Sledujte nás na YouTube

Bývalý předseda představenstva Nokie: Jak se hledal nový CEO a jaké byly příčiny propadu společnosti?

Jorma Ollila, bývalý předseda představenstva v Nokii, poprvé od svého odchodu v roce 2012 promluvil o hledání nového CEO v roce 2010 a o příčinách propadu společnosti.

Stephen Elop opustil Microsoft a stal se CEO společnosti Nokia před více než třemi lety. Podle rozhovoru s Jormou Ollila, bývalým předsedou představenstva Nokie, který vedl v roce 2010 hledání nového CEO, nebyl Elop první volbou. Ollila ve Spojených státech vedl rozhovory s pěti kandidáty a jeho první volbou byl muž z velmi známé americké technologické společnosti, jehož jméno nebylo upřesněno, ale údajně je mu přes padesát let a pozici odmítl z osobních důvodů.

 
Jorma Ollila, bývalý předseda představenstva v Nokii

Elop byl tedy vybrán jako další v pořadí a představenstvo zaujal svými obchodním schopnostmi a dobrými předpoklady pro vedení korporace. Elop do Nokie přešel v záři roku 2010, tedy předtím, než došlo k ukončení řady projektů a změně ve směřování na platformu Windows Phone. Nyní divizi Nokie pro výrobu mobilních telefonů kupuje Microsoft a Elop se vrátí zpět k původními zaměstnavateli, tedy pokud dojde ke schválení dohody mezi Microsoftem a Nokií.

Bývalý předseda představenstva Nokie promluvil veřejně poprvé od svého odchodu v roce 2012 a vyjádřil se i k historii propadu společnosti pro finské noviny Helsingin Sonomat: „Apple se soustředil výhradně na drahé telefony. V Nokii jsme měli v plánu udělat to samé, ale operátoři chtěli raději levnější modely. Operátoři pro nás byli tak důležití, že jsme jejich požadavkům vyhověli. Měli jsme v Silicon Valley tým o tisíci lidech, jejichž úkolem bylo zjistit nové trendy ve vývoji softwaru, ale nebyli jsme schopni tak dobrých výsledků jako Google a Apple, to bylo klíčové selhání pro Nokii.“

 
Stephen Elop a Steve Ballmer při uvedení Lumie 920 

Nokia proto zvolila Elopa a zaměřila se na Windows Phone. Ollila přiznal, že software od Microsoftu příliš nepomohl: „Nebyli jsme úspěšní s operačním systémem od Microsoftu ve tvorbě konkurenceschopných produktů, nebo ve vytvoření alternativy pro dvě dominantní společnosti na trhu. Nyní je nemožné říci, co by se stalo, kdyby se společnost rozhodla jít jinou cestou na začátku roku 2011 nebo někdy jindy.“

 
Microsoft považuje výrobu zařízení za jeden z pilířů budoucnosti společnosti

Nokia nyní čelí výzvě v přeorientování byznysu na síťovou infrastrukturu a mapové služby, zatímco Microsoft přebere kontrolu nad budoucností mobilních zařízení. Elop se vrátí do Microsoftu a povede expanzi výroby smartphonů a tabletů, kterou softwarový gigant vidí jako klíčovou pro vlastní budoucnost. Stále se však objevují spekulace, které Elopa řadí do popředí možných kandidátů na post budoucího CEO Microsoftu. Společnost v současnosti hledá náhradu za Steva Ballmera, který oznámil plán do dvanácti měsíců pozici opustit.

David Podzimek

35 komentářů

 1. l0lz (neregistrovaný)

  Ja to vidim takto: Prišiel Elop, znižil cenu Nokie jak sa len dalo, a keď začala zase stúpať, tak ide predať mobilnu diviziu Nokie Microsoftu (Sebe ako buduceho CEO v Microsofte) :D

  • sssugi (neregistrovaný)

   Potom asi v predstavenstve Nokie sedia idioti a v komentaroch su ovela mudrejsi ludia s ovela lepsim prehladom..

  • Aaron (neregistrovaný)

   sssugi: Zapominas na casovy rozdil. Po trech letech je vse jasny, ale tehdy si v Nokii nepripousteli, ze by s nima mohl takhle vy…behnout :-)

  • fredysz (neregistrovaný)

   AARON: Elop mel od zacatku ve smlouve, ze ma pripravit Nokii k prodeji, a navic, pokud se mu to povede, ma z toho provizi. Tolik asi k tomu tvemu “zaskodnictvi”…

  • Aaron (neregistrovaný)

   fredysz: Nic o pripraveni Nokie k prodeji ve smlouve nebylo. Pouze mohl ziskat bonus, pokud se mu ji nahodou podari prodat (sampozrejme po schvaleni predstavenstvem). A soucasny predseda si nebyl vedom, ze by mel Elop jine pobidky k propdeji nez Elopuv predchudce. Jak se ukazalo, pobidky Mel Elop o poznani vetsi a predseda Risto Siilasmaa se musel hodne omlouvat za dezinformaci, kterou poskytl [odkaz] . Treba opravdu nevedel, ze je Elop motivovan k prodeji a o to to je horsi.

  • Jestli mu za prodej nabízeli bonus, tak je jasné, že to bylo prioritní řešení. Nějaké “náhodou prodat” snad nemyslíš vžně.

  • niky79 (neregistrovaný)

   STEELSPACE: nesmysl. Kazdy schopny clovek ma ve smlouve definovany bonus, pokud se projekt, ktery povede, v budoucnu proda nekomu jinemu.

  • Aaron (neregistrovaný)

   Vzhledem k tomu, ze o odmene soucasny chairman nevedel, bych prodej za prioritni v zadne pridane nepovazoval. Jo a myslim to uplne vazne :-)

 2. tom (neregistrovaný)

  Nokia není žádný esróčko, aby mohl rozhodovat jeden člověk (Elop). Každá akciová společnost má své akcionáře – tedy své vlastníky. Ti rozhodují, koho pověří vedením společnosti, případně rozhodují o složení kontrolního orgánu – tedy dozorčí rady. Nějaký jeden Elop má nulovou rozhodovací moc, pokud mu nadpoloviční většina akcionářů (vlastníků) nedá zelenou. Tedy nářky a zatracování jedince jsou jen nesmyslné plky.

 3. Aaron (neregistrovaný)

  Nema cenu brecet nad rozlitym mlekem. Divizi prodaji, za dva roky dokoupi zbytek firmy Jolla, kde vlastni 10%, a pojedou od znova. Budiz toto vystrahou pro dalsi wannabe Jobs-like CEO.

 4. fero (neregistrovaný)

  K této diskuzi by se hodilo: po bitvě každý generál. Prostě do toho šli naplno, ale nevyšlo to.

 5. tom (neregistrovaný)

  Fero, máš pravdu. Čekal jsem na představení nových Lumií a tajně doufal, že bude mezi nimi byť třeba drahý (8-10 tis), ale malý (max 4″) a vymakaný telefon. Bohužel převládá názor, že čím přístroj větší a těžší, tím může být vyšší cena, tedy zákazník má pocit, že si kupuje více železa. Takže své 620tce dávám čas pár měsíců, než jí definitivně nahradí droid. Nejsem nadšený z googlu jako takového, ale to je prostě život.

 6. tonda (neregistrovaný)

  Tom: Jsem zvedavy, jestli v cene 620 sezenes stejne kvalitni droid, ktery bude mit takovy fotak, takovou odladenost atd….

 7. michalsix (neregistrovaný)

  To ako keby si nikto nepamätal co bolo pred elopom. Dotykové nešťastie menom symbian. Si myslím ze ak by ostala pri symbiane tak si to teraz už Nokiu nikto nekupuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *