TOPlist

Boj o Call of Duty pokračuje. Na stranu Microsoftu se přidalo Nintendo i Nvidia

Hraní Call of Duty Warzone na Xbox gamepadu
  • Společnost Microsoft se dál snaží dotáhnout akvizici holdingové společnosti Activision Blizzard
  • Uzavřela proto dohody s konkurencí v podobě Nintenda a Nvidie
  • Obě firmy mohou získat na deset let alespoň částečný přístup k hernímu katalogu Microsoftu výměnou za veřejnou podporu chystané akvizice

Překvapivé spojenectví. Tak by se dala ve stručnosti popsat dohoda mezi Microsoftem a společnostmi Nintendo a Nvidia. Technologický velikán z Redmontu svým konkurentům zpřístupní část svého herního katalogu výměnou za veřejnou podporu ve vleklé snaze o akvizici vydavatelského domu Activision Blizzard, proti níž aktivně vystupuje nejen společnost Sony, ale především některé národní regulatorní úřady.

Spor se týká především úspěšné série Call of Duty, o kterou by společnost Sony nerada přišla. Microsoft naopak setrvale tvrdí, že populární střílečka z pohledu první osoby z konzolí PlayStation nezmizí. Obavy ze vzniku monopolu se na tiskové konferenci v Bruselu překvapivě pokusily rozptýlit další herní společnosti – japonské Nintendo a výrobce grafických čipů Nvidia.

S oběma totiž Microsoft uzavřel dohodu, podle níž bude obě platformy po dobu deseti let podporovat vydáváním her ze svého portfolia. Výměnou za to se obě firmy veřejně postaví na stranu Microsoftu.Rovio Classics Angry BirdsNepřehlédněte

Konec legendy. Z obchodu Play zmizí jedna z nejznámějších mobilních her

Microsoft se zavázal, že po dobu deseti let bude na konzolích od Nintenda vydávat nové díly Call of Duty, které na platformě již řadu let absentují mimo jiné kvůli nedostatečnému výkonu konzole Switch. Podle analytiků se tak dohoda patrně vztahuje spíše na nástupnické zařízení, o němž se v posledních měsících čile spekuluje a jehož uvedení na trh by podle různých internetových spekulací mohlo dojít už někdy v příštím roce.

https://twitter.com/BradSmi/status/1627926790172811264

Jiná dohoda se týká společnosti Nvidia, resp. její streamovací služby GeForce Now, pro kterou Microsoft zpřístupní svůj katalog současných i nadcházejících počítačových her a v případě dokončení akvizice tak učiní i s tituly od Activisionu a Blizzardu. Na obchodním modelu se však nic nemění – jednotlivé tituly si hráči budou muset nejprve zakoupit v některém z digitálních obchodů (Steam, Microsoft Store atd.). Dohoda tedy zahrnuje „pouze“ práva na streamování přes službu GeForce Now po dobu deseti let.

Obě zmíněné dohody byly uzavřeny ve snaze přesvědčit evropské regulatorní úřady, aby posvětily akvizici, kterou Microsoft poprvé oznámil více než před rokem. „Sony má v herním průmyslu dominantní pozici a v počtu prodaných konzolí má před Xboxem výrazný náskok,“ vysvětloval prezident Microsoftu Brad Smith po jednání v Bruselu, kterého se zúčastnili zástupci velkých herních společností včetně šéfa Sony Jima Ryana i představitelé více než deseti národních regulatorních úřadů.

Zda mu bude podpora dvou konkurentů stačit však v tuto chvíli není jasné. Microsoft by se nicméně rád vyhnul soudnímu řízení, ke kterému by v případě zamítavého postoje regulatorních orgánů ve Spojených státech a Evropě došlo.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku