BlackBerry Q5: Nejlevnější ostružina s BB10 oficiálně představena

Narozdíl od rozšíření BBM na Android a iOS nebylo představení cenově dostupné ostružiny žádnou velkou novinkou. O tomto zařízení se sice donedávna v médiích spekulovalo jako o BlackBerry R10, již delší dobu jsme ale věděli jak chystaný telefon vypadá a pro který trh je určený. Tělo BlackBerry Q5 je vyrobeno z polykarbonátu, oproti dříve uniklým fotografiím je však vidět, že se výrobce naštěstí rozhodl změnit povrchovou úpravu z lesklé na matnou. Kanaďané taktéž předvedli, že už nejsou tak přísně konzervativní a kromě obligátní černé a bílé verze se rozhodli nabídnout Q5 i v zářivě červené a růžové.

Konstrukce

Na přední straně se nachází téměř stejný displej jako u dražšího brášky Q10; má uhlopříčku 3,1 palců, rozlišení 720 x 720 pixelů a denzitu 328 ppi, jediný rozdíl je v použité technologii – Q5 má LCD displej, zatímco u Q10 výrobce nasadil SuperAMOLED. Černá plocha okolo displeje je dotykový rámeček, který umožňuje ovládat systém BlackBerry 10 gesty.

Nad displejem najdeme reproduktor pro telefonní hovory, 2Mpix kamerku pro videohovory, notifikační diodu a dvojici senzorů (proximity a světelný). Pod obrazovkou se nachází jen logo výrobce a QWERTY klávesnice, která má sice podobný tvar tlačítek jako Q10, klávesy ale nejsou rozloženy těsně vedle sebe, nýbrž s menším rozestupem. Tento designový prvek zcela evidentně Q5 zdědila po svém předchůdci BlackBerry Curve.

Na zádech se nachází čočka 5Mpix fotoaparátu s přisvětlovací diodou, na pravé straně jsou umístěna multimediální tlačítka pro změnu hlasitosti nebo přepínání skladeb, mezi nimi se nachází třetí klávesa, kterou lze pozastavit přehrávání multimédií nebo delším podržením vyvolat hlasovou asistenci. Na levé straně se pod výklopným krytem schovávají sloty pro microSIM a microSD karty a nad dvířky je pak samostatně uložený microUSB konektor. Na horní straně lze spatřit tlačítko pro zapnutí a vypnutí zařízení, vedlejší mikrofon pro redukci šumu a vstup pro 3,5mm audio jack, dole se pak nachází jen výstup systémového reproduktoru a hlavní mikrofon. Žlábek pro otevření zadního krytu byste hledali marně, u BlackBerry Q5 upřednostnil výrobce pevnost konstrukce před možností vyměňovat baterie.

  

Hardware

BlackBerry Q5 má být cenově dostupný, nečekejte tedy pod kapotou žádnou osmijádrovou bestii, spíše minimální hardware, který ještě dokáže zajistit plynulý chod systému BlackBerry 10. Srdce zařízení tvoří dvoujádrový procesor taktovaný na 1,2 GHz (zatím je potvrzeno jen to, že se jedná o Snapdragon). Dále jmenujeme 2 GB paměti RAM a 8 GB vnitřního úložiště rozšířitelných díky microSDHC slotu až o dalších 32 GB. Nevyměnitelná baterie má kapacitu příjemných 2100 mAh a kromě klasické výbavy jako je WiFi, Bluetooth nebo GPS se nezapomnělo ani na NFC čip pro bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost.

  

Dostupnost a cena

BlackBerry Q5 by se dle slov Thorstena Heinse měl dostat na globální trh již v červenci, v první vlně bude zřejmě tradičně Kanada a Británie. Zatím nevíme, kdy se dostane i do našich hájů a lesů, orientačně se dá odhadovat konec léta až začátek podzimu. Doporučená cena taktéž nebyla zveřejněná, s ohledem na to, že Z10 se v oficiální distribuci začal v ČR prodávat od 15 tisíc, dá se očekávat, že cena Q5 nepřesáhne hranici desíti tisíc.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku