Domů » Bleskovky » BlackBerry World překročil hranici 100 000 aplikací pro BlackBerry 10

BlackBerry World překročil hranici 100 000 aplikací pro BlackBerry 10

Jednou z nejzásadnějších podmínek pro uchycení nového operačního systému, ať už pro desktopy, či chytré telefony, je podpora vývojářů a dostatečná nabídka aplikací. Thorsten Heins sliboval 30. ledna při představení platformy BlackBerry 10, že hned při koupi zařízení s tímto OS bude na softwarovém trhu BlackBerry World k dispozici přes 70 tisíc aplikací a her. Dále se CEO kanadské společnosti chlubil tím, že BB10 nabídne při spuštění 90 % z 600 nejpopulárněších aplikací z Androidu a iOS. Jsou to poměrně odvážná tvrzení, vypadá to ale, že BlackBerry skutečně drží slovo, neboť počet aplikací pro BlackBerry 10 nedávno překročil hranici 100 tisíc.

Donedávna se nově zrekonstruovaný BlackBerry World potýkal s problematickým vyhledáváním obsahu, kdy se na prvních místech zobrazovaly aplikace s pěti hvězdičkami vycházejícími například ze dvou recenzí a ty opravdu kvalitní aplikace se stovkami recenzí se ztrácely na konci seznamu i když měly třeba 4 hvězdičky. Tento problém byl ale ve středu vyřešen a na povrch se při hledání i prohlížení jednotlivých kategorií dostane opravdu ten nejkvalitnější software, za úplnou špičku se pak považují aplikace a hry se štítkem „Built for BlackBerry 10“. Takové ocenění nedostanou jen aplikace, které jednoduše fungují a nepadají, kritéria jsou mnohem přísnější: musí to být nativní aplikace (tedy ne pouhý port z Androidu), nesmí nadměrně zatěžovat systém nebo vyvolávat vysokou spotřebu energie, musí následovat grafické guideliny, aby jejich vzhled i funkce ladily s konceptem celého systému, a tak dále.


Fotografie z vývojářské konference BlackBerry Jam v Praze

Mezi 100 000 aplikací patří i známé tituly jako je Kindle od Amazonu, populární kecálek WhatsApp, o kterém jsme nedávno psali, Angry Birds Star Wars, Asphalt 7, Need For Speed: Underground a mnoho dalších.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

11 komentářů

 1. p00l (neregistrovaný)

  Mate tam chybu u poctu apps 70k ne 700k :)

 2. josef (neregistrovaný)

  to je proto že pan Botsyuko toho ma hodne , recenze všech telefonu pak se omlouvá a podobně ,že udělal opravu atd . hodně systemů a hodně chyb , u Samsungu a tak různě , ale on ví

  • A co tím chtěl Pán říci ? Chcete to vzít za něj ??? :-) Nuže, do toho…

  • josef (neregistrovaný)

   jako že bych to vzal za něj …. díky , ale , i když opisovat bych uměl

  • josef, opisovat mozna jo, ale psat ne. pochopit ty dva komenty chce opravdu celeho cloveka… natoz pak cist po tobe clanek.

  • Tak nějak. Josefova psaná forma je tragická. Je na zvážení, zda-li je horší autorův jeden překlep, nebo krásně výstavní nesrozumitelno, co umí vytvořit Josef :-)

   Já autorovi naopak děkuji za pěkně psané články a hlavně objektivitu, kterou dnes nezvládá většina redaktorů.

 3. Kolik ze ma Windows phone store aplikaci? Microsoft by se mel ucit.

  • Vašek (neregistrovaný)

   Asi 150tis nativních aplikací napsaných na míru pro WP, které zapadají do logiky celého systému.

   Na BB je takových aplikací zatím bohužel jen jednotky tisíc, ostatní jsou pouze zbytečné a dost často i nepoužitelné automatické porty android aplikací.

   Bohudík, že MS a WP nejde touto cestou.

  • Souhlas s Vaškem, androidové porty jsou v prostředí QNX jako pěst na oko. Dobré pro start platformy jako překlenovací období, ale do budoucna raději kvalitní nativní.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Vidim ze si len dalsi clovek co naletel na Potemkinovu dedinu ala BlackBerry „100 000 aplikacii“. Bohuzial (skutocne je mi to luto) ale cim dalej mi to pripada ze BlackBerry nezastavi svoj zostup. Z10 ich urcite nezachrani, este davam sancu Q10.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).