TOPlist

Recenze O2 Smart Box: chytrá domácnost není zadarmo

Pořídit si chytrou domácnost je dnes sice jednodušší než dříve, nicméně pořád se nejedná o levnou záležitost. Jen chytrý hub vás vyjde na několik tisíc, s několika chytrými zásuvkami a čidly se potom cena přesune do řádů desetitisíců. Zlevnit segment chytré domácnosti si dal za úkol operátor O2, který představil svůj Smart Box, na nějž se podíváme v této recenzi.

Obsah balení, vzhled, konektivita

Modem Smart Box vám domů dorazí v poměrně rozměrné krabici. V té se ukrývá samotná chytrá krabička, senzor na okno či dveře, nezbytná kabeláž a stručná příručka.

Samotný Smart Box není žádný střízlík. Jeho rozměry z něj dělají nepřehlédnutelný kus domácí elektroniky. Nápomocný mu v tom bude také design z pera Martina Tvarůžka, držitele ocenění Red Dot Award, který připomíná luxusní supersporty.

Čelní stranu zabírá nedotykový 3,5“ displej s rozlišením 320 × 480 pixelů, na kterém se zobrazuje čas a informace o počasí. S pomocí tlačítka O2 při spodním okraji se můžete podívat také na stav vaší sítě nebo na další připojená zařízení k modemu.

Boční strany jsou vyhrazeny pro chladící mřížky, podstatné porty se nacházejí na zadní straně. Nechybí nezbytný WAN port RJ-45 pro připojení bezdrátového O2 internetu a RJ-11 pro klasické xDSL. Dále se zde nachází čtveřice RJ-45 pro připojení různých zařízení, přičemž do jednoho z těchto portů můžete zapojit O2 TV. Nachází se zde rovněž dva porty pro telefonní linku a jeden USB 3.0.

WiFi po celém domě roznese 7 zabudovaných antén, které zvládnou distribuovat signál v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz. O spojení chytrých zařízení se stará standard Z-Wave, i přes to však s jinými chytrými zařízeními máte smůlu. O2 omezilo svůj ekosystém pouze na zařízení, která samo prodává za nemalý peníz.

Instalace, párování, první dojmy

I přes počáteční potíže na straně O2 byla instalace a zprovoznění modemu jednoduchá záležitost. Smart Box vás provede celým procesem nastavení routeru i spárováním dodávaného chytrého senzoru. Problém může nastat, pokud nemáte chytrý telefon s Androidem či iOS. V takovém případě se stává z O2 Smart Box jen přerostlé těžítko, protože prvotní nastavení vyžaduje pro správné fungování aplikaci.

Po prvním nastavení vše funguje tak, jak má. S dosahem WiFi nejsou žádné problémy, dosáhne poměrně daleko. Nutno ovšem podotknout, že dřevostavba příliš signálu nestíní. Senzor jsem umístil na okno ve stejném pokoji, ve kterém se nachází i router, takže se spojením nebyl žádný problém.

Neustále se zobrazující hodiny jsou vítanou funkcí, není to ale nic převratného. Meteostanice ukazuje jen venkovní teplotu a měnící se piktogram počasí, což mi sdělí i venkovní teploměr. Dvě další nabídky ukazují, co vše je připojeno a zda je všechno funkční. Jde tedy o obdobu klasických blikajících diod, které osobně preferuji. Displej mimochodem docela dost svítí. To (ne)oceníte především v nočních hodinách.

Bez chytrých zařízení jako bez nohy

O2 Smart Box je zařízení 3v1. Jedná se o výkonný router, meteostanici a hub pro chytrou domácnost. Jako router obstojí na výbornou. Pod pojmem meteostanice si představím něco komplexnějšího než ukazatel venkovní teploty, tady Smart Box příliš neexceluje. Třetí kategorie je o poznání zajímavější.

Smart Box má fungovat především jako levný hub pro chytrou domácnost. S podporou standardu Z-Wave by se tím teoreticky mohlo stát bestsellerem. Prvotní ušetřená investice se ale může časem velmi prodražit. Chytrá domácnost totiž v podání O2 není jednorázovou investicí, ale paušální transakcí. K dispozici jsou tři balíčky: Ovládání, Požární hlášení a Zabezpečení, každý z nich za 49 Kč měsíčně.

S dodaným senzorem na dveře (cena 999 Kč) dostanete na tři měsíce zdarma balíček zabezpečení. Ten vám umožní v aplikaci kontrolovat stav bezpečnostního senzoru a zapnutí režimu zabezpečení. V případě jeho aktivace vás aplikace upozorní, pokud někdo otevře dveře nebo se pokusí senzor násilím odstranit. Nejprve vás upozorní skrze notifikaci, po chvíli nečinnosti vám dokonce zavolá.

Další dvě dostupná chytrá zařízení jsou detektor kouře (1 799 Kč za kus) a chytrá zásuvka (1 799 Kč za kus). Cenami se tedy O2 rozhodně nedrží při zemi. Ceny se vám budou zdát o to vyšší, protože žádná alternativa neexistuje. Berte nebo nechte být. Našli jste chytrou zásuvku za polovic? Smůla. Máte už nějaká chytrá zařízení, třeba žárovky? Smůla.

Pohodlí pro smartphony, galeje pro notebooky

Ovládání Smart Boxu bylo od počátku navrženo k tomu, aby při veškerém nastavení byl ve středu chytrý telefon. Ten má dnes téměř každý (jen pozor na podporované systémy), takže se to zdá jako logická varianta. Aplikace je svižná a přehledná, tady si holt dal někdo záležet.

To samé se nedá říci o webovém rozhraní. Pokud se chcete ke Smart Boxu připojit skrze webový prohlížeč, budete za tuto troufalost rychle potrestáni. Na úvod vás přivítá přihlašovací obrazovka. Nic nestandardního. Jednorázový přístup si ovšem musíte nechat vygenerovat v aplikaci. Pokaždé.

Co se vám naskytne potom, to je pastva pro oko. Menu je nejen nepřehledné a zbytečně složité, je navíc celé v angličtině. Pokud tedy technologické pojmy v cizím jazyce nemáte v malíčku, patrně v rozhraní nic nezmůžete. Webové rozhraní musíte použít v případě, pokud si chcete router byť jen trochu vyšperkovat. Aplikace toho totiž příliš nezmůže. Skrze rozhraní také přistupujete k souborům z připojeného externího disku nebo flashky.

Druhé zmíněné zařízení jsem do černé krabičky ihned zapojil a doufal, že se dočkám slibované přenosové rychlosti v lokální síti 2 183 Mb/s. Dostat se k souborům je poměrně obtížné. Jednotlivé soubory na připojeném zařízení můžete přesouvat, přejmenovat nebo smazat, rovnou přehrát se mi soubor nepodařilo, i když SmartBox soubory přehrávat umí. Zvolený soubor jsem musel stáhnout do počítače. V mém případě trvalo stažení 700 MB filmu něco okolo dvou minut. Nepohodlné, ale funkční.

Recenze O2 Smart Box: závěrečné hodnocení

O2 Smart Box je po designové stránce skutečným skvostem. Jen obtížně budete hledat hezčí WiFi router. Pokud jde o konektivitu, nelze mu rovněž nic vytknout (pokud máte tedy internet od O2). Škoda je jen nevyužitého displeje, který toho moc nezobrazuje a v podstatě supluje tradiční blikající diody.

Nad reálným využitím chytrých senzorů jsem si lámal hlavu dlouho. Jedny hlavní dveře a šest oken jsem schopen zkontrolovat i bez předražených senzorů. Nabízí se připevnit tyto senzory například na chatě. Jenže pokud mi někdo začne vykrádat chatu na samotě u lesa, těžko s tím něco zmůžu, i když o tom budu vědět. Chytrá zásuvka se spíše hodí do hůře přístupných míst, kde máte zapojenou prodlužovací šňůru. Pro ovládání lampy nebo jednotlivých spotřebičů to je jinak drahý špás. Detektor kouře funguje ukázkově, otázka ovšem je, zda je nezbytný.

O2 Smart Box je na první pohled líbivá krabička, která se snaží prodat zajíce v pytli. Připojitelných zařízení je málo a prodávají se za vysokou cenu. Pokud je chcete ovládat, připravte se na paušál. Konečná cena se tak s časem zvyšuje. Nastavení je závislé na chytrém telefonu, webové rozhraní je kvůli chybějící lokalizaci použitelné jen pro zlomek lidí.

Podtrženo sečteno: O2 mělo skvělý nápad, který zůstal na půli cesty. Svůj Smart Box cílí na spořivé kapsy Čechů, kteří si rádi prvotní investici zlevní. Z dlouhodobého hlediska se ale vyplatí si připlatit za jiný systém, který vás nebude v průběhu času kasírovat jak na běžícím páse. Jako obyčejný router potom Smart Box vzhledem k ceně 3 999 Kč neobstojí.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku