TOPlist

Benchmarky promluvily: jak si vede Snapdragon X Elite ve srovnání s Apple M3?

Procesory Apple M3 a Qualcomm Snapdragon X Elite
  • Qualcomm chce příští rok způsobit malou počítačovou revoluci
  • Americká firma volí stejnou cestu jako Apple před třemi lety
  • Jak si její procesor Snapdragon X Elite vede ve srovnání s Apple M3?

Před třemi lety zahájil Apple u svých počítačů postupný odklon od procesorů Intel na vlastní platformu Apple Silicon a způsobil tak malou počítačovou revoluci – jeho ARMové čipy dokázaly, že dokáží být výkonné, a přesto vysoce efektivní.

Procesor Apple M1Ve světě počítačů s Windows probíhají pokusy s ARMovými procesory řadu let (první tablet Microsoft Surface z roku 2012 například poháněl čip NVidia Tegra 3), avšak toto úsilí nikdy nevedlo k úspěchu, ať už kvůli nízkému výkonu, nebo kompromisům v operačním systému. Prvním opravdu vážným kandidátem, který může ve světě Windows narušit hegemonii Intelu a AMD, je procesor Snapdragon X Elite. Ten představila na konci minulého měsíce společnost Qualcomm a ve své prezentaci se mnohdy nebála odvážného srovnání s nejvýkonnějšími procesory od Applu.

Nutno podotknout, že Qualcomm v oficiálních materiálech srovnával svůj čip s konkurencí poměrně kreativně – někdy si jako soupeře vybral vysoce výkonný Apple M2 Max, jindy raději sáhnul po základní variantě Apple M2. Žádné z těchto srovnání už navíc ani není relevantní, neboť týden pod Qualcommu Apple představil vlastní počítačové čipy třetí generace, a dokonce je začal rovnou nabízet v počítačích MacBook Pro a iMac. Kterému procesoru z generace Apple M3 je Snapdragon X Elite nejblíže, ukazují první benchmarky.

Qualcomm Snapdragon X Elite ve dvou různých příchutích

Nejprve je nutné podotknout, že výkon Snapdragonu X Elite bude proměnlivý a bude přímo úměrný jeho spotřebě. Qualcomm jeho sílu demonstroval na dvou různých referenčních konfiguracích – jedna měla TDP 23 wattů, druhá 80 wattů (jedná se o TDP celé platformy, nikoliv pouze procesorové jednotky). Je ale možné, že takových konfigurací se v budoucnu objeví mnohem více.

Snapdragon X Elite ve dvou různých referenčních designech
Snapdragon X Elite ve dvou různých referenčních designech

Rozdíl mezi referenčními jednotkami se odehrává v taktu procesorových jader – „slabší“ verze poskytuje špičkový výkon při taktech 4,0 a 3,4 GHz (jedno jádro/všechna jádra), zatímco silnější může běžet na taktech až 4,3 a 3,8 GHz. Apple rovněž poskytuje své čipy M3 v řadě různých variant, avšak v jeho případě by měl být u všech výkonných procesorových jader takt stejný – až 4,05 GHz.

Rozdílů mezi čipy od Qualcommu a Applu je pochopitelně mnohem více, ať už v samotném složení procesorové jednotky, v přístupu k paměti nebo ve výrobním procesu, nás ale zajímá, jak si povedou tváří v tvář na jednom kolbišti, a zde poskytl odpověď multiplatformní procesorový benchmark Geekbench 6.

Snapdragon X Elite vs. Apple M3

Podle testů, které zveřejnil server Windows Central, si Snapdragon X Elite nevedl vůbec špatně. Ve výkonu jednoho jádra sice skončily obě testované jednotky těsně za jablečnou konkurencí, nicméně při zapojení všech jader ukázaly svoji sílu:

  • Jednotka s TDP 80 W srovnala síly s Apple M3 Pro v konfiguraci s 12 jádry (6 výkonných a 6 efektivních)
  • 23W model se umístil na půli cesty mezi Apple M3 a M3 Pro

Drtivým vítězem celého testu se poměrně přesvědčivě stal Apple M3 Max, který všem soupeřům ukázal záda – je však nutné podotknout, že tento čip je vybaven 16 procesorovými jádry, zatímco Snapdragon X Elite a Apple M3 Pro jich mají „pouze“ 12.

Procesory Snapdragon X Elite a Apple M3 v benchmarku Geekbench
Procesory Snapdragon X Elite a Apple M3 v benchmarku Geekbench

Nelze však vyloučit, že Qualcomm v budoucnu představí ještě výkonnější (a energeticky hladovější) variantu svého počítačového procesoru s více jádry, která by mohla konkurovat jablečným procesorům s přídomkem Max nebo dokonce Ultra.

Co se grafického výkonu týče, zde zatím srovnání s posledními jablečnými procesory nemáme, musíme si tedy vystačit se srovnáním s generací M2. Zde má Snapdragon X Elite blíže k základnímu čipu Apple M2 – v testu Wild Life Extreme Unlimited, který měří grafický výkon, dosáhl čipset od Qualcommu zobrazovací frekvence 44,5, respektive 38,5 snímků za sekundu (výkonnější/slabší konfigurace). Jablečné procesory dokázaly následující:

  • Apple M2 – 40,8 fps
  • Apple M2 Pro – 73 fps
  • Apple M2 Max – 80 fps

Je možné, že výsledný výkon Snapdragonu X Elite se podaří do doby jeho uvedení na trh ještě o něco navýšit – veškeré benchmarky totiž probíhaly na předprodukčních jednotkách s nehotovými ovladači. Předpokládáme ale, že závěry se příliš nezmění – v procesorovém výkonu bude pravděpodobně jeho konkurencí Apple M3 Pro, zatímco v grafickém se bude pohybovat na úrovni základního Apple M3.

Benchmark grafiky čipsetu Snapdragon X Elite
Benchmark grafiky čipsetu Snapdragon X Elite

Windows 12 jako systém uzpůsobený pro ARM?

Pochopitelně meziplatformní srovnání v rámci jednoho benchmarku je poměrně ošemetné, i sebevýkonnější čip může srazit špatně optimalizovaný operační systém nebo jeho aplikace. Zde bude záležet na Microsoftu, jak se na příchod nové generace ARMových procesorů připraví. Spekuluje se, že příští rok představí systém Windows 12, a vůbec bychom se nedivili, kdyby byl ušitý na míru ARMovým čipsetům. Koneckonců se mluví o tom, že Qualcomm nebude jejich jediným výrobcem – návrat do tohoto odvětví údajně chystá i NVidia a o výrobě ARMových procesorů prý uvažuje i Intel.

Nepředpokládáme, že v blízké budoucnosti ARM ve světě Windows výrazně ohrozí pozici x86 procesorů, avšak jeho podíl zřejmě bude potichu narůstat. Snapdragon X Elite se minimálně z prvních benchmarků zdá býti poměrně solidním odrazovým můstkem.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku