Čistka na Google Play: Staženy byly aplikace pro blokování reklamy

Mezi uživateli Androidu začaly postupně nabývat na popularitě programy blokující reklamy v systému, aplikacích a internetových prohlížečích. Protože pro Google se však jedná o jeden ze zdrojů příjmů, bylo jen otázkou času, než nějakým způsobem zasáhne. Trpělivost americkému gigantovi vypršela právě v těchto dnech, kdy byly z obchodu Play staženy aplikace jako AdBlock (více zde), AdFree, AdAway a jim podobné. Vývojářům Google rozeslal oznámení, že jejich software porušoval bod 4.4 pravidel pro tvůrce aplikací, který říká, že je zápovězeno, aby aplikace způsobovala škody či přistupovala nedovoleným způsobem k zařízením, serverům, sítím a ostatním službám třetích stran.

Samozřejmě, že tím skutečným důvodem je nejspíše především únik financí těmito aplikacemi způsobený, vzhledem k otevřenosti operačního systému Android je ale jen otázkou času, než si tvůrci těchto programů najdou jiný způsob distribuce. Nabízí se také otázka, je-li používání podobných aplikací v pořádku z etického hlediska, kdy reklamy jsou často zdrojem příjmů i pro majitele webových stránek, to je však téma pro samostatnou diskuzi a je na každém jednotlivci, jak se k této problematice postaví. Není také vyloučeno, že podobný software bude následně stažen i z Chrome Web Store, zde to ale pravděpodobně nadělá škodu ještě méně uživatelům, než v případě Google Play.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku