TOPlist

Brouk pod displejem

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Jednoho rána, ještě rozespalý beru k ruce MPx200 a při pohledu na displej se mě zmocňuje zlost!! Byl tam!!Hnusný drobný hmyz řádu (zřejmě) Pisivek se mi motal pod displejem!! A nezdálo se, že by jej rozsvícené pixely displeje nějak vyváděly z míry, spíše jakože normál! V tu chvíli byla rozespalost ta tam a po vyřknutí několika (mnoha) nekřesťanských slov na adresu pisivky jsem začal přemýšlet, jak se tohoto narušitele zbavit. Domněnka, že po zapnutí mp3 na plnou hlasitost  se brouk odebere skonat co nejdále od zdroje zvuku, byla naivní – s broukem to nehnulo, ba právě naopak – v poslechu rockových balad si zjevně liboval a směřoval blíže k reproduktoru.  Následné třepání a poklepávání brouka ke kraji displeje se rovněž minulo s účinkem.

Zůstala jediná možnost – telefon rozebrat a plochu pod displejem vyčistit.  Nedostal jsem se ale dál, než k vyndání špuntíků, pod nimiž jsou šroubky zajišťující displej… Na rozdělávání telefonu jsem zkrátka neměl nervy a rozhodl jsem , že brouka nechám v mém přístroji parazitovat (o symbióze nemohla být řeč…). 

Naštěstí to nemělo dlouhého trvání a za několik málo dnů jsem brouka za displejem telefonu přestal vídat. Stane-li se Vám podobná nepříjemnost, nepodléhejte panice, obtížný hmyz v těchto nehostinných podmínkách dlouho nevydrží.

Samotné fotografie brouka pod displejem: Foto1, Foto2

 

Pro zavilé biology několik holých faktů:
Pisivky (Psocoptera) – 3000 druhů
Délka těla: do 5 mm
Drobný hmyz s kousacím ústním ústrojím a velkou pohyblivou hlavou, okřídlený i bezkřídlý. Žijí na stromech a keřích, na skalách, v jeskyních a hnízdech savců a ptáků, i v lidských obydlích. Živí se řasami, lišejníky, plísněmi a organickými zbytky. Převážně teplomilný hmyz, nejvíce druhů je v tropech a subtropech.
V Evropě žije asi sto druhů.

Autor článku Radek Mikudík
Radek Mikudík

Kapitoly článku