Domů » Bleskovky » Aukce o kmitočty skončila, nový operátor se na českém trhu neobjeví

Aukce o kmitočty skončila, nový operátor se na českém trhu neobjeví

Aukční část výběrového řízení na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz po několika dnech úspěšně skončila. V aukci kmitočtů uspěly tři čeští operátoři – T-Mobile, O2 a Vodafone. Ačkoliv Český telekomunikační úřad připravil podmínky pro vstup čtvrtého mobilního operátora na trh, oba noví zájemci se nakonec rozhodli český mobilní trh nerozšířit.

Aukce kmitočtů uvolněných digitalizací televizního vysílání přesto splnila vytyčené cíle. „Předpokládáme, že na vydražených blocích kmitočtového přídělu operátoři úspěšní v aukci vybudují v krátkém čase infrastrukturu pro vysokorychlostní mobilní internet, aby mohli nabídnout v Česku služby, které již může využívat většina Evropanů,“ řekl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. „Vzhledem k tomu, že operátoři již experimentují s LTE, počítám, že zákazníci budou moci na velké části území ČR využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku,“ doplnil Novák.

Podmínky výběrového řízení zaručují, že se nebude opakovat pozdní nasazení technologie jako v případě sítí 3G, které operátoři spustili osm až devět let po získání příslušných kmitočtů. Podmínky také zaručují, že k LTE sítím budou mít přístup i virtuální mobilní operátoři. Tři úspěšní uchazeči o kmitočtové příděly musí do 30 měsíců pokrýt téměř polovinu okresů, zejména řídce osídlených, úřad ale předpokládá, že k nasazení technologie dojde rychleji, než vyžadují rozvojová kritéria.

Rozdělení aukčních bloků

V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 mld. Kč, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 mld. Kč a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 mld. Kč. Každá ze společností dále získala 4 bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1800 MHz.

T-Mobile by měl zaplatit za získané spektrum celkem 2,614 mld. Kč, Telefónica 2,802 mld Kč a Vodafone 3,113 mld. Kč. Aukce přinese v příštím roce do státního rozpočtu 8,529 mld. Kč. Některé z nabízených bloků kmitočtů v pásmech 1800 MHz a 2600 MHz přitom zůstaly v rámci aukce nerozděleny a ČTÚ nyní zvažuje způsob jejich dalšího prodeje.

Vydání rozhodnutí o udělení přídělu získaných rádiových kmitočtů ČTÚ předpokládá začátkem roku 2014 poté, co úspěšní uchazeči uhradí ceny za vydražené spektrum.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

 1. jack2310 (neregistrovaný)

  Komedie až do konce…

 2. ejdy (neregistrovaný)

  On si snad někdo myslel, že by v této republice snad něco dopadlo ve prospěch občanů?? Prostě toto je nejhorší stát na světě s největší korupcí! Kellner poslal krabici od bot temu šéfovi ČTU a je KONEC!! Jenom tak to O2 nekoupil přece! Něco v tom muselo být!!!

 3. malirim (neregistrovaný)

  Hehe to muselo byt cele kamionu bot pro CTU :)

  Staci mi kdyz uprostred rozvojove statu v Asie mam za 50Kc neomezene internet(3G), ktere lze pouzit pro ucely jako hovor na Skype,Viber.

  Priletim z5 do CR a divim se, ze nekteri maji internet na den za 24Kc.

  Obcas mam dojem, ze jsem priletel(do CR) zase do dalsi rozvojovy zemi v EU.

  • Brudra (neregistrovaný)

   Tak to je asi i o velikosti trhu, kdyby tu dávali neomezený za 50 Kč, tak by tu 3G nikdy nebylo, protože by to nevydělalo na investice a náklady.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ano tyhle pohádky mám nejradši. Jen jaksi zapomínáte na to kolik desítek procent lidí tam žije pod hranicí chudoby ;-)

   Jde o to že ty jsi svým příjmem naprosto nadprůměrný na . U nás lidi taky s platem nad 50k taky tohle neřeší stejně jako ty v Asii.

  • malirim (neregistrovaný)

   Hranice chudoby nebo ne. Za 50Kc tam, coz bylo asi ceny 2 nudlovy polivku, mas internet ktere byl pouzitelnejsi nez v CR(na mesic, neomezene, 3G i v mensi meste do 20k lidi).

   To ze lide zijou v chudoby neznamenaji, ze nemaji dostatek informaci a schopnosti sehnat smartphone(tablet) levneji a rozhodnout k jake operator prejit.

   Kdyz asijske firmy proziva bojkot od zakaznika(viz Cina bojkotovala proti Jap.zbozi), tak je to sakra znat(ne-li to znici uplne celou fimru). Priklad jsem uvedl jak statni konflikt, ale bojkot mistni obyvatele je jeste 2x horsi.

   To ze nemaji moc penize = museji nakupovat sluzby mnohem chytreji a vedet co se deje na trhu.

   To jak uvadis, mam hodne penez= musim neresit nic, to je hodne zcestne. To se nechas libit, protoze mas 50k mesicne a za rohlik das 5Kc?

   Prave nereseni situaci je problem soucasne EU a obyvatele EU(ale to uz bych utikal jinam).

   Zkratka je to jiny trzni model, ale ukazuji ji jenom zduvodu, ze nakladne 3G,LTE je jenom pohadka pro ostatnim.

   To ze se to da delat jinak je vsude na zapade i na vychode.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).