Domů » Bleskovky » Bezplatnou Wi-Fi v pražském metru využívá stále více cestujících

Bezplatnou Wi-Fi v pražském metru využívá stále více cestujících

Už přes půl roku funguje v šesti stanicích metra pilotní projekt pro poskytování bezplatného přístupu na internet. Cestující využívají Wi-Fi ve stanicích metra Florenc na trase B a C, Hlavní nádraží, Pražského povstání, Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží stále více. Vyplývá to z dat, která Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP) poskytla společnost ČD – Telematika, jež bezpečnostní informační systém pro DPP vyvinula.

Ilustrační obrázek

Ve špičkách, tedy ráno nebo večer, se on-line připojí až cca 500 uživatelů. Největší špičku zažívá wi-fi systém v šesti stanicích pražského metra kolem páté večer. Lidé se vracejí z práce a chtějí být informováni nejen o aktualitách v pražské dopravě. Měsíčně si cestující díky nové Wi-Fi stáhnou zhruba 8,5 TB dat.

Praha se neustále snaží vylepšovat systém informování cestujících a Pražanů obecně o aktuální dopravní situaci, abychom jim byli schopni velmi rychle předat potřebné informace zejména při mimořádných událostech. Systém wi-fi ve stanicích metra se ukázal jako velmi užitečný a využívaný nástroj. Pilotní provoz potvrdil, že jde o jednu z cest, na kterou stojí za to se vydat dál,“ uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.

Měsíčně nyní registrujeme 127 000 unikátních aktivních zařízení připojených na bezpečnostní informační wi-fi systém. Máme radost z toho, že počet uživatelů každým měsícem narůstá. Je to důkaz, že internet v metru má své pevné místo. Usilujeme o to, aby byl již brzy dostupný po celém úseku metra včetně tunelů,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

Ve vestibulech šesti pilotních stanic metra je rozmístěno celkem 75 vysílacích bodů pro připojení na Wi-Fi. Cestující díky tomu dostávají on-line dopravní informace o pražské MHD, kulturních událostech a další aktuality, a především mohou využívat bezplatného přístupu na internet. DPP umožňuje v případě mimořádných situací cestující okamžitě informovat a předávat jim bezpečnostní pokyny nebo informace o náhradním spojení.

Realizace jakéhokoli stavebně-technického řešení v metru je složitá záležitost s ohledem na legislativní a bezpečnostní předpisy (speciální stavební vyhlášky, protipožární ochranu, nikové zóny atd.). Bylo potřeba vybudovat veškerou infrastrukturu (kabeláž, koncové prvky, aktivní HW, SW řešení, konektivitu atd.). Samotná příprava a instalace hardwarových prvků probíhala pouze v nočních hodinách, kdy jsou provozní výluky. To vše jsou skutečnosti, které odůvodňují složitost realizace projektu.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

4 komentářů

  1. Tak je hotový pilotní projekt, už asi půl roku (rok?) běží a co? Bude LTE, nebo WiFi? WiFi je jen ve stanicích. Když čtu, jak to bylo složité vybudovat, tak s tím snad ani neměli začínat, když se schyluje k LTE. Já se ale obávám jednoho – bude oboje. Zdůvodnění se najde a někdo se dobře napakuje.

  2. Čirá propaganda. Je to shit za několik desítek milionů. Pokaždé se musíte přihlásit a odsouhlasit, to dřív stáhněte data přes Edge než se k tomuto Krndo výmyslů přihlásíte.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).