Cena:

Češi podceňují rizika veřejných Wi-Fi, bezpečně se připojuje jen 6,4 % uživatelů

Volně dostupné připojení na veřejných Wi-Fi sítích je oblíbené po celém světě – lidé jej využívají v kavárnách, na letišti nebo v parku. Z průzkumu provedeným Avastem mezi 1 651 respondenty z Česka bylo zjištěno, že na veřejné Wi-Fi sítě se běžně připojuje 63,4 % uživatelů notebooků a chytrých telefonů. Asi dvě třetiny z nich (65,2 %) celkem pochopitelně preferují sítě, které nevyžadují žádnou registraci či heslo. I přesto, že bezpečnostní rizika veřejných sítí jsou známá, pouze 6,4 % dotazovaných svá data a soukromí chrání například pomocí VPN (Virtual Private Network).

Edward Snowden poukázal na zneužívání veřejných Wi-Fi sítí oficiálními orgány

Využívat Wi-Fi sítě bez hesla je sice pohodlnější, ale uživatelé tím mohou ohrozit své soukromí. Když se na stejnou Wi-Fi připojí útočník, snadno zjistí, jaké webové stránky navštěvují. Pokud navíc webová stránka nevyužívá šifrované protokoly, může útočník sledovat kompletní komunikaci uživatele se stránkou a získat přístup k citlivým osobním informacím jako jsou přístupová hesla, fotky, videa, emaily nebo zprávy.

„Většina smartphonů se automaticky připojuje na Wi-Fi, kterou již dříve používaly, a to právě podle jejího názvu. Snadno se tak stane, že se zařízení připojí na falešnou síť ovládanou hackery,“ vysvětluje Michal Salát, bezpečnostní expert Avastu a dodává: „Vytvořit falešnou Wi-Fi síť a získat přístup k osobním informacím uživatelů je snadné, proto vždy doporučujeme na veřejných Wi-Fi používat službu VPN.“

Průzkum také ukázal, že v případě ztráty soukromých dat se dotazovaní uživatelé nejvíce obávají úniku přihlašovacích hesel (41,5 %) a finančních údajů (35 %). Zajímavá je pak informace, že 14,2 % respondentů má pocit, že nemá na internetu co skrývat.

Avast už v minulosti několikrát například prostřednictvím veřejných experimentů ukázal, jak snadno se hackeři dostanou k datům ve volně přístupných Wi-Fi sítích. Například na mobilním veletrhu Mobile World Congress v Barceloně tým Avastu vytvořil falešnou Wi-Fi síť, na kterou se následně připojily tisíce uživatelů.


Podle dokumentů zveřejněných Edwardem Snowdenem veřejné Wi-Fi sítě zneužila například i kanadská tajná služba, když sledovala online aktivity cestujících připojených na několika kanadských letištích.

Nezabezpečené veřejné Wi-Fi sítě by tak neměly být bez odpovídající ochrany využívány k jakékoliv aktivitě, u níž hrozí zneužití údajů. Ani to, že Wi-Fi síť heslo má ale nemusí vždy znamenat její bezpečnost, ve veřejném prostoru si nikdy nelze být zcela jist, kdo má ke komunikaci přístup.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.