BlackBerry prodalo milion telefonů s BB10 najednou. Kdo byl tím záhadným kupcem?

BlackBerry minulý týden oznámilo největší jednorázový prodej zařízení v historii společnosti. Jednalo se o jeden milion kusů, společnost však odmítla sdělit jméno kupce.

Chvilku po oznámení se začalo spekulovat, kdo by onen „ověřený partner“ mohl být. Nejdříve se zmiňovala jména operátorů. Informace se objevila ve stejný týden, kdy AT&T a Verizon začaly prodávat BlackBerry Z10, proto byly první na ráně. Je to snadné vysvětlení, ale pravděpodobně nepřesné. Důvod je jednoduchý, operátoři jsou příliš opatrní, aby prováděli takto velké objednávky. Koupit jeden milion chytrých telefonů na nové, neprověřené platformě? To nezní příliš reálně. 

Analytik Brian Blair (Wedge Partners) souhlasí: „Nevěříme, že by nějaký z operátorů podstupoval tolik rizika bez nějaké jasné známky o poptávce.“ Kdo je tedy onen záhadný partner? To je stále otevřená otázka, ale Blair naznačuje, že nejpravděpodobnější je velký prodejce elektroniky: „Bylo by to lehčí pro distributora, speciálně s celosvětovým dosahem, zavázat se k nákupu jednoho milionu zařízení v průběhu delšího časového úseku napříč celým portfoliem výrobce.

- -

To má jistě logiku. Například Brighpoint, jeden z největších distributorů mobilních zařízení na světě, má dlouhý stabilní vztah s BlackBerry. Prodává telefony po celém světě, speciálně na rozvojových trzích, jako je Malajsie. Podobná společnost by mohla být tím „ověřeným partnerem.“ Teorie dává smysl i vzhledem ke strohosti oznámení od BlackBerry.

Kdyby společnost prodala jeden milion Z10, bylo by to opravdu něco, ale to není realita. Označení bylo: zařízení s BlackBerry 10. Kupec tak pravděpodobně nakoupil milion telefonů napříč celým portfoliem – Z10, Q10 a další telefony, které společnost slíbila do konce roku. Pokud tomu je opravdu tak, pak je tato objednávka rozložena do několika čtvrtletí. 

- -  

Jinak řečeno, máme velké titulky o prodeji milionu zařízení, i když se možná o nic velkého nejedná. Neříkám, že to není dobrá zpráva pro BlackBerry. Nákup jednoho milionu chytrých telefonů je působivý. Ale pořád je před kanadským výrobcem hodně práce. Musí přesvědčit stávající zákazníky, aby zůstali věrní, i s přechodem na novou platformu, a dokázat, že jsou plnohodnotnou alternativou pro Android a iOS.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku