TOPlist

Čtvrt miliardy počítačů příští rok přijde o podporu Windows 10. Google má řešení

Windows 11 5 1
  • Příští rok skončí bezplatná podpora Windows 10
  • Zhruba čtvrt miliarda počítačů zůstane nechráněná
  • Google nabízí řešení v podobě vlastní platformy ChromeOS Flex

Nejpoužívanějším desktopovým systémem na světě jsou Windows 10, a to i přes to, že jejich nástupce letos oslaví třetí narozeniny. Tržní podíl Windows 11 roste velmi pomalu, zejména kvůli zvýšeným hardwarovým požadavkům, které vyřazují ze hry i poměrně mladé počítače s výkonnými procesory. Tyto stroje navíc mohou být od příštího roku potenciálně ohrožené, neboť systému Windows 10 skončí v říjnu roku 2025 bezplatná podpora. Google v této situaci vidí velkou příležitost v prosazení vlastního operačního systému ChromeOS Flex, který by mohl na starších strojích Windows 10 nahradit.

ChromeOS Flex jako náhrada Windows 10

Operační systém ChromeOS Flex vznikl v roce 2022, v podstatě se jedná o stejný systém, jaký známe z Chromebooků, avšak s několika klady a zápory. Pozitivní je, že ChromeOS Flex je kompatibilní s velkým množstvím běžných počítačů s Windows (seznam certifikovaných strojů najdete zde), negativem může být pro některé absence obchodu Play a podpory Android aplikací. Google v minulém týdnu vytvořil webovou stránku, na které upozorňuje na blížící se konec podpory Windows 10 a zároveň vyzdvihuje benefity systému ChromeOS Flex, především v podnikovém nasazení.

Systém od Googlu má být bezpečný, energeticky úsporný, uživatelsky přívětivý apod. Firmy by jeho použitím nemusely investovat do nového hardwaru, a zabránily by tak tvorbě dalšího elektroodpadu. Díky vysoké spolehlivosti také mohou počítat se sníženými náklady na IT podporu. Google slibuje i kompatibilitu se stávajícími podnikovými aplikacemi pro Windows, a to díky možnosti jejich streamování.



Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G na oficiálním snímku



Nepřehlédněte

Soutěž: buďte kreativní a vyhrajte smartphone Redmi Note 13 Pro 5G (druhé kolo)

Co dělat po konci podpory Windows 10?

ChromeOS Flex není určen pouze do firem, ale mohou si jej vyzkoušet i běžní uživatelé. I ti budou příští rok postaveni před otázku, jak s Windows 10 naložit. V zásadě se nabízí pět variant:

  • používat je i nadále v nezabezpečené podobě
  • platit si za dodatečnou podporu
  • přejít na Windows 11 (pokud to hardware umožňuje)
  • přejít na jiný systém (například Linux nebo ChromeOS Flex)
  • zakoupit nový počítač s podporovaným operačním systémem.

Toto dilema bude příští rok řešit nemalé množství uživatelů – podle výzkumu agentury Canalys by v říjnu roku 2025 mohlo být na trhu až 240 milionů počítačů s Windows 10.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku