Domů » Bleskovky » Češi vymysleli chytrou lavičku, se kterou se připojíte k internetu a dobijete telefon

Češi vymysleli chytrou lavičku, se kterou se připojíte k internetu a dobijete telefon

V České republice skupina vědců po dobu 12 měsíců pracovala na vývoji chytré lavičky ekologickým provozem. Lavička CapaSitty rovněž uživatleům nabízí bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabíjet mobilní zařízení pomocí USB konektoru nebo zcela bez kabelu prostřednictvím indukčního dobíjení. Lavička rovněž neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny tyto funkce zajišťuje solární energie.

Chytrou lavičku vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci se studentkou průmyslového designu ČVUT Zuzanou Jirkalovou a s Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy (UCEEB) ČVUT. Po dnešním představení před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích vyrazí CapaSitty do Milána, kde bude k vidění a vyzkoušení před českým pavilonem na Expo 2015. 

 

Lavička není žádný drobeček – váží zhruba 400 kilogramů a k její výrobě byl použit zcela nový unikátní extra tuhý beton vyvinutý odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. „Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům,“ říká Ing. Tomáš Vlach z Univerzitního centra pro energeticky efektivní budovy ČVUT.

 

Část lavičky je vyrobena také z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem, a nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. V lavičce je zabudovaná baterie s kapacitou 110 Ah. Díky ní lavička funguje, i když zrovna není na přímém slunečním svitu. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce. Součástí lavičky je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, a vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu. 

Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před NTK testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný,“ říká Jan K. Rolník z Full Capacity.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

13 komentářů

 1. No tam toho asi k vymýšlení moc nebylo:) Nebo je tam nějaký nový princip nebo přístup k věci? Mě přijde, že jen zkombinovali několik věci dohromady. Příště třeba „vymyslí“ chytrou sanici tramvaje nebo pouliční lampu, takové Cimrmanovské vynálezy:)

  Nic proti práci samotné, je to fajn počin a jen více takových (hlavně žádné nenechavce).

  • krux (neregistrovaný)

   tak hlavně na to padly dotace, takže sme to zaplatili všichni….ale UCEEB vykázal alespoň nějakou činnost, aby nebyl dalším VaVi centrem duchů:)

   Soukromý sektor by takovou věc nikdy „nevymyslel“:D

  • Stanici, nikoli sanici:)

  • Jednou bude i ta sanice. :))

 2. Realista (neregistrovaný)

  Jak dlouho vydrzi lavicka odolavat neoriznivym vlivum vandalu, kterymi se tato US kolonie hemzi? Obzvlast me zajimaji ty solarni panely na zadni strane.

 3. Pavel Kouřil (neregistrovaný)

  Docela by mě zajímalo, jak řeší hledisko bezpečnosti. Nezdá se mi uplně rozumné strkat mobil do náhodného USB portu, který člověk najde na ulici a nemá u něj 100% záruku toho, co je na druhé straně USB portu. :/

  • Stačí na telefonu nepovolit přenos dat, nebo použít „USB kondom“

 4. peperonni (neregistrovaný)

  Na všech fotografiích svítí slunce na přední stranu, kde žádný solární panel. Na straně kde je solární panel, zavazí vysoká budova. Takže ze 150 W panelu dostaneme maximálně 50 W, k tomu připočítáme ztráty v DC/DC měniči, část energie sežere monitorování čistoty ovzduší, část WiFi router a GSM modem. To by mě zajímalo za jak dlouho se tímto způsobem nabije 110 Ah akulumátor. Řekl bych, že pokud někdo někdy nabijí i telefon (pokud nejsou zrovna zrezivělé kontakty v nekrytém USB konektoru), tak nikdy.

 5. lerion (neregistrovaný)

  Titulek je dost spatne zvoleny. Oni to nevymysleli, oni to vyvinuli.

  Docela me pobavilo, ze na lavicku pouzili superodolny beton, aby dlouho vydrzela, ale na zadni strane jsou solarni panely – jak jsou panely chraneny proti vandalum?

  Dle fotek je umisteni USB portu naprosto stupidni. No hlavne, ze se na takovou blbost utratily dotace.

 6. Josif (neregistrovaný)

  Nápad zajímavý, ale provedení mi tak slavné nepřipadá. Na mě je to hroznej kolos, na to, že je to „jenom“ lavička. Hlavně ty solární panely zezadu. Já bych je odsobně vrátil dopředu, na sedadlo a obpěradlo, sezením lidí by se samozřejmě snižovala efektivita a bylo by to třeba i dražší, kdyby to mělo nějak vypadat, ale myslím, že by to vypadalo lépe. :-)

  • Takhle. Solární panel ze své podstaty funguje tak, že pohlcuje světlo. Něco, co pohlcuje světlo je zároveň dosti teplé (zkus si sáhnout na černé a bíle auto). Ne, věř mi, že na tom by jsi sedět nechtěl:D

 7. juro (neregistrovaný)

  no nevím, jestli to trochu nezabili tou cenou, [odkaz] ale za samotný nápad nebo spíše zrealizování rozhodně palec nahorů :)

 8. tomas (neregistrovaný)

  Kkcina. Zbytocne drahy beton. Za komunistov postavene lavicky u nas na stanici su v celku a pouzili obycajny beton. Solarne panely dat na strechu. Ked neni postavena tak ju postavit a zaroven je ten co na nej sedi chraneny pred slnkom a dazdom. Toto je treba vymyslat? Lahko je vymyslat vymyslene :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).