ČTÚ zrušil aukci LTE, 4. mobilní operátor zatím nebude

Výběrové řízení na volné frekvence pro vysokorychlostní mobilní internet skončilo blamáží. Čtvrtý operátor se odkládá na neurčito. Nová aukce má být ještě letos.

Výběrové řízení na volné rádiové kmitočty mobilních sítí LTE pro vysokorychlostní internet skončilo neslavně. Úřad aukci zrušil údajně proto, že cena za dražené frekvence přesáhla 20 miliard Kč a rostla dál. ČTÚ se prý obává, že by se dražební cena promítla do přehnaných sazeb rychlého mobilního internetu. V ČR se proto 4. mobilní operátor jen tak neobjeví.

 

Bohužel neznáme skutečné důvody zrušení aukce, takže citujme z tiskové zprávy ČTÚ: „Současná výše nabídky je přitom podle všech modelů proveditelnosti ekonomicky nereálná. Ve svých důsledcích by již v tuto chvíli vedla k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu.

Navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele,“ vysvětluje předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

O kus dále se dočteme, že: „Hlavní motivací pořádání aukce je rychlá dostupnost 4G sítí pro občany ČR a případný vstup čtvrtého operátora. Nikoliv zisk státu.

Proč tedy ČTÚ aukci vůbec organizoval? A že by operátoři neuměli počítat? Je 20 mld. rozložené mezi 3 – 4 operátory s jejich zisky každý rok opravdu likvidační suma? Nebo si ČTÚ a vláda jen nedokáže vynutit plnění podmínek aukce, garanci a uhrazení vydražených částek a ochránit vlastní občany a české firmy před vysokými cenami?

ČTÚ aukci nejen dlouho odkládal. Uspořádal ji způsobem, který, jak se ukázalo, nebyl vhodný a nezaručoval její rychlý průběh. Aukce se táhla 4 měsíce, zatímco v zahraničí trvaly týdny. Zastavení aukce má podle Pavla Dvořáka přinést rychlejší dostupnost 4G sítí. Opravdu? A dozvíme se někdy skutečné důvody ukončení a vyvodí z nich vláda důsledky?

Podmínky aukce zjevně nebyly nastaveny správně. Svědčí o tom poslední informace ČTÚ, že aukce proběhne brzy znovu a se stejnou vyvolávací cenou.

Autor článku
Vladimír Stuchlý, Tarifon.cz
image/svg+xml
+

Kapitoly článku