Domů » Bleskovky » Čína chce vytvořit národní operační systém postavený na Ubuntu

Čína chce vytvořit národní operační systém postavený na Ubuntu

Společnost Canonical je známá především díky svému významnému podílu na vývoji linuxové distribuce Ubuntu, která se v dohledné době chystá také na trh mobilních zařízení. Firma však nyní zaznamenala důležitý úspěch v trochu jiné oblasti. Čínská vláda si totiž vybrala Ubuntu jako základ pro „otevřený a standardizovaný operační systém.“ Oznámení přišlo jako součást pětiletého plánu na růst a propagaci open-source softwaru v zemi. Vláda tak zřejme doufá, že se tím sníží závislost na platformách od Microsoftu a Apple.

 

Nejdříve začne Canonical a CISP spolupracovat s Národní Univerzitou Obraných Technologii (NUDT) na přípravě nové verze desktopového Ubuntu pod označením Kylin. Ta bude zahrnovat aplikace a funkce, které jsou zaměřené na čínský trh. V plánu je integrovat mapy od Baidu, nákupní služby Taobao a povolit platební systémy bank. Zapojí tak prvky, které nejsou ve Windows nebo Mac OS dostupné.

Čína také plánuje Ubuntu nasadit i na servery, mobilní zařízení a do cloudu. Tím by mohli zasáhnout proti dominanci Androidu, což je nejspíš další z cílů. Ministr pro průmysl a informační technologie totiž nedávno vyjádřil obavu, že Android kontroluje příliš velkou část trhu s chytrými telefony. O dva týdny později přijala vláda změny, které mají vést k narušení dominance zahraničních společností v zemi.

David Podzimek

5 komentářů

 1. V Cine termin „ekosystem“ zjevne ziska takovy rozmer, jaky jeste nikdy nemel :D

 2. a není to pro čínu mimo jiné způsob jak kontrolovat uživatele na úrovni OS?:-)

  • Ondřej Gardavský

   To by to museli všem vnutit místo Windows a nějak si neumím představit, jak by to chtěli udělat… a kontrolovat. Největší nasazení bych čekal ve státních institucích a podnicích. Pro běžného uživatele by to mohla být alternativa v případě, že na PC nehraje hry, integrace Taobao (asi můj nejnavštěvovanější web) a dalších místních služeb (zejména ty bankovní platební systémy) zní zajímavě.

   Jinak označení Kylin bude možná chyba, to označení je odvozeno od čínského mýtického zvířete, které se do latinky přepisuje jako Qilin (viz [odkaz]). Ledaže by to chtěli schválně takhle zkomolit…

 3. Po přečtění prvního odstavce jsem si vzpomněl na tento plakát: [odkaz]

  :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).