TOPlist

Čínský DeepSeek sice trénoval na čipech Nvidia, nyní ale běží na těch od Huawei

Robot před vlajkou Čínské lidové republiky (ilustrační obrázek)
  • Umělá inteligence DeepSeek využívá čipy bývalého největšího výrobce chytrých telefonů na světě
  • Čipy Ascend 910C jsou sice v mnoha ohledech omezené, jejich náhrada je už ale v přípravě
  • DeepSeek tímto krokem dokazuje, že ke svému dalšímu rozvoji nepotřebuje americké technologie

Vzestup čínské umělé inteligence DeepSeek bez nadsázky bere dech. Takřka z ničeho se z Číny přiřítila poměrně schopná AI, která dokáže konkurovat zavedeným modelům a navíc je ve svém fungování mnohem efektivnější a levnější. Ostatně na nástup DeepSeek zareagovaly i akciové trhy, které uštědřily jednomu z lídrů celého odvětví, společnosti Nvidia, jeden z největších pádů hodnoty v historii. Rychlost a efektivita pochopitelně vyvolává řadu otázek, včetně těch, na jakém hardwaru je tento nový a dravý model provozován.

DeepSeek jede na Huawei

Nyní se tato informace dostala na veřejnost prostřednictvím leakera @Dorialexander a nutno podotknout, že je velmi zajímavá. Velký jazykový model (LLM) DeepSeek R1 byl původně trénován na čipech Nvidia H100, nicméně nyní přesedlal na čipy Ascend 910C. Pokud je vám označení Ascend povědomé, tušíte správně – nové čipy, na kterých je čínská umělá inteligence DeepSeek trénovaná, dodává Huawei. @Dorialexander nicméně v rámci svého příspěvku vypíchnul zajímavost, jež by rozhodně neměla zapadnout.

Čipy Ascend se nepodílejí na trénování, tudíž nároky na grafický výpočetní výkon nebudou tak vysoké. Relativně nízký výkon Ascendu 910C totiž omezuje jeho možnosti, co se týče trénování. Huawei plánuje tento problém vyřešit s připravovaným čipem 920C, jehož cílem je konkurovat Blackwellu B200, přední čipové sadě Nvidie pro operace s umělou inteligencí.



Robot před vlajkou Čínské lidové republiky (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Čínská AI DeepSeek boří rekordy. Je nejstahovanější aplikací a Nvidia kvůli ní přišla o 600 miliard dolarů

Je zajímavé sledovat, že boj o dominanci v segmentu umělé inteligence neprobíhá pouze na softwarové úrovni, ale také na té hardwarové. Pokud Huawei bude do budoucna dělat všechno správně, mohl by se relativně rychle vrátit zpět na výsluní, minimálně pokud jde o západní trhy. Ty jej ale zároveň právě kvůli tomuto kroku mohou ve spojení s umělou inteligencí vyhodnotit jako další možnou bezpečnostní hrozbu.



Ilustrační obrázek k článku o čínské AI Deepseek



Nepřehlédněte

Čína představila revoluční AI: DeepSeek V3 je mimořádně efektivní a má skvělé výsledky

DeepSeek V3 staví na principu otevřeného softwaru. To znamená, že kdokoliv s dostatečnými zdroji může tento model spustit také lokálně nebo pomocí API. Tento otevřený přístup nejenže zpřístupňuje pokročilé AI technologie pro větší počet uživatelů, ale také dramaticky snižuje bariéry vstupu pro jednotlivce a menší organizace, které si nemohou dovolit drahé uzavřené modely, jako je GPT-4o nebo Claude 3.5 Sonnet.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku