Domů » Recenze » Recenze O2 Smart Box: chytrá domácnost není zadarmo

Recenze O2 Smart Box: chytrá domácnost není zadarmo

Pořídit si chytrou domácnost je dnes sice jednodušší než dříve, nicméně pořád se nejedná o levnou záležitost. Jen chytrý hub vás vyjde na několik tisíc, s několika chytrými zásuvkami a čidly se potom cena přesune do řádů desetitisíců. Zlevnit segment chytré domácnosti si dal za úkol operátor O2, který představil svůj Smart Box, na nějž se podíváme v této recenzi.

Obsah balení, vzhled, konektivita

Modem Smart Box vám domů dorazí v poměrně rozměrné krabici. V té se ukrývá samotná chytrá krabička, senzor na okno či dveře, nezbytná kabeláž a stručná příručka.

Samotný Smart Box není žádný střízlík. Jeho rozměry z něj dělají nepřehlédnutelný kus domácí elektroniky. Nápomocný mu v tom bude také design z pera Martina Tvarůžka, držitele ocenění Red Dot Award, který připomíná luxusní supersporty.

Čelní stranu zabírá nedotykový 3,5“ displej s rozlišením 320 × 480 pixelů, na kterém se zobrazuje čas a informace o počasí. S pomocí tlačítka O2 při spodním okraji se můžete podívat také na stav vaší sítě nebo na další připojená zařízení k modemu.

Boční strany jsou vyhrazeny pro chladící mřížky, podstatné porty se nacházejí na zadní straně. Nechybí nezbytný WAN port RJ-45 pro připojení bezdrátového O2 internetu a RJ-11 pro klasické xDSL. Dále se zde nachází čtveřice RJ-45 pro připojení různých zařízení, přičemž do jednoho z těchto portů můžete zapojit O2 TV. Nachází se zde rovněž dva porty pro telefonní linku a jeden USB 3.0.

WiFi po celém domě roznese 7 zabudovaných antén, které zvládnou distribuovat signál v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. O spojení chytrých zařízení se stará standard Z-Wave, i přes to však s jinými chytrými zařízeními máte smůlu. O2 omezilo svůj ekosystém pouze na zařízení, která samo prodává za nemalý peníz.

Instalace, párování, první dojmy

I přes počáteční potíže na straně O2 byla instalace a zprovoznění modemu jednoduchá záležitost. Smart Box vás provede celým procesem nastavení routeru i spárováním dodávaného chytrého senzoru. Problém může nastat, pokud nemáte chytrý telefon s Androidem či iOS. V takovém případě se stává z O2 Smart Box jen přerostlé těžítko, protože prvotní nastavení vyžaduje pro správné fungování aplikaci.

Po prvním nastavení vše funguje tak, jak má. S dosahem WiFi nejsou žádné problémy, dosáhne poměrně daleko. Nutno ovšem podotknout, že dřevostavba příliš signálu nestíní. Senzor jsem umístil na okno ve stejném pokoji, ve kterém se nachází i router, takže se spojením nebyl žádný problém.

Neustále se zobrazující hodiny jsou vítanou funkcí, není to ale nic převratného. Meteostanice ukazuje jen venkovní teplotu a měnící se piktogram počasí, což mi sdělí i venkovní teploměr. Dvě další nabídky ukazují, co vše je připojeno a zda je všechno funkční. Jde tedy o obdobu klasických blikajících diod, které osobně preferuji. Displej mimochodem docela dost svítí. To (ne)oceníte především v nočních hodinách.

Bez chytrých zařízení jako bez nohy

O2 Smart Box je zařízení 3v1. Jedná se o výkonný router, meteostanici a hub pro chytrou domácnost. Jako router obstojí na výbornou. Pod pojmem meteostanice si představím něco komplexnějšího než ukazatel venkovní teploty, tady Smart Box příliš neexceluje. Třetí kategorie je o poznání zajímavější.

Smart Box má fungovat především jako levný hub pro chytrou domácnost. S podporou standardu Z-Wave by se tím teoreticky mohlo stát bestsellerem. Prvotní ušetřená investice se ale může časem velmi prodražit. Chytrá domácnost totiž v podání O2 není jednorázovou investicí, ale paušální transakcí. K dispozici jsou tři balíčky: Ovládání, Požární hlášení a Zabezpečení, každý z nich za 49 Kč měsíčně.

S dodaným senzorem na dveře (cena 999 Kč) dostanete na tři měsíce zdarma balíček zabezpečení. Ten vám umožní v aplikaci kontrolovat stav bezpečnostního senzoru a zapnutí režimu zabezpečení. V případě jeho aktivace vás aplikace upozorní, pokud někdo otevře dveře nebo se pokusí senzor násilím odstranit. Nejprve vás upozorní skrze notifikaci, po chvíli nečinnosti vám dokonce zavolá.

Další dvě dostupná chytrá zařízení jsou detektor kouře (1 799 Kč za kus) a chytrá zásuvka (1 799 Kč za kus). Cenami se tedy O2 rozhodně nedrží při zemi. Ceny se vám budou zdát o to vyšší, protože žádná alternativa neexistuje. Berte nebo nechte být. Našli jste chytrou zásuvku za polovic? Smůla. Máte už nějaká chytrá zařízení, třeba žárovky? Smůla.

Pohodlí pro smartphony, galeje pro notebooky

Ovládání Smart Boxu bylo od počátku navrženo k tomu, aby při veškerém nastavení byl ve středu chytrý telefon. Ten má dnes téměř každý (jen pozor na podporované systémy), takže se to zdá jako logická varianta. Aplikace je svižná a přehledná, tady si holt dal někdo záležet.

To samé se nedá říci o webovém rozhraní. Pokud se chcete ke Smart Boxu připojit skrze webový prohlížeč, budete za tuto troufalost rychle potrestáni. Na úvod vás přivítá přihlašovací obrazovka. Nic nestandardního. Jednorázový přístup si ovšem musíte nechat vygenerovat v aplikaci. Pokaždé.

Co se vám naskytne potom, to je pastva pro oko. Menu je nejen nepřehledné a zbytečně složité, je navíc celé v angličtině. Pokud tedy technologické pojmy v cizím jazyce nemáte v malíčku, patrně v rozhraní nic nezmůžete. Webové rozhraní musíte použít v případě, pokud si chcete router byť jen trochu vyšperkovat. Aplikace toho totiž příliš nezmůže. Skrze rozhraní také přistupujete k souborům z připojeného externího disku nebo flashky.

Druhé zmíněné zařízení jsem do černé krabičky ihned zapojil a doufal, že se dočkám slibované přenosové rychlosti v lokální síti 2 183 Mb/s. Dostat se k souborům je poměrně obtížné. Jednotlivé soubory na připojeném zařízení můžete přesouvat, přejmenovat nebo smazat, rovnou přehrát se mi soubor nepodařilo, i když SmartBox soubory přehrávat umí. Zvolený soubor jsem musel stáhnout do počítače. V mém případě trvalo stažení 700 MB filmu něco okolo dvou minut. Nepohodlné, ale funkční.

Recenze O2 Smart Box: závěrečné hodnocení

O2 Smart Box je po designové stránce skutečným skvostem. Jen obtížně budete hledat hezčí WiFi router. Pokud jde o konektivitu, nelze mu rovněž nic vytknout (pokud máte tedy internet od O2). Škoda je jen nevyužitého displeje, který toho moc nezobrazuje a v podstatě supluje tradiční blikající diody.

Nad reálným využitím chytrých senzorů jsem si lámal hlavu dlouho. Jedny hlavní dveře a šest oken jsem schopen zkontrolovat i bez předražených senzorů. Nabízí se připevnit tyto senzory například na chatě. Jenže pokud mi někdo začne vykrádat chatu na samotě u lesa, těžko s tím něco zmůžu, i když o tom budu vědět. Chytrá zásuvka se spíše hodí do hůře přístupných míst, kde máte zapojenou prodlužovací šňůru. Pro ovládání lampy nebo jednotlivých spotřebičů to je jinak drahý špás. Detektor kouře funguje ukázkově, otázka ovšem je, zda je nezbytný.

O2 Smart Box je na první pohled líbivá krabička, která se snaží prodat zajíce v pytli. Připojitelných zařízení je málo a prodávají se za vysokou cenu. Pokud je chcete ovládat, připravte se na paušál. Konečná cena se tak s časem zvyšuje. Nastavení je závislé na chytrém telefonu, webové rozhraní je kvůli chybějící lokalizaci použitelné jen pro zlomek lidí.

Podtrženo sečteno: O2 mělo skvělý nápad, který zůstal na půli cesty. Svůj Smart Box cílí na spořivé kapsy Čechů, kteří si rádi prvotní investici zlevní. Z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí si připlatit za jiný systém, který vás nebude v průběhu času kasírovat jak na běžícím páse. Jako obyčejný router potom Smart Box vzhledem k ceně 3 999 Kč neobstojí.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

25 komentářů

 1. Marry (neregistrovaný)

  Měl jsem to doma asi týden a vrátil jsem to. Funkce dobrý, ale je to zbytečně předražený a podobně funkčně vybavený router se dá sehnat za poloviční cenu. A ty měsíční poplatky za čidla taky žádná hitparáda.

 2. Beyyk.brno (neregistrovaný)

  Pouzivam asi mesic. Nejdriv jsem mel problémy s nastavením, ale technik o2 pomohl. vzhled je fakt peknej, ale souhlasím s panem redaktorem, ze cena je přemístěná hodně.

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Já teda nevím, kde pan redaktor udělal chybu, ale mně přehrávat soubory z disku připojeného přes USB normálně jde, ještě jsem schválně zkusil film (on je to spíš koncert), který má přes 10 GB. Plynule jsem se v přehrávači přesouval sem tam… pohoda.

  • Michael Chrobok

   Z mého připojeného externího disku mi nic přehrát nešlo, přitom jsem zkoušel několik souborů. Chyba ale byla asi někde na mojí straně, to webové rozhraní mi dalo zabrat.

   • Tomáš (neregistrovaný)

    To jsem používal leda pro administraci (bohužel, spíš abych zjistil, že třeba nastavení maximálního uploadu resp QoS, aby nevypadával internet, když se nahrávají soubory na net, tam zatím není).
    Na ty soubory jsem lezl přes \\O2smartbox a pak tam je foldr usb_?? (kde ?? jsou nějaké číslice, které se asi po restartu změní; dřív tam byly jiné).

 4. Oldřich (neregistrovaný)

  Vlastním jej cca 1 měsíc, ale WIFI 5Gh mi nejde do dalších pokojů na plný výkon. 10m od modemu se ztrat íWIFI 5GH. O2 guru jsem si psal několikrát, ale nic nepomohlo. Je to asi za ty penízky pěknej …..

  • Boss (neregistrovaný)

   To je vlastnost site 5Ghz sice je rychlejsi ale s mensim dosahem, takze toto neni vada ale vlastnost

 5. Fanouš (neregistrovaný)

  Bohužel mám již druhý. První jsem měl doma cca týden a šel na reklamaci. Po měsíci čekání ty samé závady jak u předešlého. Signál je cca 10 metrů od zařízení pak se ztrácí. U tv nelze koukat na pořady zpětně protože se to každou minutu sekne a zhasne obrazovka tv. Sečteno a podtrženo mám druhý a opět jde na reklamaci, s tím samým problémem. Za 4000,- ? Čekal jsem funkční zařízení…… U starého Zixelu se mi to nikdy nestalo.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Ano souhlasim slabej signal Oejdu do patra a wify se strati starej routr to neudelal.Je to jen krasnej obal to je vse.

 6. Šárka (neregistrovaný)

  Dotaz- vše nainstalováno bez problémů,a le nedala jsem žádný senzor ana teplotě je stále 0 a když kouknu do aplikace, chce to po mě senzor? Díky

 7. Jiří (neregistrovaný)

  vyhozené peníze!!! tento router jsem si pořídil jen pro silnější signál wifi v domě…rozdíl mezi starým routerem a smart box hd je nula

 8. Petr Poloch (neregistrovaný)

  Problémy s instalací (ta je pro funkci nezbytná) 4 hodiny, 2x telefonát na o2, nakonec na jejich popud zbytečná návštěva prodejny s odesláním na druhou – bez jakéhokoli řešení, zařízení neumí vyzkoušet, nemají na čem. Nakonec se podařilo spojit se 4. v řadě zkoušeným mobilním telefonem (všechny s androidem) jen pro to, aby se vygenerovalo heslo na webové rozhraní přes které je možné nastavení provést. Chtěj jsem wifi router, nic víc od toho nečekám a nechci, žádná čidla za které bych měl platit nechci. Kupoval jsem u O2 abych neměl problémy s nastaveném a tohle… Nakonec snad funguje, i statická adresa na tiskárně se podařila. Ale je to zbytečně komplikovaný předražený šmejd. Prodavač tvrdil že se to dá nastavit tabletem, ale s tabletem s w10 jako OS se to nebaví.
  Zatím nejhorší modem, které jsem potkal (a paradoxně i nejdražší, díky naprosto zbytečným funkcím, které 97,2% zákazníku nikdy nevyužije).

 9. dastin (neregistrovaný)

  Jenze s O2 je to tezke, dam sem odkaz, kde popisuji me problemy s vlastnim routerem a O2.
  Neschopni O2 GURU Einsteini a ted mi internet nejde vubec, jedu prez Tethering z mobilu………..

  [odkaz]

 10. Erik (neregistrovaný)

  Máte doma někdo ovládání topení přes chytrou aplikaci v mobilu? funguje to?

 11. Erik (neregistrovaný)

  K čemu mi bude spínací zásuvka? tam nenastavím teplotu ne?

 12. Ondrej (neregistrovaný)

  Já mohu doporučit kvalitní hlavici na topení, kterou lze ovládat přes mobilní aplikaci a také se sama naučí váš domácí rytmus a podle toho řídí vytápění [odkaz]

 13. Erik (neregistrovaný)

  Díky moc, díval jsem se, že hlavice stojí jen něco okolo dvou tisíc, takže to je v pohodě. Objednal jsem ji a vyzkouším.

 14. Pavel (neregistrovaný)

  Prosím jakou má denní spotřebu energie 02 Smart box. Díky

 15. František Dobrota (neregistrovaný)

  Dnes jsem ten „nejvýkonější modem všech dob“ vzal a rozšlapal! Ulevilo se mi a hned je mi na světě lépe. Doporučuji všem. Je to taková terapie za 4000. Nervy co s ním ztratíte vás budou stát víc.

 16. Pítrs (neregistrovaný)

  Mno tak u mne je to také „Hop na špek“
  Jsou to ale podvodníci.
  Na letáčku naslibovali hromadu funkcí ale o dalších skrytých platbách ani „hantec“.
  Já debil nasliboval té své jaká to bude na chatě paráda. Budem pěkně vědět zda nám tam někdo neleze. Pěkně si tam na dálku zatopíme. Až dorazíme bude už pěkně teplíčko. Nojo ale každá ta funkce 600 Kč ročně. Dvě funkce takže 1200 Kč. Plus dokoupit tu zásuvku.
  Jenže to se jeden dozví až po registraci. Dá se říct registraci povedených debilů. No tož tak. Jak já to teď vysvětlím? To zas bude OSTUDA.

 17. PetrX (neregistrovaný)

  Celý Smartbox je pěkný podvod. Jak píše článek i diskutující. V první řadě, zařízení, které není schopno nic ovládat není smart. Všechny prvky jsou opravdu za nemalé peníze a pokud je chcete ovládat musíte zaplatit „výpalné“ 600/rok za každou ze služeb. Chtít tedy se Smartboxem ušetřit zapomeňte. Za 5000 získávíte hloupý modem, který ani není schopet pokrýt domácnost opravdu kvalitním signálem. O tom , že najde optimální signál je opravdu nepovedená pohádka. Nakonec O2 Guru jej předvádí v mezonetovém bytě kde nejsou žádné faktické překážky a chodil by tam i modem za 500,-

 18. Jarda Klíma (neregistrovaný)

  Tak bohužel musím připsat též ne dobrou recenzi. Nastavení a první instalace (spojení s telefonem android) min 3h ničeho a čekání. Po dvou dnech (nyní) jsem musel tu krabici restartovat, nefungovalo wifi 5G, po restartu už box nenastartuje, objewví se jen modrá obrazovka s nápisem „O“, ta pochvíli zabliká a znovu se to startuje. Někde je prostě chyba. Myslel jsem si, že budu mět trochu rychlejší internet a něco rozumného. Ale je vidno, že je to spíš k ničemu.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *