Čip NVidia Tegra 4 bude k dispozici v červenci, konzole Shield v září

Jedním z největších překvapení letošního veletrhu CES v Las Vegas bylo představení nového mobilního čipu Tegra 4 od NVidie (preview). Společně s ním byla představena také herní konzole Shield, která běží na operačním systému Android. I když už bylo odhaleno několik zařízení s Tegrou 4, až doposud nebyl znám termín, kdy by se tyto modely mohly objevit na trhu.

  

Na rozdíl od 40nm výrobního procesu u Tegry 3 využívá Tegra 4 28nm technologie (ARM Cortex A15), což se má ve finále opět podepsat především na zvýšení hrubého výpočetního výkonu. CEO společnosti Jen-Hsun Huang se na tiskové konferenci též pochlubil menší tepelnou ztrátou a lepší správou napájení, která se projevila na snížení energetických nároků o 45 %. Neméně zajímavým údajem je i počet grafických jader, kterých je neuvěřitelných 72. V praxi to tedy bude znamenat až šestinásobně vyšší možnosti vizuálního zpracování v porovnání s Tegrou 3 a podporu přehrávání videa v rozlišení 4K. Mezi další specifikace Tegry 4 patří maximální taktovací frekvence 1,9 Ghz, podpora pro paměti typu DDR3L, Dicrect3D 11, OpenGL 4.0 a hardwarovou akceleraci VP8. Čipset si též hravě poradí se zobrazováním v režimu dvou monitorů a s příslušenstvím využívající USB 3.0.

  
NVidia Shield: Herní konzole s Androidem bude k dispozici v září

Jen-Hsun Huang během konferenčního hovoru s novináři rovněž upřesnil, že SoC řešení Tegra 4 bude pro výrobce dostupné v průběhu července a prvních zařízení s Tegrou 4 by se na trhu měly objevit v následujících týdnech. Je tedy jisté, že na nový čip bude potřeba ještě nějaký ten pátek počkat. Ještě později bude na trh uvedena herní konzole Shield; pokud vše půjde podle plánů, budou si ji moci zájemci pořídit v průběhu září.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku