- Tuzemská společnost Radago uvádí na trh nový radarový detektor s mobilní aplikací
- Vývoj produktů probíhal v České republice, pracovalo se na nich několik let
- Kromě přenosného modelu výrobce nabízí i zabudovaný modulární systém Bucell
Pevné i přenosné radarové detektory do vozidel se v posledních letech stávají mezi řidiči stále populárnějšími, jelikož jejich používání není v České republice omezeno žádným zákonem. Moderní radarové detektory využívají pokročilé senzory, které dokáží zachytit signály z radarových pistolí a dalších zařízení pro měření rychlosti, což řidičům umožňuje včas snížit rychlost.
Vybrané modely navíc poskytují i další užitečné funkce, jako je detekce úsekových měření nebo laserových senzorů, což je činí praktickým pomocníkem při cestování. Díky integraci s chytrými aplikacemi mohou uživatelé získávat pravidelné aktualizace databází měření rychlosti a maximálně tak využít potenciál této technologie. V současné době je aplikace k dispozici pro iPhone, během jednoho až dvou týdnů bude dostupná také pro smartphony se systémem Android.
Na český trh nyní dorazily dva nové produkty od české značky Radago. Ta má mnohalé zkušenosti v oblasti systémů pro detekci rychlostních radarů v Evropě. „S myšlenkou vývoje a výroby vlastního radarového detektoru jsme přišli již v roce 2018. Navázali jsme na sedmnáct let zkušeností s prodejem a montážemi radarových detektorů a na tisíce spokojených zákazníků. Se značkou Radago máme ambici uspět nejen na českém trhu, ale stát se špičkou v tomto oboru také ve světě,“ říká Martin Rašpl, spoluzakladatel firmy Radago.
Radarový detektor Go!
Přenosný radarový detektor Go! s digitální radarovou anténou zajišťuje rychlou a přesnou detekci radarů s minimálním rizikem falešných poplachů. Zařízení je unikátní mimo jiné i díky vlastní mobilní aplikaci, která uživatelům umožňuje jednoduchou aktualizaci a přenáší upozornění přímo do navigační aplikace. Detektor je navíc vybaven speciálním senzorem s výkonným laserovým snímačem. Jedná se však pouze o detekci, nikoli o aktivní laserový antiradar.

Vlastnosti radarového detektoru Radago Go!:
- implementace evropských radarů: Multaradar, Gatso, Dahua, Redflex
- detekce laserových radarů: Ultralyte, ProLaser, Jenoptik Traffistar 350, Victronic Poliscan
- dSP (Digital Signal Processing) analysis system
- konektivita: Bluetooth (propojení s mobilní aplikací)
- rozměry: 10,6 × 6,8 × 2,7 cm
- hmotnost: 127 gramů
- cena: 18 888 Kč včetně DPH
Srdcem celého systému je velice rychlá a přesná detekce digitální anténou s využitím nejnovějších technologií. Všechny příchozí mikrovlnné signály jsou u modelu Go! převáděny na digitální data v DSP čipu. Tato data jsou následně konvertovaná pomocí ADC převodníku a transformována do frekvenční oblasti.
Zabudovaný antiradar Bucell pro náročné
Základem zabudovaného modelu Bucell, který představuje vlajkový produkt výrobce, je řídicí jednotka s on-line funkcemi, vlastní verzí OS Linux a komunikačním rozhraním pro připojení detekčních senzorů. Jednotka je navržená jako modulární systém. Přidávat se k ní mohou současně až dvě digitální radarové antény nebo digitální kamera se schopností vyhodnocovat video v reálném čase. V současnosti jde podle výrobce o nejvýkonnější systém na trhu ve svém segmentu. Cena tohoto řešení je 48 400 Kč, ale rozhodně nemusí být konečná. V případě, že byste si k produktu dokoupili všechny aktuálně dostupné moduly (jejich přehled naleznete níže), vyšel by vás tento set na bezmála 168 tisíc korun.

Vlastnosti radarového detektoru Radago Bucell:
- procesor: MX6 Dual, 1 GHz
- operační systém: Linux Tollana, připravený pro AI
- paměť: 256 MB RAM, 8 GB eMMC
- displej: OLED, monochromatický
- připojení až 2 digitálních radarových antén
- lokalizační systémy: GPS, Glonass, Galileo
- rozměry: 12,4 × 8,4 × 4 cm
- cena základní jednotky: 48 400 Kč
Ceny dalších dokoupitelných modulů pro Bucell:
- radarová detekce EU verze (Multaradar, Gatso, Dahua), 12 100 Kč
- online verze LTE modul + SIM, 24 200 Kč
- radargo LR Laser detekce 2 sensory, 27 000 Kč
- radargo LR Laser detekce 4 sensory, 44 000 Kč
- ANPR kamera (čtení SPZ), 12 100 Kč
Určování polohy u obou modelů probíhá pomocí všech hlavních satelitních systémů, jako jsou GPS, Glonass a Galileo. Společnost Radago vyvinula vlastní API a mapový editor, který shromažďuje GPS data z několika ověřených zdrojů. „Pomocí této technologie jsme schopni efektivně vyhodnocovat a ověřovat správnost každého záznamu, což zajišťuje přesné hlášení aktuálních radarových systémů a rizikových míst. Řidičům to poskytuje maximální spolehlivost a aktuálnost dat pro bezpečnou jízdu po celé Evropě,“ vysvětluje Martin Rašpl z Radago.
Oba modely detektorů jsou uzpůsobeny pro pravidelnou aktualizaci databáze a pomocí nového firmwaru také pro budoucí rozvoj. Vyvíjeny byly plně v Česku a na jejich výrobě se podílejí i čeští dodavatelé.
Použití radarových detektorů v Česku a EU: co na to legislativa?
V současné době není použití přenosných ani pevných radarových detektorů v České republice omezeno žádným zákonem. Zařízení společnosti Radago slouží pouze k detekci, tedy k upozornění na radarová zařízení měřící rychlost projíždějícího vozu. Zákon o provozu na pozemních komunikacích zakazuje pouze použití aktivních prostředků, které mohou rušit nebo jinak omezovat činnost radarů.
Pozor ale, legislativa napříč zeměmi Evropské unie není v současnosti jednotná. Proto je vhodné předem zjistit, jak je použití radarových detektorů upraveno v jednotlivých státech. Radarové detektory Radago však dokážou pomocí své aktualizované databáze a moderních technologií bezpečně detekovat a vyhodnocovat riziková místa a radarové systémy po celé Evropě.