Domů » Bleskovky » Custom ROM pro Windows Phone 8? Kvůli zabezpečení se hned tak nedočkáme

Custom ROM pro Windows Phone 8? Kvůli zabezpečení se hned tak nedočkáme

Nezanedbatelné procento našich čtenářů se může řadit mezi pokročilé uživatele, kteří svá mobilní zařízení podrobují rozličným pokusům s přehráváním neoficiálních firmwarů. Ty v mnoha případech nabízí vyšší stabilitu a dokonce i funkcionalitu než oficiální řešení od výrobců. Proto si doufám tvrdit, že dnešní zpráva týkající se operačního systému Windows Phone 8 vám úsměv na tváři nevykouzlí. Microsoft novou verzi systému totiž vybavil vysokou mírou zabezpečení, které se pro mnoho uživatelů stane dvousečnou zbraní. Kromě nízké pravděpodobnosti výskytu malwaru a dalšího škodlivého softwaru bude pro vývojáře alternativních ROM nesmírně obtížné, ba dokonce nemožné, jejich výtvory „napasovat“ na konrétní hardware.

Šifrování bude implementováno do celého zařízení včetně operačního systému a aplikací. V praxi se bude jednat o šifrovací čip se standartem TPM 2.0, který bude součástí základní desky. Při bootování TPM čip nejprve ověří správnost hardwaru i softwaru a následně povolí start samotného systému. Standart TPM tedy poslouží jako hardwarový základ pro šifrování obsahující generátor numerických znaků a dešifrovacího klíče o délce 2048 bitů. Kromě toho TPM čip disponuje vlastní pamětí s přístupovými kódy a dešifrovacími klíčy, která bude sloužit pouze pro čtení a nepůjde nijak přepisovat.

Zjednodušeně to lze popsat tak, že při každém zapnutí se provede kontrola každé součásti celého smartphonu či tabletu a pokud jedna z nich nebude souhlasit, zařízení se zkrátka nezapne. Jelikož neoriginální ROM nebudou disponovat správnými digitálními podpisy, bude opravdu složité toto zabezpeční obejít. Model šifrování se bude vztahovat i na samotné aplikace, což lze jedině uvítat. To by v praxi mohlo znamenat, že na WP 8 se jen tak žádný vir či malware neobjeví. V konečném důsledku je i jasné, proč současná zařízení s Windows Phone 7.x nedostanou update na novou verzi systému.

Ani jedno zařízení, které je dostupné na trhu, totiž neobsahuje čip s bezepčnostními klíči pro platformu Windows Phone 8. Microsoft si na zabezpečení dal opravdu záležet a zda se jedná o dobrou zprávu si bude muset odpovědět každý z vás. Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak si komunita okolo Xda-developers s touto situací poradí. Můj osobní názor je takový, že žádná ochrana není dokonalá a dřív či později se objeví způsob jak alternativní ROM do zařízení s WP 8 dostat, ale nepředbíhejme…

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments