Čína chce vytvořit národní operační systém postavený na Ubuntu

Společnost Canonical je známá především díky svému významnému podílu na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která se v dohledné době chystá také na trh mobilních zařízení. Firma však nyní zaznamenala důležitý úspěch v trochu jiné oblasti. Čínská vláda si totiž vybrala Ubuntu jako základ pro „otevřený a standardizovaný operační systém.“ Oznámení přišlo jako součást pětiletého plánu na růst a propagaci open-source softwaru v zemi. Vláda tak zřejme doufá, že se tím sníží závislost na platformách od Microsoftu a Apple.

 

Nejdříve začne Canonical a CISP spolupracovat s Národní Univerzitou Obraných Technologii (NUDT) na přípravě nové verze desktopového Ubuntu pod označením Kylin. Ta bude zahrnovat aplikace a funkce, které jsou zaměřené na čínský trh. V plánu je integrovat mapy od Baidu, nákupní služby Taobao a povolit platební systémy bank. Zapojí tak prvky, které nejsou ve Windows nebo Mac OS dostupné.

Čína také plánuje Ubuntu nasadit i na servery, mobilní zařízení a do cloudu. Tím by mohli zasáhnout proti dominanci Androidu, což je nejspíš další z cílů. Ministr pro průmysl a informační technologie totiž nedávno vyjádřil obavu, že Android kontroluje příliš velkou část trhu s chytrými telefony. O dva týdny později přijala vláda změny, které mají vést k narušení dominance zahraničních společností v zemi.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku