že největší operátor na světě China Mobile bude nabízet produkty Apple, se spekuluje již roky a nyní je tato zpráva konečně oficiální. Operátor včera oznámil, že iPhone 5s a iPhone 5c přijdou do nově spuštěné sítě čtvrté generace a dohoda o spolupráci bude platit několik let. Je to poprvé, co Apple dostal přístup k obří uživatelské základně China Mobile, která čítá více než 700 milionů zákazníků.

 

Takové množství uživatelů poskytuje Applu velkou příležitost k dalšímu růstu. K dohodě po tak dlouhé době došlo z řady důvodů, mezi nimi jsou politické otázky. Dále jsou tu tvrdé podmínky ze strany Applu, který vyžaduje od operátorů odběr určitého množství telefonů, které se procentuálně vztahuje k počtu zákazníků operátora.

Analytik Horace Dediu zveřejnil odhad, ve kterém toto číslo upřesnil na čtyři procenta v případě China Mobile. Pokud tomu tak opravdu je, bude to znamenat třicet milionů iPhonů směřujících do Číny jen pro rok 2014. Prodej Apple iPhone začne u China Mobile 17. ledna 2014 a předobjednávky budou pro zájemce dostupné od 25. prosince.

David Podzimek

6 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Nemyslim si ze je to uspech pre Apple. Skor to mozeme oznacit slovom konecne. Ostatni vyrobcovia uz z China mobile spolupracuju a predavaju svoje mobily uz davno.

  Uspech je to hlavne pre China mobile. Kedze ten operator Apple nepotreboval ale Apple potreboval China mobile, verim ze dostal od Apple taku dohodu aku chcel a potreboval.

 2. john (neregistrovaný)

  koukám, že matoucí titulky se používají všude, hlavně na křišťálové lupě

  toto není žádný úspěch jabka, je to poslední kopání před úpadkem

  vyděrači si vymodlili homoprocento…jsem zvědavý, kolik ledvin padne, aby si chudáci pořídili jabko

 3. Ondřej Gardavský

  China Mobile provozuje 3G síť na standardu TD-SCDMA, která je nekompatibilní se zbytkem světa – je třeba mít přístroj, který tento typ sítě podporuje a iPhone tuto podporu nenabízí. Pokud by tedy tento operátor zařadil iPhone do nabídky, tak by prodával přístroj, který v jeho síti funguje jen napůl (pouze v GSM), což by bylo takové zvláštní. Smysl to začíná dávat až se 4G, TD-LTE není jen čistě čínská záležitost a nové iPhony tento standard podporují.

  Hodilo by se dodat, že China Mobile má sice přes 700 milionů zákazníků, ale velkou většinu z toho tvoří obyvatelé venkova – tento operátor tam má oproti konkurenci výrazně lepší pokrytí, i v odlehlých oblastech, kde je Unicom a Telecom bez signálu, má China Mobile většinou aspoň 2G. Tihle uživatelé mají typicky nějaký 2G tarif (zákazníků s 3G tarify má China Mobile jen něco přes 10%) a k němu tlačítkový feature-phone, takže ano potenciál tam je – až budou tihle uživatelé obměňovat přístroje, tak z toho může Apple něco vytřískat, ale žádný razantní růst to imho nebude. Proti němu stojí jednak to, že 4G se do těchto oblastí hned tak nedostane (ještě nemají pokrytý ani celý Peking a velká města se budou pokrývat nejdříve… na druhou stranu konkurence ještě komerční provoz 4G nezahájila, takže má China Mobile náskok a i z měst půjde tím pádem něco vytřískat, tam už je trh dost nasycený a potenciál pro růst výrazně menší), takže iPhone tam pořád nepůjde plnohodnotně použít a jednak to, že rozdíly v příjmech mezi městy a venkovem jsou v ČLR obrovské, uživatelé drahých high-end přístrojů se z venkova rekrutují výrazně méně. Na tuto cílovou skupinu míří hlavně Xiaomi se svým Hongmi nebo Huawei s modelem Honor 3C – tedy dual-SIM přístroje s podporou TD-SCDMA, které lze pořídit do 1000 RMB

  • To je rozbor, přitom tak zbyzecny:-) 2G, 3G, LTE,…. Jen JEN o mobilních datech (kdekoli nahraditelny WiFi) zatímco vše ostatní bude na jakémkoli zařízení plně funkční. Včetně iPhone/iOS….. Tedy ano, zařazení do portfolia operátora JE úspěch, že úspěch jako hrom.

  • David Podzimek

   China Mobile dostane telefony s podporou 4G/TD-LTE a 3G/TD-SCDMA, podle oficiální tiskové zprávy. Půjde o o verze iPhonů 5c – A1516 a 5s – A1518, o kterých se ví již nějaký čas.

   Ze 760 milionů zákazníků Apple stačí relativně malé procento z nich. Skepse byla i před příchodem do Japonska k NTT Docomo a jak to dopadlo. Samozřejmě v Číně je jiná kupní síla, než v Japonsku, i tak se může jednat o slušný objem pro Apple.

  • Ondřej Gardavský

   A jak se tak dívám tak to budou ještě A1529 a A1530, které kromě TD-SCDMA a TD-LTE budou podporovat navíc i WCDMA. V takovém případě to dává mnohem větší smysl a dokáže zaujmout daleko více zákazníků…

   @UNI: To že to je o mobilních datech je jasné, o tom jsou smartphone jako takové. Jen nechápu ten argument o nahraditelnosti WiFi, doma a v kanceláři ano, na cestách už ne. A mít nabouchaný smartphone a k tomu připojení jen přes GPRS/EDGE mi přijde jako půlka špásu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).