Domů » Bleskovky » Na žádost Googlu: CyanogenMod Installer mizí z obchodu Play

Na žádost Googlu: CyanogenMod Installer mizí z obchodu Play

Aktualizováno 28. listopadu, 10:00

Na žádost Googlu byla včera samotnými autory z obchodu Play stažena aplikace CyanogenMod Installer, která sloužila k jednoduchému flashování custom ROM do podporovaných zařízení. Podle Googlu je samotná aplikace neškodná, avšak uživatelům doporučuje provádět kroky, které vedou ke ztrátě záruky, a tudíž nemůže zůstat v obchodě. Samotnou aplikaci si stáhlo několik stovek tisíc uživatelů.

Z Google Play tedy instalátor zmizel, ale případní zájemci si jej i nadále mohou stáhnout ze stránky CyanogenMod.org. V budoucnu by se aplikace měla objevit také v obchodech Amazonu a Samsungu.

Původní článek: CyanogenMod Installer je na Google Play: Flashování custom ROM už nemůže být snadnější

Společnost Cyanogen Inc., která stojí za populární modifikací CyanogenMod, zveřejnila na Google Play svůj nový nástroj, který si klade za cíl maximálně zjednodušit flashování custom ROM na podporovaná zařízení. Nástroj je určený především pro ty technicky méně zdatné, kteří by mohli mít problémy s flashováním standardním způsobem.

Do zařízení si z Google Play stáhnete utilitu CyanogenMod Installer, do PC je pak nutné nainstalovat speciálního klienta, který se následně spáruje s vaším telefonem (odkaz pro stažení). Pak už by jen mělo stačit kliknout na tlačítko „Start“ a postupovat podle pokynů na obrazovce. Pozor – během procesu dojde k wipe vašeho zařízení, proto si nezapomeňte zálohovat všechna důležitá data. Autoři CyanogenModu v minulosti slibovali, že si dali za cíl vytvořit co nejjednodušší nástroj pro instalaci jejich modifikace na telefony a zdá se, že se jim to povedlo, i když na závěrečný verdikt si raději počkejme, až bude PC klient dostupný ke stažení.

-

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

41 komentářů

 1. Honza (neregistrovaný)

  Aplikace pro Win je už dostupná asi od půlnoci a je na adrese [odkaz] Instalace je opravdu „blbuvzdorná“, jen si člověk nesmí zapomenout zazálohovat vše, co chce uchovat. Já jsem takto přišel o všechny SMS. Instaloval jsem na Galaxy S3. CyanogenMod běží nádherně, rychle ale má pro mě 2 výrazné nedostatky. Nelze nahrávat hovory a neumí SIM Toolkit (takže komunikace s bankou je teď nulová. Pokud se mi nepodaří toto nějak vyřešit, tak se budu muset vrátit k původnímu androidu.

  • díky, odkaz už jsem doplnil do textu.

  • Sven (neregistrovaný)

   SIM Toolkit není záležitostí operačního systému, ale příslušné aplikace. Tu je možné doinstalovat. Hledejte STK.APK :-)

  • Honza (neregistrovaný)

   Asi to nebude tak jednoduché. Je tam nějaký problém v komunikací s HW Samsungu. CM10.1 pro Samsung Gal. mini přitom STK obsahuje. Tak uvidíme v dalších buildech.

 2. mob (neregistrovaný)

  prave jsem nahodil a zatim spokojenost tak trochu neporovnatelne lepsi nez touchwiz 4.3 na s3 po poslednim skvostnym updatu

 3. aje (neregistrovaný)

  Vas odkaz na pc klienta je nefunkcni……od Honzy v diskuzi je funkcni

  • Diky za upozorneni, kolega zapomnel dopsat protokol, tak se to neodkazovalo ven. Uz jsem to napravil a odkaz v clanku je funkcni.

 4. unnamed (neregistrovaný)

  nefunguje .. zkousel sem to nekolikrat a porad mi to vyhazuje „couldnt talk to your phone“ zkousel sem jak rikali menit usb porty .. drivery cerstve nainstalovane ..akorat sem nemenil usb kabl ..tomu neverim ze original od samsungu by byl nefunkcni.. takze asi tolik k tomuto tematu .. me to na sgs2 nefunguje

  • Lukáš (neregistrovaný)

   Na jejich stránkách ještě doporučují zkusit vypnout na chvíli antivirus.

  • Honza (neregistrovaný)

   Mám ESET a vypnul jsem ho na chvíli celý, a pak to šlo jak po másle.

 5. Jirka (neregistrovaný)

  Jede to i na iPhone?

 6. markur (neregistrovaný)

  muzu udelat zmenu i na samsung galaxy s plus? dik za odpoved

 7. Filip (neregistrovaný)

  Ahoj a na jakých telefonech jste to zkoušeli?

 8. Tomáš M (neregistrovaný)

  Nexus 4 no problem

 9. markur (neregistrovaný)

  ma nekdo zjusenosti s galaxy s plus?

 10. tomas (neregistrovaný)

  proč my to nejde napíše mi to u instalace softwarru do mobilu že mám bud vyměnit kabel nebo restartovat comp…… nějáká rada?

 11. Jako první, my nebo mi?:-)

 12. Karel (neregistrovaný)

  V EU flashovanim ROM NEPRIJDETE o zaruku, je na to primo narizeni Evropske komise, ktere narodno staty davno implemenovaly do sve legislativy. Je to jak kdybyste meli prijit o zaruku na PC tim, ze misto Visty nainstalujete Win 7 nebo linux.

  • David Podzimek

   To je zajímavé tvrzení a servisy/výrobci zatím takhle nereagují, mohl bych poprosit o více informací, nebo odkaz a nějaké podklady, pokud o nějakých víte. Děkuji :)

  • Četl jsem spoustu informací o tomto nařízení, nicméně prozatím jsem se nesetkal s ani jedním vítězstvím na straně zákazníka. Samozřejmě analogie s PC je chybná, protože povětšinou je mobilní telefon zamčený a neumožňuje úpravu jako PC a proto výrobce po odemčení či neautorizovaném zásahu záruku zamítá, Samsung na to má dokonce počítat v boot režimu, takže ona tato legislativa půjde u mobilních telefonů sotva uplatnit a nevěřím tomu, že by někdo s tímto u soudu uspěl.

  • maxxz: Pokud tedy HTC umožňuje odemčení bootloaderu (pokud se tímto odemyká cesta k alternativním ROM…?), u něj by tedy např. použití CyanogenMod Installeru nedošlo k porušení záruky? Mají tedy HTC uživatelé k tomu přes GP přístup?

  • dr.spiritus (neregistrovaný)

   Tak zrovna HTC při odemykání bootloaderu minimálně jednou upozorňuje, že tím ztrácíš záruku.

  • Jak píše DR.SPIRITUS, jakmile výrobc tuto věc povolí ale stanoví přitom určitou podmínku, ta si EU může ty svoje nařízení strčit do zadku.

  • Smartphone není PC.

  • dr.spiritus (neregistrovaný): Tedy CM instalátor není u HTC příčinou ztráty. Pokud chápu, měl by být pro tyto přístroje program dostupný. A žádný z čínkských výrobců např. nedodává přístroj rovnou s odemčeným bootoloaderem?

  • Pokud neudělá unlock SPL tak by to se zárukou nemělo souviset, jestli má či nemá Cyanogen mod, ovšem je důležité chápat, že i výrobce má své podmínky, za kterých garantuje funkčnost a stabilitu zařízení, což při instalaci CM nemůže zaručit přeci, takže je v pořádku, že záruku zamítne. I když pojem zamítnout záruku v ČR použít nelze, záruku zamítnout nelze u nás, lze zamítnout nárok na záruční opravu, ale záruka zařízení se zamítnou nedá.

 13. Pozor! Srovnávat instalaci Win 7 vs. Win Vista na PC, s instalací OS na mobilu, je opravdu mimo mísu… Nehledě na to, že i u instalace jiného OS na PC může vzniknout problém (HW komponenty – různé drivery, atd.), kdy určitý výrobce třeba MB nemusí dělat drivery pro určitou verzi OS. Takže pokud si někdo zakoupí PC a nebo Notebook a doma napere jiný OS a něco mu na tom nepojede a to PC/Notebook pak odnese k prodejci nebo do servisu, tak i tam ho můžou s vesela vyfakovat. Protože pokud chceš něco reklamovat, měl by jsi přístroj uvést do takového stavu, v jakém jsi ho koupil. Tím je myšleno, původní OS a původní komponenty. Nemůžeš přeci reklamovat něco, kde máš jiný OS, jiný HW, atd…

  A pokud napereš do mobilu jiný OS, tak tím porušuješ záruční podmínky a ne, že ne… Máš to jasně napsané v záručních podmínkách toho daného zařízení. Není možné, aby jsi hodil riziko poškození přístroje při flešování „nějakého“ Cyanogenu, na výrobce, respektive prodejce… Ono je to i logické.

  • Že si spousta lidí plete smartphone s PC je vidět už na některých požadavcích. „Pravý“ multitasking, více oken, přehršle různých vstupů a výstupů, šťourání se v HW i SW.

 14. Já například spis nechápu proc by se mela zamitat reklamace po flashi, kdyz odejde nejaka hw soucastka, napr. USB konektor, reproduktor apod..

  Chapu napr, kdyz flashnu cm, tak mi treba nepůjde fotak nebo bude rychle vybijet baterie, ale zbytek (hw) je jen vymluva vychanych cr servisu.

  • Nelze to brát takto.

   Ber to následovně.

   Jsi obyčejný BFU, nainstaluješ si CM, už teď porušuješ podmínky daného výrobce. Rozhodneš se si štelovat frekvenci procesoru a telefon se začne přehřívat, vypínat a další, doneseš to do servisu a proč by ti měli vyměnit desku za jinou, když si za to můžeš sám, nejen, že jsi porušil podmínky instalací systému, na který výrobce nemůže držet záruku ani celkově na stabilitu zařízení s tímto SW, ale ještě sis ho svou blbostí poškodil.

  • A jak flashem porusim konektor? Cpu je sporne, stejne jak na pc ma ochranu, ktera je nadrazena nastavenim uzivatele. Prinejhorsim se telefon vypne.

   Prosim dalsi výmluvu;) pripadne doporucim nacist jak ty soucastky funguji..

 15. To mě z vlastní zkušenosti štve, když servis neuzná jako reklamaci nepovedný oficiální update od výrobce… další telefon jsem už aktualizoval, ale nejel mi foťák (zdůraznuji že ofiko update) a ptali se kdy se mi to stalo, a ani ofiko updaty servisy neřeší..

 16. @M.BOBO

  Ano to je opravdu vychcanost některých Servisních středisek. Samozřejmě, že není možné házet nefunkční USB jako následek flešování…

  • Jenže telefon si kupuješ jako celek a ne části, takže záruka se drží na celek a pokud si do toho celku nacpeš něco co tam nepatří a porušíš záruční podmínky, má výrobce přeci právo ti reklamaci neuznat ať se týká čehokoliv.

   To samé jako když si někdo stěžuje, že má zamítnutou záruku, ačkoliv reklamoval slot SIM karty ale má mechanicky poškozený displej a dotyk, koupil si celek a pokud celek nesplňuje podmínky (tedy je mechanicky poškozený) neměl bys mít nárok na záruční opravu. Nekupoval sis jednotlivé díly, koupil jsi all-in-one zařízení.

  • Maxxz: Nemáš pravdu. Je to přesně naopak. Pokud provedeš zásah v rozporu s pokyny výrobce zaniká ti nárok na záruční opravu pouze na vady v souvislosti s tímto zásahem.

   V případě mobilů je samozřejmě otázka, jaké závady mohou souviset s neoriginální ROM, ale třeba zrovna špatně připájený konektor je jasný případ a servis ti ho musí v rámci záruky bezplatně opravit. To, že je praxe leckde jiná je dáno pouze vychcaností servisů a tím, že lidem nestojí za to se bránit.

 17. @PEPANISKO

  Však taky že jo. Máš to jasně dané v podmínkách, když flešuješ. Musíš se s tím prostě smířit, že jakýkoli SW zásah = neseš za to odpovědnost pouze ty. Vždy jsou Tři možnosti. 1. Smířit se s tím, že se při flešování (i originálního SW od výrobce, přes jeho SW tool) může něco posrat. 2. Neflešovat. 3. Odnést přístroj do servisního střediska a nechat si nainstalovat aktualizaci tam. Samozřejmě, že solidní Servis, by měl vždy zohlednit zákazníka a vyjít mu maximálně vstříc. A proto, když tam člověk přinese přístroj s nepovedeným flešem, neměl by mu rušit záruku…

 18. W8 (neregistrovaný)

  nejak nám ta sloboda uniká :D

 19. Mozna se dockame Cyanogen Store a bude vyreseno :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).