TOPlist

Další rána pro Evropu: Meta zde odmítá uvést svůj nový víceúčelový AI model Llama

Mark Zuckerberg s vlajkou Evropské unie
  • Meta nechce do Evropy poslat nejnovější verzi svého pokročilého jazykového modelu Llama
  • Konkrétně je to prý kvůli „nepředvídatelné povaze evropského regulačního prostředí“

Společnost Meta dokončuje práci na svém víceúčelovém AI modelu Llama nové generace, který má být schopen v rámci jednoho uživatelského rozhraní generovat obrázky, videa, pracovat s textem a odpovídat na dotazy. Tento pokročilý nástroj však uživatelé v Evropské unii nebudou mít k dispozici, a to dle rozhodnutí samotné Mety.

Nová Meta Llama nebude v EU

Společnost Meta uvádí, že její multimodální model AI bude využíván v produktech, jako jsou chytré brýle Meta Ray-Ban. Má jít o největší velký jazykový model (LLM), který zatím Meta navrhla a vypustila pro komerční využití. Model Llama bude v této posílené formě umět pracovat s textem, videozáběry, obrázky, vším najednou, a přitom si udrží kontext.

Tento jazykový model již brzy dorazí do finální verze a bude dostupný uživatelům jak prostřednictvím brýlí Meta Ray-Ban, tak i v aplikacích, jako je Instagram nebo Facebook. Meta však neplánuje technologii přinést zákazníkům v Evropské unii (EU); důvodem jsou prý regulátoři.

„V příštích měsících vydáme multimodální model Llama, ale ne v EU kvůli nepředvídatelné povaze evropského regulačního prostředí,“ uvedla pro The Verge mluvčí společnosti Meta Kate McLaughlin. Model Llama 3, který však nemá tolik funkcí, bude v zemích EU stále dostupný.

Strach z regulátorů

Tisková mluvčí má nejspíš na mysli zákon o umělé inteligenci (AI Act), který Rada Evropské unie schválila v květnu a který by měl vejít v platnost v roce 2026. Zákon vlastně rozděluje AI nástroje a jazykové modely do určitých rizikových skupin, a tak na ně také nahlíží.

U těch, které EU bude vnímat jako rizikové či problematické, může zavést speciální monitoring, přikázat změnu pravidel, anebo je rovnou zakázat. Součástí aktu je také náhled na tzv. AI modely pro všeobecné účely (GPAI), u kterých bude hlídána hlavně transparentnost a práce s uživatelskými daty.



iPhone 15 Pro, Evropská unie a regulace AI (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

iOS 18 bez umělé inteligence? V Evropě budeme mít smůlu, rozhodl Apple (oživeno)

K podobnému rozhodnutí – tedy omezit některé funkce svých produktů pro zákazníky v EU – se nedávno rozhodl také Apple. Ten uvedl, že sada AI funkcí Apple Intelligence pro iPhone, iPad a Mac letos do Evropy nedorazí. Důvodem jsou také regulace, v tomto případě zákon o digitálních trzích (DMA), který Applu přikazuje otevřít svůj systém výrobcům třetích stran i v tomto ohledu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku