Domů » Články » BlackBerry prodalo milion telefonů s BB10 najednou. Kdo byl tím záhadným kupcem?

BlackBerry prodalo milion telefonů s BB10 najednou. Kdo byl tím záhadným kupcem?

BlackBerry minulý týden oznámilo největší jednorázový prodej zařízení v historii společnosti. Jednalo se o jeden milion kusů, společnost však odmítla sdělit jméno kupce.

Chvilku po oznámení se začalo spekulovat, kdo by onen „ověřený partner“ mohl být. Nejdříve se zmiňovala jména operátorů. Informace se objevila ve stejný týden, kdy AT&T a Verizon začaly prodávat BlackBerry Z10, proto byly první na ráně. Je to snadné vysvětlení, ale pravděpodobně nepřesné. Důvod je jednoduchý, operátoři jsou příliš opatrní, aby prováděli takto velké objednávky. Koupit jeden milion chytrých telefonů na nové, neprověřené platformě? To nezní příliš reálně. 

Analytik Brian Blair (Wedge Partners) souhlasí: „Nevěříme, že by nějaký z operátorů podstupoval tolik rizika bez nějaké jasné známky o poptávce.“ Kdo je tedy onen záhadný partner? To je stále otevřená otázka, ale Blair naznačuje, že nejpravděpodobnější je velký prodejce elektroniky: „Bylo by to lehčí pro distributora, speciálně s celosvětovým dosahem, zavázat se k nákupu jednoho milionu zařízení v průběhu delšího časového úseku napříč celým portfoliem výrobce.

- -

To má jistě logiku. Například Brighpoint, jeden z největších distributorů mobilních zařízení na světě, má dlouhý stabilní vztah s BlackBerry. Prodává telefony po celém světě, speciálně na rozvojových trzích, jako je Malajsie. Podobná společnost by mohla být tím „ověřeným partnerem.“ Teorie dává smysl i vzhledem ke strohosti oznámení od BlackBerry.

Kdyby společnost prodala jeden milion Z10, bylo by to opravdu něco, ale to není realita. Označení bylo: zařízení s BlackBerry 10. Kupec tak pravděpodobně nakoupil milion telefonů napříč celým portfoliem – Z10, Q10 a další telefony, které společnost slíbila do konce roku. Pokud tomu je opravdu tak, pak je tato objednávka rozložena do několika čtvrtletí. 

- -  

Jinak řečeno, máme velké titulky o prodeji milionu zařízení, i když se možná o nic velkého nejedná. Neříkám, že to není dobrá zpráva pro BlackBerry. Nákup jednoho milionu chytrých telefonů je působivý. Ale pořád je před kanadským výrobcem hodně práce. Musí přesvědčit stávající zákazníky, aby zůstali věrní, i s přechodem na novou platformu, a dokázat, že jsou plnohodnotnou alternativou pro Android a iOS.

David Podzimek

16 komentářů

 1. BB držím palce, navíc když je tu i konkurence, které se třeba nedaří kvůli několika faktorům nějaké 2 roky :D

 2. ING (neregistrovaný)

  Oproti Androidu je to plnohodnotna nahrada, ak nie este lepsia, ale na WP a iOS zatial bohuzial nema

  • Ze svojí skoro měsíční zkušenosti můžu říct, že má… A s přehledem. Navíc má věci které jiné OS nemají.

  • Tomáš Hubálek (neregistrovaný)

   Plnohodnotná náhrada Androidu to nepochybně není (spoustu funkcí, které Android má, BB v nejbližší době mít nebude, např. widgety nebo Google+, spoustu novějších aplikací, …), ale na to, že to je první verze, to není špatné.

   Naprosto cool je třeba foťák nebo BlackBerry Balance.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Ale ono to ani widgety mit nema a ani nikdy mit nebude! Od toho jsou tam Active Frames. Jen jsem nepochopil to omezeni na osm bezicich zaroven :( Tim to zase zabiji.

  • Nesouhlasím. Před Z10 jsem měl Nexus 4.

   Google+ je zbytečnost, většina lidí je na Facebooku a nebo Twitteru. Widgety taky nepotřebuji, stačí Active Frames. O ostatních věcech nevím, Android v současnosti nemá nějakou zvláštnost a nebo něco vyjímečného navíc od OS10. Navíc má daleko lepší podporu PIM a plná provázanost napříč celým OS, a integrace do HUBu, plnohodnotný kancelářský balík, v základu integrovaný Cloud (Dropbox + Box), nejlepší web prohlížeč, atd. Takže ono to bude trochu jinak, ale pokud si OS10 nevyzkoušíte, tak tady jen hádáte. Doporučuji nejdříve vyzkoušet a pak něco psát.

  • On je Android především nespolehlivý. Možná jsem se příliš namlsal perfektně stabilního a rychlého QNX (předchůdce BB10), ale v tomto kontrastu mi Android připadá jako velká konstrukce funkcí a softwaru, ale celá stojící na jedné nožce, která se časem unaví a je vratká.

   Tohle po půlroční nevalné zkušenosti s Androidem rád oželím a půjdu do spolehlivého a vždy rychlého BB10.

  • REZZA: omezení na osm běžících aplikací je sice omezení, ale chápu to jako krok k blbuvzdornosti. Je to jasně dané pravidlo a technicky slabší uživatelé si nebudou stěžovat, že jim OS z nedostatku RAM semtam nechá 9 aplikací, semtam 10 atd.

   Navíc z plně multitaskingové praxe na PlayBooku vím, že opravdu běžících aplikací na pozadí potřebuješ tak čtyři pět, zbytek jede jen proto, že jsi líný to vypnout. Nedělám z toho ale samozřejmě obecné pravidlo.

  • Mirek (neregistrovaný)

   Tahle debata fanousku zda je lepsi Android nebo Blackberry je tady o nicem, jen cas ukaze…

   Neni problem najit fanousky jakehokoliv systemu (iOS/Android/WP/Blackberry), kteri jsou schopni vyjmenovat kvanta veci v cem je ten jejich system lepsi nez ostatni…

   Cas ukase – uz jsem videl vychvalovane systemy ktere pres vsechno nadseni svych fanousku sly do kytek (Palm Pre, WM, Symbian, WP 7…).

   Za rok, za dva se uvidi kam to Blackberry dotahne…

   Sveho casu jsem treba neveril Androidu (predvidajic ze Google to zabali a planovana Windows Mobile 7 budou budoucnost), no a byl jsem vedle jak ta jedle…

   Jinak si treba pamatuji obecne nadseni jinych (i tady na Smartmanii) z Palm Pre a jak to s nim skoncilo…

   Pockejme a uvidime…

  • To, o čem se tady bavíme, nemá nic společného s časem, ale se subjektivními hodnotami každého uživatele (někdo upřednostňuje widgety, někdo spolehlivost). Čas ukáže maximálně tak prodejnost, nic víc.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Standa: ale pak active frames, ktere se nemaji vypinat a nahrazuji widgety nemaji smysl… Protoze sice zaraz nepouzivam vic nez par aplikaci, ale chci tam mit trebas pocasi atd. Na N9, kde to vypada stejne, jen neni nativni podpora Active Frames muzu otevrit 30 aplikaci a jedu :)

  • Rezza: Já jsem myslel, že ti jde jen o počet spuštěných aplikací. Active Frames coby způsob aktivní domácí obrazovky budou mít smysl, až bude možné fixovat jejich pozici, tzn. nebudou při každém spuštění jinde. Doufám, že toto BlackBerry do budoucna bude řešit.

 3. Tony (neregistrovaný)

  tak nakoniec Blackberry zachráni Nemecko a nejaký záhadný kupec. :D

  • BB bude zanedlouho trojka na trhu a je jedno co jim k tomu pomůže, lepší než to dotovat a prodávat nakonec kus za 100$ :D

 4. teekey (neregistrovaný)

  zajimavy clanek o tom co je ted „in“ v USA army:

  [odkaz]

 5. Zatim mizerie,zatimco Lumia 920 drzi uz od konce listopadu 4.misto Z10 neprolomila jeste ani 100 misto.

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).