Domů » Bleskovky » Čína chce vytvořit národní operační systém postavený na Ubuntu

Čína chce vytvořit národní operační systém postavený na Ubuntu

Společnost Canonical je známá především díky svému významnému podílu na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která se v dohledné době chystá také na trh mobilních zařízení. Firma však nyní zaznamenala důležitý úspěch v trochu jiné oblasti. Čínská vláda si totiž vybrala Ubuntu jako základ pro „otevřený a standardizovaný operační systém.“ Oznámení přišlo jako součást pětiletého plánu na růst a propagaci open-source softwaru v zemi. Vláda tak zřejme doufá, že se tím sníží závislost na platformách od Microsoftu a Apple.

 

Nejdříve začne Canonical a CISP spolupracovat s Národní Univerzitou Obraných Technologii (NUDT) na přípravě nové verze desktopového Ubuntu pod označením Kylin. Ta bude zahrnovat aplikace a funkce, které jsou zaměřené na čínský trh. V plánu je integrovat mapy od Baidu, nákupní služby Taobao a povolit platební systémy bank. Zapojí tak prvky, které nejsou ve Windows nebo Mac OS dostupné.

Čína také plánuje Ubuntu nasadit i na servery, mobilní zařízení a do cloudu. Tím by mohli zasáhnout proti dominanci Androidu, což je nejspíš další z cílů. Ministr pro průmysl a informační technologie totiž nedávno vyjádřil obavu, že Android kontroluje příliš velkou část trhu s chytrými telefony. O dva týdny později přijala vláda změny, které mají vést k narušení dominance zahraničních společností v zemi.

David Podzimek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments