Domů » Bleskovky » Čistka na Google Play: Staženy byly aplikace pro blokování reklamy

Čistka na Google Play: Staženy byly aplikace pro blokování reklamy

Mezi uživateli Androidu začaly postupně nabývat na popularitě programy blokující reklamy v systému, aplikacích a internetových prohlížečích. Protože pro Google se však jedná o jeden ze zdrojů příjmů, bylo jen otázkou času, než nějakým způsobem zasáhne. Trpělivost americkému gigantovi vypršela právě v těchto dnech, kdy byly z obchodu Play staženy aplikace jako AdBlock (více zde), AdFree, AdAway a jim podobné. Vývojářům Google rozeslal oznámení, že jejich software porušoval bod 4.4 pravidel pro tvůrce aplikací, který říká, že je zápovězeno, aby aplikace způsobovala škody či přistupovala nedovoleným způsobem k zařízením, serverům, sítím a ostatním službám třetích stran.

Samozřejmě, že tím skutečným důvodem je nejspíše především únik financí těmito aplikacemi způsobený, vzhledem k otevřenosti operačního systému Android je ale jen otázkou času, než si tvůrci těchto programů najdou jiný způsob distribuce. Nabízí se také otázka, je-li používání podobných aplikací v pořádku z etického hlediska, kdy reklamy jsou často zdrojem příjmů i pro majitele webových stránek, to je však téma pro samostatnou diskuzi a je na každém jednotlivci, jak se k této problematice postaví. Není také vyloučeno, že podobný software bude následně stažen i z Chrome Web Store, zde to ale pravděpodobně nadělá škodu ještě méně uživatelům, než v případě Google Play.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

22 komentářů

 1. Jestli si myslí, že stažení z Google Play jim nějak pomůže, tak jsou na omylu. Většina uživatelů, která addblockery používala si ho stáhne odjinud.

  Kdyby reklama nebyla tak nucená, tak nejsem proti, ale když se vecpe i do hrané hry, tak už je to na blokování..

  • Když chceš všechno zadarmo, tak se nediv. I programátoři musí kupodivu jíst. Já osobně bych reklamu do mobilní aplikace nikdy nedal. Dát 20-40 (= jedna jízda MHD) Kč za aplikaci nemůže být pro nikoho problém.

  • Nedávno se mi několik uživatelů Androidu smálo, že na WP jsou Angry Birds placené. Smáli se, že zatímco já musím zaplatit nehorázných 21 korun, oni to mají zadarmo.

   Když jsem řekl, že to mám aspoň bez otravujících reklam, tak se mi zase smáli, že jim reklamy nevadí. Aha, tady bude ten zakopanej pes – oni si je prostě vypnou…

  • tak ja si treba vypnu net a mam po problemu s reklamama :D nepotrebuju byt 24h denne on-line :)

  • Ty možná ne. Ale rámeček tam bude furt ;)

 2. Johny (neregistrovaný)

  A to je proč nemam rád Google – velkého bratra.

 3. tak naštastie sa dá inštalovat aj mimo marketu narozdiel…

  • Otazka je, jestli tuto moznost jednou Google take nezarizne. Urcity kompromis mezi otevrenosit a uzavrenosti bude holt potreba, zvlaste pro obchodni model, ktery Google zvolil (prijmy z reklamy + uzivatelska data pro analyzu). Google holt zacal hodne volne, tak ted musi utahovat srouby. Apple zacal hodne uzavrene, tak holt zase povoluje. Setkaji se, podle me, nekde na pul cesty.

  • pochybujem

  • MINO: Zatím to opravdu je… Ale vzhledem k tomu, že je Google reklamní agentůra a reklama je jejich hlavním zdrojem příjmů tak to nemusí vydržet dlouho. A pokud se nepletu tak je ve všeobecných podmínkách něco o tom, že Google může mazat „závadné“ aplikace přímo z telefonu.

  • to môže aj Apple

  • Stahovat si aplikace nepocházející z Google Play je sázka do loterie. Opravdu stojí riskovat osobní data nebo dokonce peníze kvůli pár korunám?

  • fefe (neregistrovaný)

   myslíš, že v Play je to lepšie?

   čítal si niekedy tie oprávnenia, ktoré si aplikácie vyžadujú a ktoré odsúhlasujeme pri inštalácii app?

  • fefe (neregistrovaný)

   myslíš, že v Play je to lepšie?

   čítal si niekedy tie oprávnenia, ktoré si aplikácie vyžadujú a ktoré odsúhlasujeme pri inštalácii app?

  • W8 (neregistrovaný)

   mino

   zas trepeš, apple ti nič nestiahne z mobilu aj aplikácie ktoré už nie su appstore a máš ich z doby ked tam boli sa daju cez iTunes nahrať späť ak ich maš zazalohované a nikto ti ich z telefonu neodstrani

   tak netrep ty MUŇO

 4. zipiik (neregistrovaný)

  Prijde mi nemoralni blokovat reklamu, pokud da autor aplikaci zadarmo s tim, ze si aspon par haliru vydela reklamou. Podle me je to ekvivalentni stazeni aplikace z warez serveru.

  • Velda (neregistrovaný)

   Naopak. Mají po tom chtět buď peníze nebo to dát zadarmo bez reklamy. Reklama je nemorální.

  • Nemorální? Ale vždyť z reklamy žije obrovská spousta společností. Reklama je základem kapitalismu.

 5. U některých aplikací, které nepoužívám často ten reklamní proužek snesu a ty které využívám často a reklama mi vadí jsem si koupil. Myslím, že většina aplikací je opravdu za rozumné ceny a hodně se toho dalo koupit v akci. Ale jsou tady i takoví kteří nedají ani ty dvě koruny autorovi aplikace se kterou jsou spokojeni. Určitě i vy by jste chtěli za svou práci dostat zaplaceno.

  • VNavratil (neregistrovaný)

   Mám to stejně, často užívaný aplikace jsem si jednoduše koupil, abych podpořil vývojáře a ty, co použiju jen jednou za čas, tam prostě banner snesu. Adblock jsem nainstaloval když na marketu vyšel a po dni jsem ho dal pryč, už na to moje svědomí nějak nemá :D

 6. Stanley (neregistrovaný)

  Za co vlastně Google vývojářům platí? Za stažení aplikace obsahující reklamu, za načtení reklamy v aplikaci nebo až za proklik?

  Mě osobně na reklamě v aplikacích vadí dvě věci – spouštění odkazu na první dotyk a pak reklamy typu „máte novou zprávu“ apod., které se snaží uživatele zmást. Reklamní banner jako takový mě ničím neobtěžuje.

 7. newpaudio (neregistrovaný)

  Každej tu má telefon aspoň za 4000 Kč a neni ochoten za celou životnost telefonu investovat tisícovku za bambilion aplikací, které se za to dají pořídit. U telefonů jako iphone to nechápu už vůbec.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).