Domů » Bleskovky » Chrome Beta 32 pro Android odstraňuje 300ms prodlevu. Věděli jste, kvůli čemu byla potřeba?

Chrome Beta 32 pro Android odstraňuje 300ms prodlevu. Věděli jste, kvůli čemu byla potřeba?

Minulý týden přinesl Stephen Schenck zajímavé zprávy o některých novinkách, přícházejících na kanál o Google Chrome Beta. Jednou z nich je i zpomalování reakce mobilních internetových prohlížečů na dotek přibližně o 300 ms, tedy asi o třetinu sekundy. Nejnovější beta verze Google Chrome pro Android tuto prodlevu odstraňuje, jak je patrné z následujícího videa.

Z jakého důvodu ale vůbec k tomuto jevu dochází?

Problém vychází z historie mobilních internetových prohlížečů, které bylo zapotřebí navrhnout úsporněji, než jejich počítačové předky, mnohdy zabírající stovky MB na pevném disku a okupující velké množství paměti RAM. Navíc v počátcích smartphonů byly webové stránky optimalizovány pro rozlišení 800 x 600 px, aby se v oknech prohlížečů zobrazovaly správně. Nicméně z hlediska nekonečného množství kombinací rozlišení, velikostí obrazovky, verzí OS a internetových prohlížečů, velikostí jejich oken, barevné hloubky a dalších proměnných, bylo nakonec od Pixel Perfect návrhů stránek upuštěno.

 

Bylo tedy zapotřebí vymyslet, jak zobrazit stránky určené stolním prohlížečům i na mobilních zařízeních tak, aby bylo možno zobrazit veškeré informace a přitom mít možnost si pohodlně přečíst obsah. Apple se vydal cestou pinch-to-zoom (přiblížení určité oblasti dvěma prsty), zatím co Android a ostatní zvolili double-tap to zoom (přiblížení dvojtým poklepáním). Jelikož ve vývoji webových aplikací neexistuje nic jako dvojtý klik, mohli programátoři přidat tuto možnost přiblížení a oddálení standardně do všech prohlížečů.

 

Z programátorského hlediska je dvojté poklepání jednoduše dvojce poklepů v krátkém časovém úseku. Mobilní prohlížeč tak po prvním klepnutí nemůže provést požadovanou operaci, neboť vyčkává, zdali nepřijde v zápětí ještě jeden poklep k provedení gesta double-tap to zoom. Tato prodleva je standardně 300 ms.

 

Jelikož se dnes internetový provoz stále více přesouvá na přenosná zažízení, jsou vytvářeny webové stránky určené přímo pro mobilní prohlížeče. Tyto stránky jsou navrženy tak, aby nebylo potřeba v nich cokoliv přibližovat, tudíž se gesto poklepáním stává zbytečným. Vývojáři tak stačí, aby přidal na webovou stránku následující řádek:

 

Tím docílí, aby prohlížeč rozpoznal, že se jedná o stránku připravenou k zobrazení v mobilním prohlížeči bez nutnosti přibližování a posouvání do stran. Na takovýchto stránkách prohlíčeč nebude vyčkávat 300 ms na případné druhé klepnutí a interakce tak bude znatelně rychlejší.

Google již vypustil Beta verzi Chrome pro Android, verze 32, která má tuto funkci implementovanou a umožňuje tak rychlejší odezvu webových stránek na mobilních zařízeních.

 Odkaz na Google Play

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments