Domů » Bleskovky » Čekání na špičkově vybavenou Nokii se krátí. Dočkáme se letos?

Čekání na špičkově vybavenou Nokii se krátí. Dočkáme se letos?

Obnovená značka Nokia vzbudila před pár lety velké naděje. Spousta nostalgiků se těšila, že budou v rukou konečně třímat kus evropské historie s operačním systémem Android, a zpočátku to skutečně vypadalo na pohádkový úspěch. Zmatky v produktovém portfoliu, přílišná sázka na oživená retro zařízení a chybějící vlajková loď – to jsou jen některé faktory, kvůli kterým je nyní Nokia na okraji zájmu.

Nokia 9 PureView recenze
Dočkáme se nástupce Nokie 9 PureView?

První a poslední vlajkovou lodí finské značky byla Nokia 9 PureView, která sázela na šestici fotoaparátů na zadní straně. Ačkoli Nokii 9 PureView přijala odborná veřejnost vesměs pozitivně, vaz jí zlomilo pomalé focení a starší hardwarová výbava ve spojení s vyšší cenou a horší dostupností. Od tohoto pokusu na další vlajkovou loď s logem Nokia na zádech čekáme marně.

Nokia 9 PureView 18
Nokia 9 PureView byla pozoruhodnou vlajkovou lodí roku 2019. Sázka na odlišný fotoaparát však nevyšla a jednalo se o prodejní propadák.

S restrukturalizací porfolia na jaře letošního roku zpočátku svitla naděje na plnohodnotnou vlajkovou loď, vzápětí ale rychle zhasla. Nokia se chce prozatím zaměřovat na cenově dostupné modely, kde špičkové parametry nenajdeme.

Podle serveru GizChina se nicméně vlajkové Nokie skutečně dočkáme. Produktový manažer HMD Global pro Čínu Zhang Yucheng na sociální síti Weibo slíbil příchod vlajkového modelu s podporou 5G už letos, konkrétně 11. listopadu. Kromě data a podpory sítí páté generace ale nic dalšího neprozradil.

Nokia 9 PureView 13
Vlajkovou loď by si Nokia zasloužila

V kuloárech se ale spekuluje o prvotřídním fotoaparátu, zakřiveném AMOLED displeji a velké baterii. Podle některých informací má chystaná vlajková Nokia dokonce nabídnout operační systém HarmonyOS od Huawei, alespoň tedy v Číně. Na odpověď, jestli se Nokia v odvětví chytrých telefonů konečně pustí do souboje s těžkými vahami, si budeme muset počkat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. Karel Endler

  Hehehe…. už 11. listopadu? :-)

 2. Nemá klávesnici.
  Takže komunikátory9500 nebo E90 prostě nepřekoná. Myslím, že Noka už na špičku, kde dlouho pobývala už nikdy neodsáhne.

 3. Možná přijde i kouzelník :D

 4. „…a velké baterii.“

  Tenhle parametr dost dlouho neřešili, tak fajn, že si to konečně uvědomili. Každopádně teď už budou mít problém prakticky s čímkoliv se vrátit jen do povědomí, natož do nějakých „vyšších pater“. A to ten restart začali tak, jak se u telefonů s Androidem obecně má začínat (tj. modely s rozumným poměrem cena/výkon a nadstandardní podporou aktualizací).
  PS: Já měl kdysi v oku Nokiu 7.2, která měla ve své cenové třídě s přehledem nej foťák a další parametry byly také solidní vč. rozšiřitelnosti paměti, ale tou aku to totálně zprasili, protože i dle recenzí byla výdrž naprostá tragédie.

  • Jojo, kdysi byla nokia spickou… nicmene dnes je to „mrtva“ znacka kterou se ruzne snazi nekdo reinkarnovat, povetsinou bez valneho uspechu

  • Jestli to bude mít takový design, tak to bude mít 100% úspěch.

 5. marastudna 50

  Moc bych si přál,aby to Nokii vyšlo,jenže zase to ale?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).