TOPlist

BlackBerry PlayBook: Neprávem opomíjený tablet (recenze)

Otestovali jsme první tablet společnosti RIM a moc se nám líbil. Nabízí stabilní a svižný systém, pokročilá gesta a díky sympatickým rozměrům se skvěle hodí na cesty.

Když Apple uvedl iPad na trh, otevřelo se doslova nové bitevní pole, na kterém světoznámé společnosti vychází pravidelně na souboje ve snaze dokázat, že právě jejich tablet je vhodnou konkurencí iPadu, nebo se mu přinejhorším dokáže co nejvíce přiblížit. Někdy tato snaha dochází až do krajních mezí a končí soudními spory. Research In Motion si ale jde svou vlastní, zcela jinou cestou, na konkurenci se neohlíží a čas od času dokáže zcela nečekaně překvapit.

  - - -
Tip: všechny fotografie z recenze si můžete prohlédnout v naší galerii

Jedním z takových překvapení se stal PlayBook, historicky první tablet z dílny Kanaďanů, kteří se do té doby věnovali jen chytrým telefonům BlackBerry. V době, kdy byly v módě především desetipalcové tablety, představil RIM svůj 7″ PlayBook, který navzdory svému názvu není jen hračkou, ale i zařízením pro profesionální využití. Kromě jeho funkcí, které si vzápětí představíme, tomu nasvědčuje i fakt, že prošel odbornou komisí a byl oficiálně schválen pro použití ve vládě hned několika velkých zemí, jako jsou Spojené státy americké, Rusko nebo Austrálie. I přes nesmírně širokou škálu využití jej však nevidíme jen tak běžně na ulicích, jak je tomu ostatně i u chytrých telefonů značky BlackBerry. Je to takový Chuck Norris ve skříni, mocný soupeř, na kterého se neprávem zapomíná.

Za zapůjčení tabletu PlayBook děkujeme společnosti Research In Motion.

- - -

Klady

– příjemné rozměry a hmotnost
– kvalitní konstrukce
– slušný výkon
– HDMI port s fullHD výstupem
– graficky kvalitní hry
– podpora Android aplikací a jejich snadná portace
– Adobe Flash Player 11, HTML5, WebKit, Adobe AIR 3.0

Zápory

– menší displej
– absence nativních PIM aplikací (k dispozici jakmile vyjde finální verze OS 2.0)
– tlačítko pro zapnutí/vypnutí je malé a těžko se mačká
– v základním balení nejsou sluchátka 

- - - 

Obsah balení

V matné černé krabici se schovává kromě PlayBooku i neoprenové pouzdro, které jej při přenášení ochrání proti škrábancům a menším nárazům. Pouzdro je flexibilní, díky plochým švům jej lze přetočit naruby, aniž by to bylo viditelně znát, a můžete tudíž pouzdro používat buďto v černé, nebo světle-modré verzi. Po odklopení přepážky spatříte na dně další dvě krabičky; první z nich obsahuje manuál, příručky o bezpečnosti a černý hadřík z mikrovlákna, kterým čas od času zbavíte displej otisků prstů. Druhá krabička obsahuje USB kabel pro připojení k počítači, univerzální nabíječku a adapter pro evropské zásuvky. Adapter se zasouvá do speciální drážky na nabíječce a po docvaknutí sedí pevně, takže se nemusíte bát, že jej ztratíte.

- - -

V základním balení bohužel nenajdete sluchátka, ani kabel pro připojení k televizi. Na tento nedostatek lze přimhouřit oči jen díky tomu, že má PlayBook klasický 3,5mm audio konektor a pro připojení k televizi slouží microHDMI kabel, který taktéž není nijak neobvyklý a dá se dnes poměrně levně koupit.

Zajímavostí je, že nabíječku od tabletu můžete rovněž využít ke zrychlenému nabíjení mobilního telefonu, pokud má taktéž microUSB konektor. RIM oficiálně potvrdil možnost bezpečně využívat této „rychlonabíječky“ u chytrých telefonů BlackBerry, aniž by hrozilo jejich poškození kvůli vyššímu výstupnímu proudu (originální nabíječka k ostružinovým smartphonům má výstup 700 mA, zatímco ta od PlayBooku 2A, tedy bezmála trojnásobek).

Co se týče dílenského zpracování, nelze PlayBooku téměř nic vytknout, všechny díly perfektně lícují a i na použité materiály si nemohu stěžovat. Konstrukce tabletu se skládá ze dvou dílů, vpředu je pochopitelně displej a všechny zbývající strany obaluje jednolité víko vyrobené zřejmě z tvrzeného plastu. Tento kryt má ale matnou gumovou povrchovou úpravu, která je velice příjemná na dotyk, a především na ní nezůstávají otisky prstů.

 - --

Pokud se podíváte na zadní stranu, uvidíte pouze dva prvky, a to stříbrné logo BlackBerry uprostřed a o něco výše objektiv hlavního fotoaparátu, který má rozlišení 5 Mpx a zvládá natáčet video ve fullHD rozlišení (1080p). Dolní strana je věnována trojici konektorů; pokud tablet držíme displejem nahoru, tak první zleva je microHDMI konektor, který po připojení k televizi či monitoru přenáší obraz až ve fullHD rozlišení. O to, aby tento konektor nezůstal nevyužit, se postarají některé funkce systému, na které se podrobněji podíváme v kapitole věnované multimédiím. Uprostřed spodní strany sídlí microUSB port, díky kterému připojíte tablet k počítači nebo k nabíječce; zcela vpravo se nachází takový zajímavý trojpinový konektor, který je pro PlayBook unikátní. Slouží k připojení periferie a různého příslušenství, jako je třeba dokovací stanice, zajímavý je i tím, že je magnetický, takže pokud nechtěně zavadíte o kabel, zástrčka lehce vyskočí, aniž by se konektor poškodil. Podobnou technologii využívá i Apple u svých notebooků.

