Další top model z dílny Samsungu: co vše víme o Galaxy Note 8?

Katastrofický osud loňského modelu Note7 (více informací) naštěstí nakonec nevedl ke zrušení této modelové řady, a tak se Samsung postupně připravuje na velký reparát, kterým bude vydání phabletu Note 8. Dokáže jihokorejská společnost napravit, do té doby úspěšné, jméno Note? A jak bude telefon vypadat? V tomto článku se dozvíte vše důležité, co je o očekávané novince doposud známo.

Kdy a za kolik?

Přesné datum vydání není zatím oficiálně potvrzeno, zákulisní informace ale naznačují, že se Samsung pokusí tímto modelem předběhnout představení nového iPhonu, což znamená, že Note 8 uvidíme pravděpodobně někdy v polovině srpna, ještě před zářijovým veletrhem IFA. Tomu by napovídalo i to, že Note7 byl představen minulý rok 19. srpna.

Galaxy Note 8 na neoficiálních renderech: kéž bychom se dočkali tolika barevných variant :-)

Jistá není ani cena, ovšem je nanejvýše pravděpodobné, že nízká nebude. Vzhledem k tomu, že řada Note vychází z telefonů Galaxy S, lze předpokládat i podobnou cenu. Pokud vezmeme v úvahu, že Note 8 bude stát stejně jako minulý rok zhruba o 50 USD více než Galaxy S8, vyjde nám cena okolo 900 USD (20 863 Kč). K ní je ale ještě bohužel nutné připočíst tuzemskou daň, což může cenovku dostat až nad 25 000 Kč.

Galaxy S8, Note 8 (uprostřed) a Galaxy S8+

Jak bude vypadat?

V případě designu je poměrně jasné, že můžeme počítat s variací na Galaxy S8. Telefon má být pouze nepatrně větší než model S8+, ale díky podstatně ostřejším rohům bude opticky působit mohutnějším dojmem.
Pravděpodobně se tak znovu setkáme s efektní kombinací skla a kovu, téměř bezrámečkovým zaobleným displejem a speciálním tlačítkem pro hlasového asistenta Bixby. Samsung zřejmě neopustí ani 3,5mm jack, což by mu mohlo přinést jistou marketingovou výhodu nad Applem, s nímž bude soupeřit především.

Fanouškovský návrh jedné z možných podob Galaxy Note 8

Ačkoliv ještě nebyla potvrzena přítomnost pera S Pen, neexistuje důvod, proč by ho výrobce neměl do letošní generace zahrnout, takže je téměř jisté, že pro něj v těle smartphonu místo najde.

Jediná větší otázka tak spočívá v umístění snímače otisku prstu. Umístění na zadní straně byl jeden z nejkritizovanějších aspektů modelu S8, takže je možné, že se Samsung pokusí o změnu. Jenže vzhledem k tomu, že přední stranu telefonu z většiny zakrývá displej, musel by čtečku umístit přímo pod něj. O tom se sice spekuluje již delší dobu, ale podle posledních zpráv zatím není technologie dostatečně pokročilá. Posledním zbývajícím místem je tedy proužek pod displejem, což by ale muselo znamenat zmenšení čtečky oproti předchozím implementacím, a nebo čtečka zůstane na zádech, jako u Galaxy S8.

A co displej?

Jak již bylo zmíněno výše, displej bude opět zaoblený a zahnutý a asi neopustí ani netypický poměr stran 18,5:9. Úhlopříčka bude jen o kousek větší než u S8+, konkrétně by se mělo jednat o 6,3″.

Jeden z nejpovedenějších renderů Galaxy Note 8. V redakci tipujeme, že tato podoba nemá daleko k finálnímu designu.

Velkou neznámou je rozlišení. Nejen že nemáme žádné informace od výrobce samotného, ale v tomto ohledu dokonce chybí i důvěryhodně vypadající úniky. Minulý rok ale modely S7 a Note7 sdílely rozlišení stejné, což by v případě letošní generace znamenalo 1440×2960 px.

Duální fotoaparát

Jednou z mála věcí, kterou bude Note 8 výrazně odlišný od Galaxy S8 a S8+ je kamera. Ta bude poprvé v historii top modelů Samsungu duální a bude tvořena kombinací 12Mpx a 13Mpx snímače. První jmenovaný bude sloužit jako širokoúhlá kamera, zatímco druhý bude fungovat jako optika pro přiblížení. Note 8 tak údajně nabídne až trojnásobný optický zoom.

Prototyp smartphonu od Samsungu s duální kamerou. Jde o vývojový prototyp Galaxy S8 či Note 8?

Co najdeme v útrobách?

Je téměř jisté, že o výpočetní výkon se bude u Note 8 starat zbrusu nový Snapdragon 836, který by měl v tomto modelu debutovat. Měl by poskytovat o něco větší výkon než Snapdragon 835 použitý u Galaxy S8 a S8+, ale jedná se pouze o mezigenerační update, takže nárůst výkonu nebude nikterak dramatický.

Procesory Snapdragon ovšem Samsung využívá pouze pro své americké edice modelů, takže v naší evropské distribuci pravděpodobně znovu uvidíme čip Exynos. A jelikož se zatím nemluví o přípravě nového modelu, je bezpečné předpokládat, že se bude jednat o model Exynos 8895. RAM zůstane téměř jistě na 6 GB, stejně jako tomu je u modelu S8+ z nějž vychází.

Systém a uživatelské prostředí

Jedněmi zatracovaná, druhými milovaná grafická nadstavba Samsung Experience (dříve TouchWiz) nebude chybět ani na připravovaném Note 8 a bude pravděpodobně téměř identická s verzí na S8 a S8+. Oproti těmto telefonům však samozřejmě v systému přibydou aplikace určené pro práci se stylusem S Pen, jako jsou různé chytré poznámky, grafické aplikace a podobně.

Note 8 na trh vstoupí s Androidem 7.1.1, což je poněkud nešťastné, protože pravděpodobně jen několik málo týdnů po představení telefonu Google zveřejní Android 8.0 „O“.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku