Custom ROM pro Windows Phone 8? Kvůli zabezpečení se hned tak nedočkáme

Nezanedbatelné procento našich čtenářů se může řadit mezi pokročilé uživatele, kteří svá mobilní zařízení podrobují rozličným pokusům s přehráváním neoficiálních firmwarů. Ty v mnoha případech nabízí vyšší stabilitu a dokonce i funkcionalitu než oficiální řešení od výrobců. Proto si doufám tvrdit, že dnešní zpráva týkající se operačního systému Windows Phone 8 vám úsměv na tváři nevykouzlí. Microsoft novou verzi systému totiž vybavil vysokou mírou zabezpečení, které se pro mnoho uživatelů stane dvousečnou zbraní. Kromě nízké pravděpodobnosti výskytu malwaru a dalšího škodlivého softwaru bude pro vývojáře alternativních ROM nesmírně obtížné, ba dokonce nemožné, jejich výtvory „napasovat“ na konrétní hardware.

Šifrování bude implementováno do celého zařízení včetně operačního systému a aplikací. V praxi se bude jednat o šifrovací čip se standartem TPM 2.0, který bude součástí základní desky. Při bootování TPM čip nejprve ověří správnost hardwaru i softwaru a následně povolí start samotného systému. Standart TPM tedy poslouží jako hardwarový základ pro šifrování obsahující generátor numerických znaků a dešifrovacího klíče o délce 2048 bitů. Kromě toho TPM čip disponuje vlastní pamětí s přístupovými kódy a dešifrovacími klíčy, která bude sloužit pouze pro čtení a nepůjde nijak přepisovat.

Zjednodušeně to lze popsat tak, že při každém zapnutí se provede kontrola každé součásti celého smartphonu či tabletu a pokud jedna z nich nebude souhlasit, zařízení se zkrátka nezapne. Jelikož neoriginální ROM nebudou disponovat správnými digitálními podpisy, bude opravdu složité toto zabezpeční obejít. Model šifrování se bude vztahovat i na samotné aplikace, což lze jedině uvítat. To by v praxi mohlo znamenat, že na WP 8 se jen tak žádný vir či malware neobjeví. V konečném důsledku je i jasné, proč současná zařízení s Windows Phone 7.x nedostanou update na novou verzi systému.

Ani jedno zařízení, které je dostupné na trhu, totiž neobsahuje čip s bezepčnostními klíči pro platformu Windows Phone 8. Microsoft si na zabezpečení dal opravdu záležet a zda se jedná o dobrou zprávu si bude muset odpovědět každý z vás. Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak si komunita okolo Xda-developers s touto situací poradí. Můj osobní názor je takový, že žádná ochrana není dokonalá a dřív či později se objeví způsob jak alternativní ROM do zařízení s WP 8 dostat, ale nepředbíhejme…

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku