BlackBerry Passport: Vyzkoušeli jsme ostružinu, která vybočuje z řady (první dojmy)

BlackBerry Passport je hranatý obr, který nabízí výkonný hardware, jemný displej, kvalitní konstrukci a revoluční klávesnici. Zatím nebyl uveden na trh, my jsme však pro vás jeden ulovili.

Společnost BlackBerry už přes rok na mobilním trhu klopýtá, ztratila velký podíl uživatelů i oblibu médií, jednu věc však Kanaďanům upřít nejde, a sice to, že si jdou svou vlastní cestou a jejich telefony nepostrádají originalitu. V případě modelu s názvem Passport je už otázkou, zda té originality nebude pro některé až příliš. Zařízení, které se oficiálně na trh dostane v průběhu podzimu, si po prvním setkání zkrátka buďto zamilujete, nebo jej zcela zavrhnete.


BlackBerry Passport po boku loňského modelu Z10

Design: Jen mrtvé ryby plavou s proudem

V dnešní době jsme zkrátka zvyklí na podlouhlé telefony, které se liší prakticky jen velikostí displeje, použitými materiály a drobnými designovými prvky. V médiích se často řeší kdo koho okopíroval a nezřídka slýcháme obhajobu, že na obdélníku s displejem toho už příliš nového vymyslet nejde. Kanadská společnost však šla proti proudu a vytvořila si vlastní formát inspirovaný cestovním pasem (odtud pochází i název). Dokonce si, riskujíc svou nejsilnější zbraň, dovolila změnit rozložení léty ověřené BlackBerry klávesnice. Na první pohled z ní zcela nesmyslně odstranila veškeré speciální znaky a funkční klávesy jako Alt, Shift nebo Sym; i my v redakci jsme si říkali, jestli se v BlackBerry dočista nezbláznili.


Vlevo červená limitovaná edice BlackBerry Z10, vpravo BlackBerry Passport

Hardwarová klávesnice s dotykovým povrchem

Kanaďané ale měli v rukávu schované eso, se kterým nikdo nepočítal – zcela nový koncept hardwarové klávesnice s dotykovým povrchem umožňujícím provádět gesta. Během testování klasického modelu Q10 (viz recenze) byla pořádná klávesnice nejlepším pomocníkem při každodenním vyřizování emailů a jiných zpráv, avšak osobně mi znatelně chyběla gesta, na která jsem si zvykl na softwarové klávesnici celodotykového modelu Z10.

Passport si vzal to nejlepší z obou strojů a nabízí něco, co si jen stěží dokážete představit dokud si hybridní klávesnici nevyzkoušíte osobně. Švihem palce nahoru v patřičné části klávesnice vhazujete do textu slova z predikce, která se zobrazují ve třech řadách při spodním okraji displeje, gestem doleva mažete celá slova, stejným pohybem dolů lze také přepínat sady speciálních znaků na displeji.

Tím to ale nekončí, pomocí klávesnice můžete taktéž scrollovat v prohlížeči nebo poměrně precizně ovládat pohyb kurzoru v dokumentech či označovat text, podržením kláves pak lze psát kapitálky a diakritiku. Jako negativum vidím však poměrně nešikovné umístění klávesnice přímo u dolní hrany telefonu – zatímco řada Bold nebo předchodce BlackBerry Q10 měli bradu odsouvající klávesnici mírně nahoru na dosah palců, Passport se při prvním pokusu o psaní textu drží poněkud nešikovně a máte pocit, že si zvláště u spodní řady písmen vykloubíte palce. Po hodině testování jsem si ale podvědomě vytvořil speciální úchop a na nové rozložení si začal zvykat. Konečný verdikt si nechám na plnohodnotnou recenzi po delší době testování, už si ale dokážu představit, že bych se po týdnu intenzivního datlování dokázal adaptovat.

  

Nejčastější otázka – vejde se do kapsy?

Když jsem včera ve SmartMania BBM skupině oznámil, že se mi do spárů dostane BlackBerry Passport, naprosto nejčastější otázkou bylo, zda se mi vejde do kapsy; padl dokonce i návrh abych vyzbrojen „ostružinovým pasem“ provedl několik dřepů. Vybavil jsem se tedy zcela standardními kalhotami (nepředstavujte si žádné rybářské „kapsáče“, ani obtáhlé hipsterské džíny) a jal se novou ostružinu vyzkoušet doslova na vlastní tělo. S klidem na duši vám tak mohu oznámit, že se Passport do kapsy bezpečně vešel, váhou ani rozměry o sobě příliš nedával vědět (vtipy s banánem v kapse tak nejsou na místě) a ani při poctivých dřepech mé kalhoty nedošly k újmě.


Do kapsy se Passport vešel bez problémů, vracel jsem jej ale nerad :)

Nic to ale nemění na faktu, že je BlackBerry Passport pořádný „řízek“ a není tak úplně ideální do drobnějších rukou nějaké křehké slečny. Hlavním zádrhelem oproti starším ostružinám bude ovládání jednou rukou – navigace v systému sice díky optimalizaci ovládacích prvků není až takový problém, na psaní jednou rukou však rovnou zapomeňte, tenhle macek vyžaduje pevného úchopu a techniky psaní oběma palci.

Musím říci, že i přes množství zhlédnutých uniklých obrázků mě velikost Passportu při první konfrontaci šokovala, má ale i své výhody, především ve velkém displeji s ultra jemným rozlišením. Počítejte také, že zcela netradiční tvar i rozměry budou bez pochyb vyvolávat zvědavost okolí.

  

V mohutném telefonu mohutný výkon

Rozbor hardwarové specifikace jsem si schválně nechal až na konec článku, neboť se BlackBerry nikdy nesnažilo zapůsobit nejvýkonnějším „železem“ na trhu a spíše jeho tvůrci sázeli na vzájemnou odladěnost hardware i software podobně jako to dělá Apple. BlackBerry Passport se ale i přesto nemá za co stydět, uvnitř špičkově zpracované konstrukce s ocelovým rámečkem se skrývá čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 800 (2,2 GHz) doplněný grafickým čipem Adreno 330 taktovaným na 450 MHz.

Dále v chystané novince najdete 3 GB RAM a 32 GB vnitřního úložiště rozšířitelného microSD slotem. K dokumentaci světa kolem vás poslouží 13Mpx fotoaparát s pěti optickými členy, světelností f/2.0 a možností nahrávat 60FPS full HD videa, která využijete třeba při tvorbě slow-motion.


Pod tenkým proužkem pogumovaného polykarbonátu najdete sloty pro microSD a nanoSIM karty

Pořízené fotografie si prohlédnete na čtvercovém IPS LCD panelu s uhlopříčkou 4,5 palců, rozlišením 1440 x 1440 pixelů (453 ppi) chráněném proti škrábancům sklíčkem Gorilla Glass 3. To vše bude při životě udržovat poměrně velká nevyměnitelná 3450mAh baterie, která by údajně měla zaručit zhruba 19 hodin aktivního provozu a k tomu 8 hodin pohotovostního režimu. Telefon jsme měli možnost používat pouze krátce, a navíc se jednalo o předprodukční verzi; test baterie a recenzi připravíme, jakmile nám do redakce dorazí finální verze.

  

Dostupnost a ceny

BlackBerry Passport by se na kanadském trhu měl dle oficiálního vyjádření objevit již v září tohoto roku, následován pak bude mnohem tradičnější ostružinou s výstižným názvem BlackBerry Classic. Do našich luhů a hájů by se Passport měl dostat zhruba s měsíčním spožděním – tedy v říjnu a cena by se dle našich informací měla pohybovat kolem 16 000 Kč, varianta Classic by pak měla být o něco levnějším modelem za 12 000 Kč.


BlackBerry Passport působí v rukou velice kvalitním dojmem, doufejme však, že neztroskotá na ceně

A právě cena by bohužel mohla tento skvostný kousek elektroniky poslat do knock-outu. Pokud by zařízení na své přídi neslo logo Samsung nebo Apple, davy fanoušků by prodejcům obrazně řečeno utrhaly ruce i s pikantnější cenovkou. Je však velkým otazníkem, kdo je v dnešní době ochoten takový finační obnos utratit za značku, která rapidně ztratila svou popularitu i podíl na trhu. Nový CEO společnosti John Chen zatím působil jako celkem seriózní a zkušený businessman, doufejme tedy že má premiéru obou chystaných zařízení po finanční stránce dobře promyšlenou a nezopakuje stejnou chybu jako jeho předchůdce Thorsten Heins při uvádění prvních ostružin s novým operačním systémem BlackBerry 10.

Pokud máte ohledně BlackBerry Passport nějaký dotaz, který v tomto článku nebyl zodpovězen, neváhejte se ozvat v komentářích, pokusím se v rámci možností a dostupných informací všem odpovědět.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku