Domů » Bleskovky » Čip NVidia Tegra 4 bude k dispozici v červenci, konzole Shield v září

Čip NVidia Tegra 4 bude k dispozici v červenci, konzole Shield v září

Jedním z největších překvapení letošního veletrhu CES v Las Vegas bylo představení nového mobilního čipu Tegra 4 od NVidie (preview). Společně s ním byla představena také herní konzole Shield, která běží na operačním systému Android. I když už bylo odhaleno několik zařízení s Tegrou 4, až doposud nebyl znám termín, kdy by se tyto modely mohly objevit na trhu.

  

Na rozdíl od 40nm výrobního procesu u Tegry 3 využívá Tegra 4 28nm technologie (ARM Cortex A15), což se má ve finále opět podepsat především na zvýšení hrubého výpočetního výkonu. CEO společnosti Jen-Hsun Huang se na tiskové konferenci též pochlubil menší tepelnou ztrátou a lepší správou napájení, která se projevila na snížení energetických nároků o 45 %. Neméně zajímavým údajem je i počet grafických jader, kterých je neuvěřitelných 72. V praxi to tedy bude znamenat až šestinásobně vyšší možnosti vizuálního zpracování v porovnání s Tegrou 3 a podporu přehrávání videa v rozlišení 4K. Mezi další specifikace Tegry 4 patří maximální taktovací frekvence 1,9 Ghz, podpora pro paměti typu DDR3L, Dicrect3D 11, OpenGL 4.0 a hardwarovou akceleraci VP8. Čipset si též hravě poradí se zobrazováním v režimu dvou monitorů a s příslušenstvím využívající USB 3.0.

  
NVidia Shield: Herní konzole s Androidem bude k dispozici v září

Jen-Hsun Huang během konferenčního hovoru s novináři rovněž upřesnil, že SoC řešení Tegra 4 bude pro výrobce dostupné v průběhu července a prvních zařízení s Tegrou 4 by se na trhu měly objevit v následujících týdnech. Je tedy jisté, že na nový čip bude potřeba ještě nějaký ten pátek počkat. Ještě později bude na trh uvedena herní konzole Shield; pokud vše půjde podle plánů, budou si ji moci zájemci pořídit v průběhu září.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

 1. Zas mešká:-D tak preto budú mať nové Nexusy Qualcomm

 2. wow, představit produkt (SHILD) v lednu s tím, že dostupnost, eh „dostupnost“ v září, a to budeme rádi když si to budeme moci koupit letos, to je solidní selhání PR oddělení. Docela na vyházení.

  A to se článek vůbec nedotkl témata „záhady“, proč je architektura čipu jiná na prezentacích z veletrhu a jiná ve skutečnosti (aneb před tím photoshop teď teprve finální návrh). Bravo nVidie.

 3. Roman (neregistrovaný)

  Taky se ptám, že kde jsou zařízení z Tegrou 4. Když bude k dispozici v létě, tak finální výrobek někdy před vánoci. Docela zpoždění oproti Tegra 3, před rokem už byly ohlášené zařízení s ní. Vývoj asi neurychlí…

  • je to ako s Tegrou 2 tu tiez predstavili niekedy koncom 2009, ale kvoli domrvenej vyrobe sa dostala poriadne do vyroby zaciatkom 2011(tych kusov par tabletov s Tegrou 2 co sa predavalo od septembra 2010 nepocitam), ked uz bola zastarala

 4. Já bych to ani na ten červenec neviděl, taková pěkná česká rozborka zde [odkaz]

 5. sdf (neregistrovaný)

  Tak ten modem (viz diit) je fakt mega fail a navic s tahovou rychlosti T4 nebude v dobe uvedeni mozna ani mezi TOP3 SoC a to je na ty jejich velkohube zvasny mega fail.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).