- - -

Na bocích byste funkční prvky hledali marně, tudíž se přesuneme na horní stranu, kde jich spatříme hned několik. Uprostřed jsou k vidění tlačítka pro ovládání hlasitosti a klávesa, která slouží k spuštění a pozastavení přehrávání multimédií; vedle této trojice se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí displeje, potažmo celého tabletu. A to je právě taková „Achillova pata“ PlayBooku, je to jediný prvek konstrukce, za který by si RIM zasloužil pohlavek. Tlačítko je samo o sobě dost malé (cca 3 milimetry v průměru) a ještě k tomu zapuštěné do stejné úrovně jako okolní kryt, takže nemusíte mít zrovna prsty jako medvěd, aby vás toto zlomyslně červené kolečko dokázalo vytočit.  Naštěstí jde PlayBook velice snadno zapnout i vypnout pomocí displeje, tudíž se hardwarovému tlačítku úspěšně vyhnete. Na horní straně tabletu dále spatříte 3,5 milimetrový audio konektor, do kterého bez potřeby jakékoliv redukce zapojíte svá oblíbená sluchátka, a dále dvojici malých otvorů pro mikrofon, které napovídají, že PlayBook nahrává stereo zvuk.

- - -

V neposlední řadě se podíváme na přední stranu, které dominuje multidotykový TFT LCD displej s úhlopříčkou 7“ a rozlišením 1024 x 600 px. Jeho obraz je dostatečně ostrý, barvy věrné a rozhodně si nebudete stěžovat ani na nějaké viditelné pixely, jedná se o ideální kombinaci rozlišení a velikosti displeje při hustotě 169 pixelů na palec (jeden pixel zabírá zhruba 0,1 milimetrů čtverečných). Displej obíhá zevně černý rámec, který je dotykový a využívá se k provádění gest, kterými se ovládají základní funkce systému. Po levé a pravé straně se nachází dvojice stereo reproduktorů a nad displejem se schovává světelný senzor s notifikační diodou a objektiv předního fotoaparátu, který má sice jen 3 Mpx, ale stejně jako zadní dokáže nahrávat video ve fullHD (!) rozlišení a lze jej využít pro videohovory.

- --

Po zevním obvodu dotykového rámce se nachází nenápadný gumový práh, který o necelý milimetr vystupuje nad úroveň displeje a ochrání jej tak proti škrábancům při posouvání na po stole a jiných rovných plochách. Přední část konstrukce pak ještě zpevňuje tenký kovový rámeček. Já jsem během testování dával na PlayBook pozor, abych jej nijak nepoškodil, takže nemohu osobně ohodnotit odolnost displeje proti škrábancům. Takový test odolnosti proti běžnému poškrábání svazkem kovových klíčů si ale můžete prohlédnout na YouTube.

V PlayBooku tepe dvoujádrový procesor Texas Instruments OMAP 4430 (ARMv7) o taktu 1 GHz, který spolu s grafickou kartou PowerVR SGX540 a 1 GB RAM ručí za to, že se systém neseká, ani když máte zároveň spuštěné fullHD video, náročnou hru a další aplikace. Nikde na tabletu sice nenajdete slot pro SD karty, ale díky tomu, že se PlayBook prodává hned ve třech různých verzích podle kapacity vnitřního úložiště (16, 32 a 64 GB), vybere si opravdu každý.

- - -

K internetu se připojíte buďto pomocí WiFi, nebo přes BlackBerry Bridge, který dokáže sdílet internet z ostružinových telefonů přes rozhraní Bluetooth. Bez problémů však fungovalo i klasické sdílení internetu z jiného smartphonu (testováno s HTC Google Nexus One). Na zahraničních serverech se spekulovalo jak o chystané 3G verzi, tak i o přípravě většího desetipalcového PlayBooku, tyto informace ale zatím RIM oficiálně nepotvrdil.

- - -

Integrovaná GPS funguje bez problémů, můžete ji využít jak na online Google mapách, stejnětak si lze stáhnout z App World i offline mapy. V této kategorii není zatím na trhu nativních aplikací příliš velký výběr, ačkoliv se PlayBook svými rozměry vyloženě nabízí k využití v autě. Situace by se ale měla rapidně zlepšit vzhledem k tomu, že byl před několika dny na konferenci BlackBerry DevCon představen Android Runtime pro PlayBook, tedy laicky řečeno rozšíření systému, které umožní spouštět aplikace z Androidu.

- - -

Co se týče baterie, při intenzivním používání jsem se dostal na 9,5 hodiny (to znamená, že tablet byl neustále aktivní a já sledoval filmy, prohlížel webové stránky nebo pracoval s dokumenty). Při hraní her je výdrž o něco nižší, zhruba okolo 7,5 hodin. Celkově je výdrž PlayBooku velice podobná jako u iPadu a rozhodně se nemusíte obávat, že by vám procenta baterie rychle mizela, optimalizace spotřeby ze strany operačního systému je zde dostatečná.

Mezi uživatelem a ryzím hardwarem stojí operační systém PlayBook OS, po většinu doby testování ve verzi 1.0.7 a od 18. října jsem měl také možnost si vyzkoušet nově představený OS 2.0 v betaverzi pro vývojáře. Narozdíl od některých konkurentů se RIM nespokojil s pouhým překroucením systému z původní mobilní, nebo naopak počítačové verze na verzi pro tablety. Kanaďané naopak udalali tlustou čáru za minulostí, sestavili nový tým mladých nadějných vývojářů a grafiků a vytvořili zcela nový OS, který se naopak stal základem pro budoucí jednotný ekosystém zvaný BBX.

- - -

Do tohoto týmu patří například relativně známá skupina švédských designerů a vývojářů, kteří si říkají The Astonishing Tribe a kteří dříve vyvíjeli hlavně pro Android; od prosince 2010 se ale stal TAT součástí Research In Motion a mají hlavní podíl na grafickém rozhraní Playbook OS. Před týmem pracujícím na softwaru pro PlayBook stál nelehký úkol; většina konkurenčních tabletů měla tou dobou něco kolem deseti palců v uhlopříčce, zatímco jejich zadáním bylo vytvořit rozhraní pro displej o 3 palce menší tak, aby tento úbytek koncový uživatel necítil negativně.

- - -

Rozhodli se tedy, že displej v celé jeho šíři zasvětí aktuálně spuštěné aplikaci a odstraní veškeré notifikační lišty, kontextové nabídky, které by ubíraly prostor aplikacím. Jenže jak ostřihat ovládací prvky a zároveň zachovat funkčnost, zvlášť s ohledem na to, že Playbook nemá žádná navigační tlačítka? Vývojáři se nechali do jisté míry inspirovat u webOS, který kromě displeje a optického trackpadu využívá k ovládání dotykovou plochu pod displejem, která nejde na oko nijak rozlišit od běžného krytu.

- - -

PlayBook rovnoměrně kolem celého displeje asi centimetr a půl široké černé pole, které je dotykové. A právě díky dotykovému rámci se systém ovládá pomocí řady gest. Nepředstavujte si tímto nějaké složité kombinace, jedná se o jednoduché tahy prstem, které se liší jen podle toho, odkud pohyb začnete a kam jej nasměřujete. Pokud jsem dobře počítal, tak gest je pouze 6 a po prvním zapnutí tabletu se zobrazí interaktivní průvodce, který je názorně předvede a krok po kroku vás nechá si jednotlivá gesta vyzkoušet. Pokud tuto “lekci” zvládnete, závěrem vás i pochválí. Ovládání je velice jednoduché a v praxi když jsem dal PlayBook do rukou lidem, kteří jej vůbec neznali, stačilo jim během několika vteřin gesta ukázat a už se chytli. Ukázku si můžete prohlédnout na video-pohledu, tudíž si zde jen stručně uvedeme seznam gest a odpovídající funkce:

  • Tahem od spodní strany rámce směrem nahoru k displeji se minimalizují aplikace
  • Při pohybu z levého dolního rohu směrem ke středu se otevře softwarová klávesnice
  • Pohybem z pravé či levé strany doprostřed (jako byste listovali) se přepínají spuštěné aplikace (něco jako Alt+Tab)
  • Pokud máte otevřenou jakoukoliv aplikaci a přetáhnete prstem z levého nebo pravého horního rohu diagonálně, zobrazí se hlavní lišta, na které jsou kromě hodin i ovládací prvky pro přepínání WiFi, Bluetooth, zámek rotace, jas displeje, notifikace a další
  • Tahem prstu od horní strany rámce dolů se otevře kontextová nabídka
  • A nakonec přetažením z kterékoliv strany dotykového rámce na jeho opačnou stranu Playbook “probudíte”, pokud má vypnutý displej; díky tomu se také vyhnete hardwarovému tlačítku, které jsem popisoval v první kapitole; možnost opětovného vypnutí displeje pak najdete po klepnutí na ikonku baterie na hlavní liště. 

- - -

Výhodou gest je především jejich univerzalita. Nemusíte si pamatovat, že tahle aplikace má tlačítko pro otevření kontextového menu třeba v pravém dolním rohu, jiný program ho má zas na opačné straně a tak dále, ať už jste kdekoliv, stačí rychlý tah prstem shora dolů a otevře se kontextová nabídka, která se liší podle aktuálně spuštěného programu. Na domovské obrazovce pak po provedení tohoto gesta vyjede hlavní nastavení systému. Je to rychlé, návykové a hlavně velice intuitivní a jednoduché na zapamatování.

- - -

Samotný systém je v podstatě upravenou verzí QNX se změněným grafickým rozhraním a úpravami na míru pro využití v tabletu. Prapůvodní operační systém QNX byl vytvořen kanadskou společností QNX Software Systems ještě v roce 1980 a jeho první verze se vešla na jednu disketu. Od té doby prošel systém samozřejmě rozsáhlým vývojem, ale není příliš známý, jelikož se nevyužívá v osobních počítačích, ale spíše jako software v automobilech a průmyslových přístrojích. Platforma QNX se liší od běžných operačních systémů tím, že její součásti fungují jako jednotlivé nezávisle na sobě spuštěné procesy, díky tomu lze jednoduše měnit funkční vybavení systému pro konkrétní praktické využití pouhým zakázaním spuštění některých procesů, tedy bez nutnosti přímého zásahu do systému. Právě tato variabilita byla možná jedním z důvodů, proč společnost QNX Software Systems koupil jejich kanadský “soused” Research In Motion.

- - -

Tento historický úvod nezmiňuji jen tak, je důležitý pro pochopení hlavní zbraně PlayBook OS, který na QNX staví. RIM má k dispozici plnohodnotný operační systém s nepřeberným množstvím funkcí, ale díky tomu, že tyto funkce jsou definovány jako samostatné procesy, mohli Kanaďané vytvořit na míru pro jejich tablet pomyslný koktejl funkcí, které momentálně potřebují a zbytek odstranit aniž by jeho absence nějak narušovala aktivní funkce; zatímco konkurence pro nový trh tabletů buďto “roztahuje” mobilní OS, nebo naopak do hardwarově omezeného tabletu vkládá těžkopádný systém z osobních počítačů pouze s grafickým rozhraním optimalizovaným pro dotykové ovládání.

  - - -

Stejně jako je lehké QNX “ostříhat”, je stejně jednoduché přidávat nové funkce v dalších verzích a není problém ani rozšiřovat podporu pro další programovací jazyky a multimediální standardy. Namátkou se jedná o  Adobe® Flash Player 11, HTML5, WebKit, Adobe® AIR® 3.0, C/C++, Adobe® Reader, OpenGL, BlackBerry® WebWorks™, Java, POSIX a nově také Android Runtime for BlackBerry®, což značně rozšiřuje softwarovou výbavu PlayBooku z nativních aplikací a her i na ty, které byly původně vyvinuty pro Android a pomocí vývojářských nástrojů, které RIM připravil a uvolnil zdarma na svých stránkách, mohou autoři softwaru pro Android snadno “přebalit” své produkty pro použití v PlayBooku. Není nutno zdůrazňovat, že je to značnou výhodou nejen pro vývojáře, ale především i pro koncové uživatele. Tomuto tématu bude ale později na SmartManii věnovan celý článek, proto se nyní posuneme dále.

- - -
GUI v novém PlayBook OS 2.0 přineslo větší náhledy spuštěných aplikací a pevně stanovené záložky zmizely na úkor složek a nastavitelných stránek se zástupci

Díky kombinaci operačního systému na bázi QNX a 1GHz dvoujádrovému čipu ARM Cortex A9 podporuje PlayBook symetrický multiprocessing (efektivní rozložení spuštěných úloh mezi jednotlivá jádra procesoru, což umožňuje maximální výkon při optimální spotřebě) a plnohodnotný multitasking. V praxi tak můžete mít v jednom okně spuštěné fullHD video, v druhém třeba hudební přehrávač a v dalším zároveň hrát graficky náročnou hru, aniž by se při ovládání systému projevilo sebemenší sekání.


Vtipná reklama s důrazem na multitasking v PlayBooku

Spuštěné aplikace se zobrazují v podobě karet hned na hlavní obrazovce systému, dotykem můžete listovat náhledy a jedním klepnutím na displej se otevře zvolený program. V režimu náhledu se aplikace zavírají opět velice podobně jako je tomu na webOS, tedy tak, že kartu chytnete prstem a “odhodíte” nahoru. Pokud vám tento způsob nevyhovuje, můžete programy zavírat i jednoduchým klepnutím na křížek pod kartou náhledu. Jak sami vidíte na obrázcích, systém už v základu podporuje češtinu, což je pro mnohé uživatele velice podstatný faktor při výběru elektroniky.

Do onoho rána, kdy mi na dveře zazvonil kurýr s balíčkem od Research In Motion, jsem se dost seriózně obával, že bude PlayBook zatracen kvůli nedostatku aplikací, kvalitních her (této parketě bez debat dosud kraloval iPad) a následně ztrátě zájmu vývojářů, která opět povede k vadnutí softwarového trhu jako v bludném kruhu. Máte důvod k obavám i vy? To posuďte sami po dočtení této kapitoly, každopádně já jsem během testování stihl utratit zhruba 700 Kč za aplikace a hry (nebudu nic předstírat, 90% výdajů padlo právě na hry, ačkoliv na počítači hry téměř nehraji).

Díky snadnému nakupování a lákavé nabídce to jde snadněji, než se zdá. DeadSpace ve verzi pro PlayBook s úchvatnou grafikou a zvukovými efekty za 170 Kč? Proč ne. Modern Combat 2 (něco ve stylu Counter Strike) podporuje multiplayer a stojí jen 120 Kč? No jasně, sem s ním. Populární arkáda Fruit Ninja za dvacet korun? Bez váhání, to je cena jako za hubičku. Nutno říci, že spousta titulů, ať už her, nebo aplikací, jsou na App World zdarma, nebo za dvacet korun, a třeba Need For Speed Undercover najdete na PlayBooku již v základu, ale za další graficky propracované hry od známých tvůrců jako EA Games nebo Gameloft (poznáte je většinou podle přídomku HD v názvu) si připlatíte.

- - -
Fruit Ninja, Rocket Storm a To-Fu – na první pohled jednoduché, ale velice chytlavé hry

Je otázkou, zda je při hraní her pouze sedmipalcový displej zásadní nevýhodou, nebo naopak výhodou. Řekl, bych že to má svou světlou i temnou stránku. Například hra Real Football 2011 se mi na velkém iPadu opřeném o stůl hrála skvěle, na druhou stranu u závodních her jako Need For Speed, nebo Asphalt 6, které se díky integrovanému akcelerometru ovládají natáčením tabletu do stran, jsem měl dojem, že mi po deseti minutách hraní na iPadu upadnou ruce.

 - - -

Za jednu z nejlepších her, které jsem testoval, považuji již dříve zmíněný Modern Combat 2: Black Pegasus. Jedná se o titul z dílny Gameloft a že jste své peníze investovali dobře pochopíte hned jak v hlavním menu spatříte položku Multiplayer. Hra pro jednoho hráče je sice také zábavná a obtížnost postupně graduje, nicméně online multiplayer proti hráčům z celého světa je teprve věc, při které zaplesá duše každého milovníka her podobných počítačové Counter Strike.

- - -

Ovládání je prakticky stejné u všech podobných akčních her, tedy v levém dolním rohu obrazovky je virtuální joystick pro pohyb postavy, pohled se otáčí tahem prstu kdekoliv po obrazovce, střílí se velkým tlačítkem vpravo a zbytek poznáte podle štítků na displeji. Po připojení na server můžete buďto založit hru a pořádat tak uzavřený souboj mezi přáteli, nebo se jednoduše k někomu připojit. Ve hře je dostatečná variabilita map, typů souboje a zbraní, dost pěkná grafika a překvapivě pohodlné ovládání, na které si rychle zvyknete.

- - -

Další graficky velice propracovanou hrou je DeadSpace taktéž od Gameloftu. Hned v úvodu se na displeji zobrazí upozornění, že hra obsahuje prostorové zvuky a je tak doporučeno použít sluchátka. Když jsem si tuto hru koupil, nenapadlo mě nic lepšího, než si ji zahrát před spaním o půlnoci se sluchátky na uších a zvukem relativně nahlas. Řeknu vám, v některých misích, kde procházíte zkravenou místností a zničehonic se na vás vyřítí nějaká zrůda, je docela adrenalinový zážitek i ve dne, natož v noci a se sluchátky.

- - -

Webový prohlížeč

Ale dost bylo hraní, je čas podívat se na některé aplikace a jednou z nejdůležitějších je samozřejmě internetový prohlížeč. PlayBook je v podstatě takový jeden snaživý žák, který se pořád hlásí a chce se prosadit ve třídě beznadějných záškoláků. Pro pochopení této metafory je třeba vědět, že internetový prohlížeč na chytrých telefonech BlackBerry je na tom dost bídně a především svou rychlostí značně ztrácí oproti konkurenčním platformám. Browser v ostružinovém tabletu je ale světlou výjimkou a důkazem toho, že povstal z nové generace jménem QNX. Prohlížeč běží na moderním webkitovém jádře a podporuje prakticky všechny multimediální standardy včetně HTML5 a hlavně Adobe Flash, čímž se RIM také dost rázně chlubí v jednom z reklamních spotů, kde byla navíc i jako hudební kulisa zvolena skladba Flash od britské rockové legendy Queen.

Je třeba uznat, že Playbook Flash i celkově prohlížení webu zvládá bez problémů a při rychlostním souboji s iPadem (viz video) byl čas načtení různých stránek téměř stejný na obou zařízeních, možná o zlomek vteřiny rychlejší na PlayBooku, bohužel se mi nepodařilo sehnat k zapůjčení novější iPad 2, který by v testu bez pochyb dopadl o něco lépe.

Kromě podpory Flash nepostrádá prohlížeč v PlayBooku v podstatě žádné základní funkce. Podobně jako ve stolním Chrome umí vyhledávat přímo zadáním hesla do adresní řádky, přičemž hlavní vyhledávací engine lze v nastavení měnit mezi Google, Bing, Yahoo a AOL. Stejnětak lze nastavit, aby si prohlížeč pro příště pamatoval otevřené záložky i když jej zavřete, domovskou stránku, velikost písma, soukromý režim bez ukládání historie a cookies, blokování vyskakovacích oken nebo například vývojářský nástroj Web Inspektor, díky kterému se na prohlížeč v PlayBooku můžete připojit z počítače a provádět různé testy kompatibility právě otevřené webové stránky a tak dále.

- - -

Lišta s adresním řádkem se dá skrýt malým polohovým přepínačem v pravém horním rohu, nebo naopak větší lištu s náhledem otevřených záložek, správcem stahování a nastavením prohlížeče otevřete klasicky tahem od horního rámce. Hlavní část prohlížeče pak zabírá hned po jeho spuštění buďto domovská stránka, naposledy otevřené záložky, nebo seznam uložených webových stránek s náhledy, to si můžete nastavit podle vlastního gusta. V Acid3 testu získal tento webkitový prohlížeč hodnocení 100/100. V testu HTML5 s 281 body vybojoval 2. místo, zlato mu o těsných 15 vodů sebral iPad s iOS5, naproti tomu s náskokem v řádu několika desítek bodů vede PlayBook nad Samsung Galaxy Tab s operačním systémem Android 3.2, porazil i HP Touchpad s webOS 3, Motorolu Xoom a iPad se starším iOS4. V benchmarku s názvem BrowserMark obdržel  62 364 bodů, poskytovatel testu ale bohužel nenabízí k porovnání výsledky z jiných tabletů, můžete si je na svém zařízení změřit sami a podělit se v komentářích a o svůj výsledek.

 - - -

Mezi další funkce, které ocení běžný uživatel, patří možnost přidání webové stránky nejen do záložek, ale i jako zástupce na domovskou obrazovku systému a zvlášť pohodlnou a návykovou funkci přináší nový OS 2.0; jedná se o takzvaný modul “Readability”, který stačí aktivovat v nastavení prohlížeče a v pravém horním rohu se vám zobrazí malá ikonka knížky. Jak možná tušíte, tato ikonka převede webovou stránku do podoby elektronické knihy, zvětší text, který se zobrazí na světle šedém pozadí s texturou papíru, a odstraní ostatní nepotřebné grafické prvky. Díky tomuto režimu, který umí například i iOS 5, se stává čtení článků hotovou pohádkou pro oči.

- - -

Přehrávání multimediálního obsahu, jako jsou videa ve Flashi nebo HTML5 probíhá víceméně stejně jako na stolním počítači, ať už jste přímo na YouTube, nebo si chcete prohlédnout video vložené do článku. Přehrávání se při testu nesekalo ani ve fullHD rozlišení a příjemným detailem je opět využití dotykových gest. Pokud se například díváte na video z YouTube v režimu celé obrazovky a chcete se přepnout zpět do klasického zobrazení v prohlížeči, nemusíte někde v rohu lovit tlačítko, ale stačí jeden tah prstem od horního rámce dolů; tento trik vám ostatně Playbook prozradí pomocí nápovědy jakmile si zobrazíte jakékoliv internetové video na celý displej. Pokud byste ale flash nechtěli využívat ať už z nějaké zásady, nebo kvůli rychlejšímu načítání stránek bez flashových reklam, můžete si jej stejně jako Javu vypnout v nastavení.

- - -

Organizace času, kancelářské nástroje a softwarová klávesnice

Po představení prohlížeče se s dovolením přesuneme dále, a to konkrétně na pracovní funkce. Hned v úvodu a na rovinu je třeba zmínit zásadní nedostatek – RIM při uvedení Playbooku na trh v systému zcela vynechal nativní PIM aplikace, jako je emailový klient, kontakty, kalendář nebo poznámkový blok. Majitelé chytrých telefonů BlackBerry sice k těmto funkcím mají přístup díky bezdrátového propojení smartphonu a tabletu přes BlackBerry Bridge, uživatelé jiných platforem ale ostrouhají. Kromě nedostatečného marketingu, propagaci a slabším prezentacím je absence těchto zcela základních aplikací jedním z důvodu, proč PlayBook po jeho uvedení na trh nevystřelil na tabletové výsluní, jeho prodeje netrhaly rekordy a konkurence se ani příliš nezapotila v obavách.

- - -

Mike Lazaridis a Jim Balsillie, chlapíci, kteří se dělí o vedení kanadské společnosti sice přislíbili, že nedostatky brzy doplní (stane se tak nejspíše v únoru 2012 po vydání finální verze PlayBook OS 2.0) a jako pravidelní čtenáři SmartManie jistě víte, jak dlouho trvalo třeba Microsoftu, než doplnil svůj nový mobilní systém o řadu základních funkcí, ale tohle se prostě nedělá. Je jasné, že si většina lidí nekupuje tablet hlavně na práci, ale spíše na přehrávání multimédií, čtení elektronických knih a hraní her, ale Research In Motion nikdy své zákazníky nenechával čekat a nekrmil je nedodělanými produkty, proto je tohle tak trochu podpásovka.

- - -

Paradoxně kancelářský balíček Documents To Go, který na jiných platformách stojí nemalý peníz, obsahuje PlayBook již v základu, v plné verzi a především zdarma. Díky tomu nebudete mít sebemenší problém s čtením, či editací dokumentů vytvořených ve Wordu, tabulek z Excelu nebo PowerPointových prezentací; aplikaci PDF To Go na PlayBooku najdete taktéž. Pokud kamkoliv do textu klepnete prstem, zobrazí se takový modrý štítek, který přesunete na potřebnou pozici v textu, aniž byste se do ní museli trefovat prstem. Kopírování a vkládání funguje tak, že podržíte prst na textu, tentokrát se zobrazí štítky dva a jejich posouváním označíte určitý úsek textu. Okamžitě a bez potřeby dalších akcí se u označeného textu objeví bublina s možností jej zkopírovat, vyjmout, nebo naopak vložit.

 - - -

Na softwarové klávesnici se mi pohodlněji psalo na výšku, protože tak byla menší a dalo se na ní psát téměř jako na telefonu dvěma palci. V poloze na šířku se na Playbooku píše dobře jakmile jej položíte na stůl a píšete například ukazováčkem a prostředníčkem obou rukou. Česká diakritika se vkládá tak, že podržíte prst například na písmenu “e” a nad ním se objeví další možnosti, tedy “é, ě”. Pokud byste nutně potřebovali napsat nějaký delší text a softwarová klávesnice by vám nevyhovovala, můžete si snadno přes bluetooth připojit bezdrátovou klávesnici i myš. Systém zmíněné periferie nativně podporuje a pokud navíc pomocí HDMI připojíte i monitor a přes 3,5mm audio konektor externí repráky, získáte v podstatě takovou provizorní náhradu notebooku, na které se dá v nouzi bez problému pracovat, čímž posouváme tablet do úplně jiných dimenzí využití. Ve verzi PlayBook OS 1.0.7 jsou aplikace kancelářského balíku rozděleny na jednotlivé zástupce, v OS 2.0 je najdete pod jedním jediným zástupcem s pamětí naposledy otevřených souborů, což urychlí otevírání dokumentů o několik nadbytečných kroků.

- - -

Nákup aplikací z App World

Aplikace a hry se nakupují na trhu App World. Softwaru pro Playbook je relativně dostatek, ačkoliv se jejich nabídka nedá srovnávat například s App Store pro iPad. Po spuštění App World uvidíte grafické rozhraní, které je velice podobné samotnému systému, což usnadní orientaci v něm. Na úvodní straně se nachází tipy na nový software, můžete si ale listovat i v jednotlivých kategoriích, nebo pokud pátráte po něčem konkrétním, použijete vyhledávací pole. V sekci “My World” najdete seznam nainstalovaných aplikací a v oddělené záložce i ty, které jste v minulosti na Playbooku měli, ale již nejsou nainstalovány. Platby za aplikace lze provádět buďto kartou, nebo přes PayPal, a k ověření identity slouží univerzální BlackBerry ID (registrovaný email a heslo). Po prvním přihlášení si jen vyplníte platební údaje a pak už vám nic nebrání kupovat a stahovat na co si jen vzpomenete. App World má časový limit pro přihlášení a pokud jste zhruba 20 minut neaktivní, při pokusu o nákup bude třeba opět zadat heslo. Díky tomuto bezpečnostnímu prvku se nestane, že byste tablet někde zapomněli a někdo vám po jeho nálezu provětral bankovní účet hromadným nákupem aplikací a her.

- - -

Pro čtení elektronických knížek máte na Playbooku několik možností, můžete využít webové rozhraní Cloud Reader nejznámější služby Amazon Kindle (oficiální aplikace zatím není, ale díky Android runtime jsem na OS 2.0 bez problémů používal verzi aplikace Kindle pro Android), další relativně známou službou, které už tentokrát má oficiální čtečku pro PlayBook, je Kobo.

- - -
Vlevo Kindle Cloud Reader, vpravo a uprostřed rozhraní aplikace Kobo

Pokud byste chtěli na ostružinovém tabletu otevřít vlastnoručně konvertované e-knihy ve formátu “.epub“, najdete na App World několik variant, jako je EPUB Reader, nebo Book Reader for EPUB. Některé knihy, časopisy nebo komiksy se také prodávají sólově na App World a obsahují vlastní čtečku, takže se vám kniha objeví v hlavním menu jako zástupce programu, na který stačí klepnout a nemusíte nic víc řešit. Právě čtení elektronických knih je činnost, u které nejvíce oceníte kompaktní rozměry PlayBooku; tablet se při čtení dá bez problémů držet i jednou rukou a ještě budete mít volný palec na listování stránkami. Na konci této kapitoly si můžete prohlédnout screenshoty z ostatních aplikací, které se do popisu nevešly.

- - -
Vlevo oficiální klient sítě FaceBook, uprostřed nativní aplikace počasí a vpravo systémové hodiny s budíkem.

- - -
Systémová kalkulačka má kromě základního režimu i několik dalších včetně vědecké kalkulačky, převaděče jednotek a výpočtu dýška či daně.

- - -
1. RSS čtečka GeeReader (zdarma); 2. systémová nápověda; 3. Díky Android Runtime v OS 2.0 můžete na PlayBooku spustit nejen aplikace z Androidu, ale i celý launcher z nového Ice Cream Sandwich, o Androidu na PlayBooku se dočtete později v samostatném článku.

Na PlayBooku najdete hned dva fotoaparáty, ten hlavní se nachází tradičně na zádi, má rozlišení 5 Mpx a zvládne natáčet fullHD videa. Je škoda, že vedle čočky fotoaparátu nenajdete i přisvětlovací diodu, zřejmě pro ni v již tak natěsno složené konstrukci nezbylo místo. Hlavní fotoaparád doplňuje ještě přední videokamerka, která má sice menší rozlišení (3 Mpx), ale taktéž natáčí fullHd video. Kvalita pořízených fotografií se pohybuje kolem průměru mezi tablety a chytrými telefony; za dobrých světelných podmínek nebudete mít problém pořídit obstojnou momentku.

- - -
Další fotografie pořízené PlayBookem naleznete v naší galerii

- - -

Při spuštění fotoaparátu uvidíte na obrazovce několik velkých tlačítek, po pravé straně se kromě spouště nachází i přepínač mezi režimem focení a natáčení videa a taktéž tlačítko pro volbu předního, nebo zadního fotoaparátu. Po levici uvidíte ikonku aktuálně zvoleného fotografického profilu, tlačítko pro zapnutí geolokační funkce a jezdce pro přibližování.

- - -

Tahem prstu od horního rámce vyvoláte kontextové menu, přes které se jedním kliknutím můžete podívat na pořízené snímky, zapínat či vypínat stabilizaci obrazu, poměr stran (16:9 nebo 4:3) a volit profil focení. Profily najdete ale pouze 3 – automatický, sport (rychlejší závěrka) a “bílá tabule”, poslední zmíněný režim se používá k focení textu na bílém papíře.

Video pořízené PlayBookem je naopak dost nadprůměrné, obraz se téměř neseká a kvalitu výsledného videa zvedá i stereo mikrofon. Ostružinový tablet si poradil s natáčením nejen za slunečného dne, ale i v šeru, o čemž se můžete přesvědčit na ukázkách.

Mikrofon si ale poradil i s hodně hlasitou elektronickou hudbou, dokázal vyvážit silné basy a nebyl vůbec slyšet typický “přepálený” šum, který vzniká když si mikrofon neporadí s takovým návalem decibelů. Co  se týče zobrazování multimediálního obsahu, tak systémový prohlížeč obrázků dělí snímky podle složek, ve kterých jsou umístěny v interním úložišti, při samotném prohlížení funguje klasické multidotykové gesto pinch-to-zoom a celé album si můžete pustit jako prezentaci s automaticky načasovanými přechody.

- - -

Videa se třídí do tří kategorií: nahraná, stažená a všechna videa. PlayBook podporuje nejrozšířenější formáty jako je AVI, MP4, DivX, 3GP, M4V, MOV, ASF, WMV a F4V, podrobnější informace včetně konkrétních kodeků najdete v PDF dokumentu na oficiálních stránkách Research In Motion. V praxi jsem ani jednou nemusel řešit nějaké převody, zkrátka jsem zkopíroval seriál nebo film z počítače na tablet a pustil. Kromě vlastní filmové sbírky si můžete pustit i některé dílo z aplikace NFB (National Film Board of Canada), která nabízí zhruba 1500 videí, filmů a klipů různých žánrů od dokumentů, přes animované filmy po experimentální studentské počiny a to vše zdarma.

- - -
1. Seznam videí dostupných v zařízení; 2. Grafické rozhraní pro nahrávání zvuku je ve stylu retro; 3. Aplikace NFB;

Hudební přehrávač podporuje formáty MP3, M4A, AAC, WMA, WAV a MP4, hudba se dělí podle interpreta, alba, nebo jednotlivých žánrů. Klasické funkce jako opakování alba, skladby nebo náhodné přehrávání snad ani není potřeba zmiňovat, praktickou funkcí je ikonka přehrávače, která se při přehrávání hudby objeví v horní notifikační liště. Díky ní se můžete z kteréhokoliv programu rychle podívat na název aktuálně přehrávané skladby a pozastavit přehrávání, případně přepnout na skladbu následující.

- - -

Pokud si pořídíte HDMI kabel, budete moci multimédia a další materiály promítat na větší televizní obrazovce. Systém nabízí pro maximální pohodlí i speciální “režim prezentace“. Pokud máte připojený HDMI kabel a spustíte například video, nebo PowerPointovou prezentaci na celou obrazovku, v pravém horním rohu se objeví nenápadná ikonka. Pokud ji stisknete, na televizi, nebo projektoru  zůstane spuštěn aktuální snímek (pokud je to video, bude se dále přehrávat), zatímco vy můžete volně využívat multitasking a připravit si mezitím třeba specifikace prezentovaného produktu v internetovém prohlížeči, nebo album s fotkami, které byly pořízené na dovolené spolu s právě přehrávaným videem.

- - -
1. Hlavní obrazovka BlackBerry Desktop Software; 2. Synchronizace obrázků; 3. Sdílení souborů přes Wi-Fi

Závěrem kapitoly se ještě podíváme na to, jak dostat uživatelské soubory, hudbu, videa nebo dokumenty do úložiště tabletu. Máte na výběr hned 3 způsoby, jak svá data na PlayBook nahrát. Pokud jej připojíte k počítači pomocí USB kabelu, můžete díky režimu Mass Storage své soubory ukládat na tablet přes běžného průzkumníka, případně lze využít i program BlackBerry Desktop Software; ten umí i synchronizovat nově vytvořené fotografie a videa mezi tabletem a počítačem, stejně jako importovat hudbu z Windows Media Playeru, nebo iTunes. V praxi ale tento software použijete jen pro zálohování systému a pokud máte doma WiFi router, nebudete potřebovat ani USB kabel.

V dnešní době veškeré přenosy probíhají ideálně bezdrátově a PlayBook toho není výjimkou. Ať už máte na počítači Windows, Mac OS X nebo Linux, kanadský tablet si můžete během několika kroků namapovat jako síťovou složku. Nejdříve je třeba tuto funkci povolit v nastavení tabletu; v záložce “Úložiště a sdílení” zapněte volbu “Sdílení souborů” a taktéž “Sdílení Wi-Fi” a pochopitelně zapněte i samotnou WiFi. Na PC pak pomocí zkratky Win+R otevřete spouštěcí dialog a zadejte \\127.1.1.1 (číslo za lomítky nahraďte IP adresou PlayBooku); otevře se vám složka, kterou si můžete pak v průzkumníku uložit, aby příště stačilo jedno kliknutí myší. Na počítačích s Mac OS X zvolte na hlavní liště “Go” –> “Connect to server”  a opět zadejte dvě lomítka a IP adresu. Je to jednoduché a především pohodlné, díky tomu můžete mít tablet na nočním stolku připojený k nabíječce, zatímco do něj budete bezdrátově nahrávat film.

BlackBerry Bridge je takovou bonusovou funkcí, nebo třešničkou na dortu pro ty, kteří již vlastní některý z chytrých telefonů s ostružinou v logu. Jak samotný název napovídá, jedná se o pomyslný most mezi tabletem a smartphonem, díky kterému můžete na PlayBooku pracovat s emaily, kalendářem, poznámkami nebo úkoly, které máte v telefonu a především sdílet si internet ze smartphonu do tabletu. Přenos dat probíhá přes zabezpečený Bluetooth kanál, na telefon je třeba nejdříve nainstalovat aplikaci BlackBerry Bridge, která je zdarma ke stažení na App World.

Poté na telefonu i tabletu zapnete bluetooth, spustíte aplikaci a oskenováním jedinečného QR kódu z obrazovky tabletu se obě zařízení spárují. Tento proces je třeba provést jen jednou, v dalších případech stačí jen klepnout na zástupce některého z programů sady Bridge a spojení se během několika vteřin samo naváže. Podívejme se tedy, co takový ostružinový ostružinový most umí.

- - -

Bridge Browser je věc, kterou nejvíc oceníte právě v našich krajích. Jak jistě víte, telefony BlackBerry využívají speciální datový tarif BlackBerry Internet Service (BIS). Ten sice kromě speciálního zabezpečení nabízí i neomezený přenos dat bez FUP, ale na úkor toho získaná data nemůžete jen tak sdílet do notebooku a streamovat videa z YouTube a podobných sítí, protože data netečou přes operátora, ale přes speciální šifrované servery RIM, které by se snadno přetížily pokud by uživatelé začali data sdílet na notebooky a stahovat velké soubory. Všude v zahraničí to ale není problém, jelikož k BIS dostanete v ceně i balíček volných dat od operátora, která si můžete sdílet dle libosti.

Jenže v České Republice, ani na Slovensku od operátorů nic zadarmo nedostanete a pokud nechcete doplácet za další datový tarif, můžete na sdílení dat do notebooku zapomenout. To ale neplatí o PlayBooku. Bridge Browser dokáže zajímavým způsobem tahat internet přes chytrý telefon BlackBerry, a tedy přes BIS, jako by se nechumelilo. Funguje to tak, že po zadání internetové adresy v Bridge Browser odešle tablet požadavek na stažení cílové stránky do smartphonu přes Bluetooth, ten stáhne potřebná data přes BIS a odešle je obratem do PlayBooku taktéž přes Bluetooth.

Zní to složitě, ale vy o tom vůbec nemusíte přemýšlet, výsledkem je, že ráno strčíte BlackBerry do kapsy, PlayBook popadnete do ruky a máte internet všude a vždy, aniž byste se museli spoléhat na WiFi hotspoty, nebo platit u operátora další tarif. Zajímavé je, že Bridge Browser dokonce bez problémů povolí přehrávat videa z YouTube, ačkoliv na telefonu to možné není kvůli zmíněnému omezení tarifu BIS.

- - -

Bridge Messages je emailový klient, po jeho otevření se načtou zprávy z vašeho chytrého telefonu. Propojení s telefonem je takřka “živé”, takže jakmile provedete jakékoliv změny na tabletu, okamžitě se projeví i na smartphonu a naopak.

Mezi další funkce patří kalendář, poznámkový blok, úkoly a vneposlední řadě i typický ostružinový komunikátor BBM a užitečnou funkcí je také oznámení příchozího hovoru na displeji tabletu. Z PlayBooku sice nemůžete volat, ale můžete například ztlumit hlasité vyzvánění a zjistíte také kdo vám vůbec volá. Na tuto funkci jsem přišel (a následně ji ocenil), když jsem na Playbooku poslouchal hudbu přes sluchátka a najednou mi na displeji vyskočilo upozornění o příchozím hovoru, běžné vyzvánění bych kvůli sluchátkům neslyšel.

Závěrečný verdikt

Pokud jste vydrželi trpělivě dočíst celou recenzi až k těmto řádkám, můžete si oddychnout, už zbývá jen finální resume. Díky velice přijemné komunikaci s PR oddělením společnosti Research In Motion jsem měl možnost PlayBook testovat celý měsíc a za tu dobu jsem mohl pozorovat jeho výhody i nevýhody. Celkově ve mě zanechal kladný dojem, potěšil především svižný systém, velkým překvapením byly hry a celkový výkon zařízení. Velikost Playbooku se nedá objektivně rozsoudit, neboť každý uživatel má jiné priority, jeden preferuje velký displej, druhý zas pohodlný přenos. O svém názoru nejen na toto téma se můžete podělit v komentářích.

Pro ty, kteří nevlastní chytrý telefon BlackBerry je nezanedbatelným omezením absence nativních PIM aplikací, ostatní funkce ale fungují zcela nezávisle a bez problémů. PlayBook netrpí na nedostatek aplikací a her a po konferenci BlackBerry DevCon, která se konala tento měsíc, se softwarová báze rozšířila i o aplikace z platformy Android. Finální verze nového PlayBook OS 2.0 bude k dispozici v únoru 2012, já jsem měl možnost vyzkoušet beta verzi pro vývojáře – více informací o této novince očekávejte brzy v samostatném článku na SmartManii.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku