Domů » Bleskovky » Český T-mobile jako první na světě provedl test LTE 4×4 MIMO v pásmu 800 MHz

Český T-mobile jako první na světě provedl test LTE 4×4 MIMO v pásmu 800 MHz

Operátor T-Mobile ukončil první testovací provoz technologie LTE 4×4 MIMO v nízkofrekvenčním pásmu 800 MHz na světě. Testy probíhaly od loňského října v oblasti Petrovic u Prahy a kromě operátora a jeho mateřské společnosti Deutsche Telekom se na něm podílely společnosti Huawei a SkyCross. Výsledky technického pilotu ukázaly, že technologie 4×4 MIMO v nízkofrekvenčním pásmu až dvojnásobně zvyšuje rychlost připojení a posiluje signál v budovách a na okrajích buněk jednotlivých vysílačů.

Poznatky z tohoto testu využije T-Mobile a celá skupina Deutsche Telekom pro budování maximálně inovativní a efektivní sítě LTE-Advanced,“ říká Vladimír Klein, technologický ředitel operátora, a dodává: „Rovněž nám pomohou k dalšímu vylepšování technologie Voice over LTE, kterou chceme našim zákazníkům nabídnout v první polovině letošního roku.“ 

O technologii 4×4 MIMO

Technologie 4×4 MIMO je založena na navýšení počtu vysílacích antén na straně základnové stanice a přijímacích antén na straně mobilního zařízení ze současných dvou na čtyři. To s sebou nese zvýšení maximální dosažitelné rychlosti přenosu až o 100 %, průměrně zhruba o 70 %. Technologie dále zvyšuje efektivitu využití spektra a kvalitu pokrytí v horších rádiových podmínkách, zejména uvnitř budov a na okrajích buněk vysílačů. 

Demo v Petrovicích navrhl a zrealizoval tým Research & Trials z T-Mobile, který uskutečňuje podobné technicky náročné projekty pro celou skupinu Deutsche Telekom. Dříve se tento tým věnoval podobným aktivitám pouze v oblastech vyšších frekvenčních pásem 1800 MHz a 2600 MHz – například v síti mateřské společnosti operátora provedl počátkem roku 2014 úspěšnou ukázku přenosu s rychlostí 580 Mbit/s díky kombinaci 4×4 MIMO a spojení dvou pásem (funkce Carrier aggregation).

Klíčových úkolem bylo zodpovězení otázky, jak nejefektivněji lze rozšířit stávající síť s technologií 2×2 MIMO na 4×4 MIMO s maximálním možným využitím současného hardwaru. Dále bylo zapotřebí navrhnout vhodný typ antén pro mobilní zařízení. Během testu se ve spolupráci s Huawei úspěšně vyzkoušely různé kombinace řešení pro základnové stanice, ve spolupráci se společností SkyCross pak bylo použito první anténní řešení pro koncová mobilní zařízení podporující všechna v současné době využívaná pásma LTE.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Diskuze k článku

  1. Nightfall (neregistrovaný)

    To nejsou Petrovice u Prahy, ale Praha 15- Petrovice :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).