Cacodémoni, třeste se! O váš konec se mohou postarat i farmáři ve svých traktorech

doom

Dnes už legendární počin Doom proslul nejen svou hratelností a skvělým level designem, ale také tím, že jde spustit prakticky na jakékoli elektronice, ať už jde o těhotenské testy, žárovky, nebo dotykový panel na MacBooku Pro. Je vždy jen otázkou času, než si kutilové najdou způsob, jak tuto střílečku spustit na další technice, která pro to není stavěná. Bezpečnostní pracovník s přezdívkou Sick Codes se nyní vytáhl s novým způsobem, jak ji hrát.

Na hackerské konferenci Def Con v Las Vegas jmenovaný šikula prezentoval video, které zachycuje, jak legendární FPS titul spustil na displeji traktoru John Deere 4240. Hra se zobrazuje přes standardní rozhraní. Sick Codes tvrdí, že mu celý proces zabral několik měsíců – k úspěšnému spuštění se totiž musel nabourat do systému traktoru postaveném na Linuxu. Samotnou hru si Sick Codes také trochu tematicky upravil. Neodehrává se tak na vesmírné základně na Marsu, ale na kukuřičných polích. Nepřátele rovněž nelikvidujete za pomocí početného zbraňového arsenálu, ale (jak jinak než) pomocí traktoru.doomNepřehlédněte

Po těhotenském testu chytrá žárovka. Hackeři na ní rozjeli Doom, IKEA zakročila

Nabourání se do traktoru ale nemělo pouze zábavní účel. Podle informací serveru Wired získal Sick Codes díky hacku přístup k samotnému jádru systému. To by potenciálně mohlo farmářům pomoci s opravami, neboť John Deere softwarově blokuje veškeré snahy o neautorizované zásahy, za což v minulosti schytal kritiku.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku