TOPlist

Chytrá domácnost: hudba budoucnosti nebo lákavá současnost?

S rostoucím počtem chytrých zařízení v našem okolí bylo pouze otázkou času, než se inteligentní systémy začnou prosazovat také v našich domovech. Chytré zásuvky, žárovky, termostaty nebo televize jsou na trhu už nějakou dobu, komplexní řešení ale stále není běžnou součástí domácností a její zavedení je investicí v řádech desetitisíců. Nebo ne?

Co je to Smart Home?

Než se podíváme na to, jaké možnosti chytré domácnosti se nám nabízejí, je třeba si nejprve upřesnit, co samotný pojem chytrá domácnost znamená. V širším slova smyslu je to domácnost, která zajišťuje optimální vnitřní prostředí pro komfort osob skrze nejnovější technologie.

Chytrou domácnost od té běžné na první pohled nerozeznáte

Vzhledem k tomu, že málokomu se chce investovat stovky tisíc do kompletní rekonstrukce domu či bytu, zaměříme se pouze na chytré systémy, které lze pořídit za menší sumu, a které stačí pro správné fungování pouze zapojit do zásuvky.

Jaký přístup k chytré domácnosti zvolit?

Pokud si chcete doma zavést chytrou domácnost, máte na výběr ze dvou přístupů: prvním z nich je pořízení chytrého hubu, se kterým budete postupně párovat jednotlivé chytré propriety, tím druhým je pořízení jednotlivých chytrých zařízení, které spolu navzájem nebudou komunikovat. Obě tyto varianty mají své výhody a nevýhody.

Smart home, který ovládáte skrze jeden hub, má nespornou výhodu v tom, že všechno příslušenství spolu komunikuje. Vy tak můžete z jednoho místa ovládat celý váš domov. Příkladem tohoto přístupu je standard Z-Wave. Pomocí toho standardu můžete ovládat vaši domácnost bez větších obtíží. Výhodou je i množství příslušenství, které tento standard podporují.

Amazon Echo může být jedním z hubů

Tento přístup má ovšem i své nevýhody. Jednou z nich je, že se omezíte na používání právě vámi zvoleného standardu. Pokud se vám tak zalíbí chytré zařízení, které standard nepodporuje, znamená to komplikaci. To samé platí i v případě, že v obchodě najdete podobné zařízení, které je o řád levnější. Pokud neběží na stejném standardu, komunikace nebude tak hladká.

Výhodou a zároveň nevýhodou je také nutnost pořídit hub, který všechna vaše chytrá zařízení spáruje. Předností je ovládání z jedné aplikace, takže vše budete mít hezky pohromadě. Na druhou stranu musíte pořídit zařízení v řádech tisíců, které toho zpravidla neumí více, než spárovat dohromady všechna zařízení. Výjimkou je například O2 Smart Box, který jsme nedávno recenzovali.

O2 Smart Box není jen hub, ale také výkonný router

Druhá varianta zcela logicky postrádá největší výhodu chytrých hubů – jednotlivá chytrá zařízení spolu nebudou komunikovat. Na druhou stranu si do své domácnosti můžete pořídit přesně ta chytrá zařízení, která nejvíce využijete, což vám razantně sníží investici. Otázkou je, zda to vyváží nepohodlí, které plyne z používání více aplikací a chybějící komunikace.

Co vše může být chytré?

V případě běžné spotřební elektroniky je chytré kde co. Od mobilních telefonů, hodinek a náramků, přes brýle a boty. až po televizi a automobily. Internet věcí se rozšiřuje závratnou rychlostí a co není chytré a připojené k internetu není zkrátka in. To někdy může vést až k bizarním produktům, jakým je například chytrý vibrátor.

Google se chce v domácnosti posadit, pomoci mu má Home Mini

Chytrou domácnost ale nejvíce charakterizují chytré zásuvky, termostaty, žárovky a reproduktory po vzoru Google Home nebo Amazon Echo. Trendem posledních let jsou také robotické vysavače, které se sice nepostarají o dokonalý úklid, ale značně ulehčí práci s běžným úklidem.

Pokud řekneme chytrá domácnost, vybaví se nám také senzory, které sledují všechno možné. Jestli jsme nenechali někde otevřené okna nebo dveře, jestli náš domov nestihla malá povodeň nebo požár, jestli se v našem domě někdo nepohybuje nebo jestli je vlhkost vzduchu na té správné míře.

Robotické vysavače nám už dnes ulehčují práci

Chytrá zařízení vám ale mohou ulehčit život i v jiných oblastech. K dostání je třeba inteligentní pastička na hlodavce, zámky na vchodové dveře, různé druhy kamer, zavlažovače, čidla kontrolující vlhkost půdy u rostlin nebo zvonky. Ke svému smartphonu si můžete připojit opravdu širokou škálu zařízení, která můžete ovládat prakticky odkudkoli.

Budoucnost nebo současnost?

Chytrou domácnost si můžete pořídit již dnes. Na trhu je spousta chytrých zařízení, od zásuvek, přes žárovky a termostaty až po zavlažovací systémy. S pomocí chytrých zařízení si můžete kompletně zabezpečit domov před zloději, uspořit peníze za elektřinu nebo si ušetřit práci s běžnou domácí rutinou. To vše i za relativně malou investici, pakliže se vzdáte určitého uživatelského komfortu.

Domácnost je chytřejší než kdy dříve, k dokonalosti má ale daleko

Do skutečné chytré domácnosti, jakou známe ze sci-fi filmů, má současný stav ještě ale hodně daleko. Stále chybí jednotný standard po vzoru Bluetooth, který by podporovala všechna zařízení. Poptávka navíc ještě není natolik vysoká, aby ceny chytrého příslušenství srážela dolů na přijatelné hodnoty. Chytrá domácnost je tak chytřejší než kdy dřív, stále je to ale poměrně drahá legrace.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku