TOPlist

Až 16 GB virtuální RAM? Vivo V40 SE nabízí skvělou vychytávku

Vivo V40 SE a měření virtuální RAM
  • Vivo protežuje svou funkci virtuálního rozšíření RAM
  • Operační paměť díky tomu může vzrůst z 8 GB hned na 16 GB
  • Jak moc je tato funkce důležitá a pomůže vám skutečně zvýšit výkon?

V posledních letech se u mobilní telefonů napříč všemi cenovými úrovněmi vyskytuje jedna velmi speciální funkce. Někdo tomu říká „optimalizace operační paměti“, někdo zase „VRAM“ a podobně. V zásadě jde o virtuální rozšíření operační paměti. Tuto funkci podporuje i novinka ze střední třídy Vivo V40 SE.

Co je vlastně RAM a virtuální RAM?

Předpokládám, že nikdo z vás nepotřebuje vysvětlení, co je to vlastně operační paměť (RAM). Ale tak jenom pro forma: RAM (Random Access Memory) slouží jako dočasné úložiště pro běžící aplikace a operační systém. Obsahuje data a instrukce, které telefon aktuálně potřebuje k provádění různých úkolů.



Vivo V40 SE v celé kráse



Nepřehlédněte

Vivo V40 SE recenze: stylovka z levného kraje

Když spustíte aplikaci nebo otevřete soubor, data se načtou do RAM paměti, což umožňuje rychlý přístup k nim a okamžitou reakci na vaše příkazy. RAM je úzce propojena s procesorem, který každou chvíli přistupuje k datům uloženým v RAM.

Paměť RAM, stejně jako úložiště, představuje pevnou, fyzickou součástku umístěnou na základní desce ve vašem telefonu nebo počítači. Moderní smartphony až na výjimky nenabízejí méně než 8 GB RAM, vlajkové modely pak přicházejí s 12 či 16 GB. Velmi populární se však stala funkce virtuálního rozšíření RAM.

Hardwarové parametry Vivo V40 SE

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 14, čipset: Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2, octa-core, 2× 2,2 GHz Cortex-A78 + 6× 1,95 GHz Cortex-A55, GPU: Adreno 613, RAM: 8 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 163,2 × 75,8 × 7,8 mm, hmotnost: 185,5/191 g (dle varianty), zvýšená odolnost: IP54

Displej, konektivita a baterie

6,67", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video

Virtuální operační paměť (VRAM) funguje tak, že když telefon potřebuje více operační paměti, než je fyzicky dostupné, využívá úložiště k simulaci další paměti. To znamená, že část úložiště telefonu je vyhrazena pro vytvoření dočasné operační paměti. Na krátkou dobu tak rozšiřuje výkon zařízení a odezvu, přestože virtuální RAM je logicky o dost pomalejší než klasická RAM.

Vylepšení výkonu na dvě kliknutí

Telefon Vivo V40 SE, stejně jako několik jeho předchůdců, tuto funkci nabízí také. Musíte ji však ručně zapnout. Stačí proto zamířit do Nastavení –> RAM a úložiště –> v horní části kliknout na RAM. Zde máte pro představu vyznačeno, kolik operační paměti spotřebovávají procesy na pozadí a kolik vám jí ještě zbývá.

Rozšířenou RAM, tedy VRAM, můžete aktivovat posuvníkem hned pod grafem. Vivo u tohoto modelu nenabízí možnost vybrat si, jak moc chcete svou paměť virtuálně rozšířit: můžete buď funkci vypnout, anebo zapnout, a tím pádem si z úložiště vypůjčit místo pro dalších 8 GB RAM. Dalo by se tak říct, že váš telefon pro střední třídu má nyní paměť 16 GB, ale to není tak úplně pravda, jak jsme si vysvětlili výše.

Jak ale funkce jako taková ovlivňuje chod telefonu? Upřímně, drtivé většině uživatelů bude dostačovat základních 8 GB a dost možná ani to nezvládnou zcela zaplnit. Abyste takovou paměť potrápili, museli byste pracovat s několika aplikacemi simultánně a k tomu provádět videohovor nebo alespoň poslouchat hudbu či přehrávat na pozadí video.

Virtuální paměť je však výborný nástroj pro uživatele, kteří často jdou na hranu výkonu svého zařízení a chtějí trochu posunout hranice. V mém případě jsem pozoroval jemné zrychlení reakcí a posílení rychlosti při spouštění aplikací se zapnutou funkcí VRAM. Na přiložených benchmarcích můžete pozorovat stav se zapnutou a naopak vypnutou virtuální RAM.

Standardní RAM 8 GB

Virtuální RAM 8 + 8 GB

Nejde ale o nic, co byste museli udělat s novým telefonem jako první věc. Na druhou stranu, pokud máte problém zaplnit velké 512GB úložiště a ztráta doslova pár gigabajtů (virtuální RAM v úložišti zaplní 2–4 GB místa) vás netrápí, neexistuje důvod, proč nemít tuto funkci zapnutou, takzvaně pro všechny případy.

U nás na webu již aktuálně najdete podrobnou recenzi Vivo V40 SE nebo článek, ve kterém jsme se zaměřovali na fotoaparáty. Smartphone se na českém trhu prodává od 8. dubna, a to za 6 999 Kč včetně DPH.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku