Domů » Bleskovky » Chystané novinky ve Windows 10: hromadné přejmenovávání souborů a nová kaomoji

Chystané novinky ve Windows 10: hromadné přejmenovávání souborů a nová kaomoji

Microsoft včera vypustil do éteru další testovací sestavení Windows 10. Nese číselné označení 19013 a stáhnout si jej mohou odběratelé nových verzí v rychlém kruhu aktualizací, ve kterém se aktuálně testuje velký jarní update příštího roku (20H1). Co je v této verzi nového?

PowerToys v0.12 umí dávkově přejmenovávat soubory

Minulý měsíc Microsoft oživil legendární „tweakovací“ sadu nástrojů PowerToys, kterou znali zejména uživatelé Windows 95 a XP. Verze pro Windows 10 toho zatím moc neumí, s novou verzí však přibyla nová funkce nazvaná PowerRename, která umí dávkově přejmenovávat soubory.

Kromě toho byla updatována funkce Fancy Zones, do které byla přidána podpora tmavého tématu.

Sdílení obrazovky telefonu bez Bluetooth

Vybrané smartphony značky Samsung podporují sdílení obrazovky na počítač s Windows skrze funkci Váš telefon. Tato funkce byla dosud závislá na připojení přes Bluetooth, s Galaxy Note10 byla ve spolupráci se Samsungem byla tato nutnost odstraněna, čímž se podle Microsoftu má dosah této funkce zvýšit.

Nově by novým způsobem mělo zrcadlení obrazovky fungovat i na smartphonech řady Galaxy S10 a Galaxy Fold, je však nutné provést jejich aktualizaci na nejnovější verzi. V příštích měsících mají přibýt i telefony Galaxy A30s, A50s a A90, v budoucnu pak bude podpora rozšířena ještě více. Bohužel není jasné, jak to bude s telefony jiných značek, zrcadlení obrazovky totiž vyžaduje nástroj Link to Windows, který je dostupný pouze u Samsungů, přitom zrcadlení obrazovky fungovalo i na vybraných telefonech OnePlus.

Ještě více kaomoji ¯ _ (ツ) _ / ¯

Víte, co je to kaomoji? Jedná se o japonskou verzi emotikonů, které využívají standardní textové znaky k vykreslení různých obličejů a jejich výrazů. Kaomoji jsou součástí Windows od května letošního roku, nejnovější sestavení rozšiřuje jejich množství.

kaomoji

Další novinky

  • Windows Subsystem pro Linux (WSL) 2 umí uvolnit nevyužitou operační paměť v Linuxu pro potřeby Windows
  • Knihovna DirectX 12 dostala některé nové funkce – RayTracing 1.1, Mesh Shader a Sampler Feedback

Známé chyby

  • Jako vždy došlo k opravě mnoha chyb, některé však stále přetrvávají. V blogovém příspěvku Microsoft uvádí následující:
  • Některá sestavení Windows jsou nekompatibilní s anti-cheat softwarem od společnosti BattlEye
  • Nastavení není možné spustit přes URI (ms-settings:)
  • Pokud je nejnovější sestavení nainstalováno na počítači, ke kterému se připojují uživatelé přes vzdálenou plochu, může zhruba po hodině spojení dojít padat celá relace

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bkf1
Uživatel
bkf1

Je milé, že i v dnešní době jsou vidět staré dobré užitečné funkce. Sice na každou takovou funkci připadá asi 3,5 milionu nově „vymyšlených“ nesmyslných/zbytečných apod., ale tak nebuďme nenažraní a važme si toho, bude hůř 👌

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Alespoň mají ajťáci co žrát, běžet všichni na něčem stabilním, polovina by jich umřela hlady :-D
Sám se nemůžu aktualizace dočkat, až budeme zase zjišťovat, co to všechno rozmlátilo … schválně jestli po 1/4 roce opraví chování USB zvukovek … vsadím se že ne.

jklejna58
Uživatel
jklejna58

+1

Stanislav
Anonym
Stanislav

Novinky? :) Lidi, probudte se uz konecne a zacnete pouzivat mozek a linux. A osvobodte se.

jklejna58
Uživatel
jklejna58

Příští verze Windows na linuxovém jádře. A je to. Jinak Huawei už to má . Šmytec.