BlackBerry R-series: Levná ostružina s klávesnicí na první fotografii

Ještě v prosinci loňského roku jsme s vámi sdíleli fotografii tehdy ještě tří nepředstavených ostružin s operačním systémem BlackBerry 10. Byla na ní dnes již známá dvojice BlackBerry Z10 a Q10 a třetí záhadné zařízení s bílou plastovou konstrukcí a fyzickou klávesnicí. Tehdy jsme se domnívali, že půjde o vývojářský model Dev Alpha C, dnes je však téměř jisté, že se jedná o cenově dostupnější ostružinu s kódovým označením R-series (vzhled Dev Alphy C již totiž známe). Thorsten Heins nedávno dal jasně najevo, že BlackBerry nehodlá prodávat laciné telefony „za pár šupů“ (viz článek), ani toto zařízení tedy nebude patřit do nejnižší cenové kategorie, zřejmě půjde o mid-range řadu.

Dlouhodobějším uživatelům ostružin přesto neunikne nápadná podoba se starší low-end řadou Curve, především klávesnice  se žlábky mezi jednotlivými klávesami jako by ji z oka vypadla (high-end řada Bold i novinka BlackBerry Q10 mají tlačítka těsně vedle sebe). Displej by měl zůstat stejný jako u Q10, tedy dotykový SuperAMOLED s rozlišením 720 x 720 pixelů, kolem něj vidíme na fotografii obligátní dotykový rámeček, bez kterého byste se na BlackBerry 10 neobešli.

Ostatní hardwarové parametry zatím nejsou známy, dá se ale předpokládat, že cena bude snížena nejen použitými materiály konstrukce, projeví se zřejmě i na velikosti paměti RAM, typu nasazeného procesoru a dalších součástkách. Současná vlajková loď BlackBerry Z10 začínala v oficiální distribuci s cenou kolem 14,5 tisíc, Q10, která se do ČR dostane během května až června, na tom bude zřejmě podobně. Dá se tedy hrubě tipnout, že cena dosud nepředstavené R-series by mohla klesnout i pod hranici desíti tisíc, na trh se však pravděpodobně do léta nedostane. R-series by měla být vybavena plnohodnotnou verzí systému BlackBerry 10, koneckonců i dva roky starý tablet PlayBook dostane letos upgrade na BlackBerry 10, nemusíte se tedy obávat nějaké omezené edice nebo problémů s podporou.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku