Domů » Recenze » Dámou na A6: Otestovali jsme novou generaci palubního systému Audi Connect

Dámou na A6: Otestovali jsme novou generaci palubního systému Audi Connect

Zkušený šachista ví, že pokud se dáma dostává na pole A6, chystá se k útoku. To samé má v plánu Audi s novým modelem A6 a novou generací palubního systému Audi Connect – chce rozpoutat bitvu ve vyšší střední třídě a vyjít se štítem. Zaslouží si vítězství nebo zůstane ve stínu bavorského království?

Nové Audi A6 se na český trh dostalo na sklonku loňského roku a spíše než o novou generaci můžeme mluvit o značném omlazení. Vůz totiž dostal modernější design, nové motory a především nové technologie, které si v následujících minutách představíme. Novou generaci palubního systému Audi Connect jsme v rámci našeho seriálu SMARTauto souběžně testovali také v luxusním bílém Audi A7, a v obou případech to bylo parádní svezení, v tomto článku se ale zaměříme hlavně na Audi A6.


 
Při příchodu k A6 vás napadá jediné – respekt

Vzhledem k bohaté příplatkové výbavě narostla základní cena modelu A6 z 1 420 000 Kč na astronomické 2 435 000 Kč. A jinak tomu není ani v případě druhého modelu Audi A7, u kterého cena startuje na 1 545 000 Kč, a s příplatkovou výbavou se lze dostat přes hranici dvou a půl milionu korun.

Videopohled

Už při příchodu k vozu není pochyb o tom, že Audi patří mezi prémiové značky. Designér Jurgen Loffler odvádí u Audi vynikající práci a přestože je vkus hodně individuální, A6 se líbí. Přitáhne pozornost, s tím ale majitelé vozů tak trochu počítají. Prémiový vzhled podtrhují 20″ litá kola (za 20 100 Kč), i perleťový lak „šedá Daytona“, za který si připlatíte hrozivě vypadajících 93 500 Kč (v kombinaci s S line sportovním paketem 33 400 Kč). 

Jakmile otevřete dveře, dojde vám, že doménou značky Audi není jen jeho dravá vnější podoba, ale skvěle vypadá také interiér. Kombinace precizního zpracování a kvalitních materiálů vozům dodává jistý punc exkluzivity a nejen během jízdy se v nich budete cítit velmi příjemně.

 
Společně s Audi A6 jsme v redakci otestovali také Audi A7

Kvalitu ještě podtrhuje S line sportovní paket (122 700 Kč), který přidává do interiéru kartáčovaný hliník a množství kůže. Na první pohled vypadají úžasně také sportovní sedačky. Poskytnou výborné boční vedení v zatáčkách, mají dostatečně dlouhý sedák (který lze ještě prodloužit), takže komfortně podepře stehna, přesto bychom volili jinou verzi, to hned ze dvou důvodů. Jak vidíte z obrázku níže, hlavová opěrka je pevnou součástí sedačky.

  
Interiér obou vozů působí luxusním dojmem, takhle vypadá ten v Audi A7

Pokud vám tedy přesně nesedne, nic s tím neuděláte, což není příjemné. Druhou vadou je, že sedačky nejsou klimatizované. Vzhledem k třídě (a ceně) vozu je trochu ostudné, pokud vystoupíte s košilí přilepenou k zádům. Jinak ale nelze pracovišti řidiče nic vytknout. Volant s perforovanou kůží je jedním slovem svkělý, ostatní části by mohly sloužit jako vzory v učebnici ergonomie. Stejně hýčkaní jsou také cestující na zadních sedadlech. Díky čtyřzónové klimatizaci si i cestující vzadu volí takovou teplotu, jaká jim vyhovuje.

  

Tato sedadla nejsou naším favoritem. Naštěstí má zákazník možnost vybrat třeba i klimatizovaná a s masáží – stačí vytáhnout z peněženky dalších 44 500 Kč.

Motor volený srdcem

I do tak velkého vozu je možné sáhnout po tradičním motoru 2.0 TDI 110 kW, který prohání nejednu Octavii. Kdo má ovšem srdce na správném místě, sahá po šestiválci. Pokud k rozhodování přizde i rozum, bude to šestiválec naftový. Náš testovaný vůz měl motor s jedním turbem, podávající výkon 200 kW (272 koní). Pro nás to byla ideální volba. Motor má výkonu na rozdávání a reálná spotřeba se pohybuje kolem 7 – 8 litrů nafty na 100 km. K udávané spotřebě 5,1 se ale ani nepřiblížíte. Zato zrychlení na 100 km/h za 5,5 sekundy je pro vůz maličkostí. Dvojitá spojka zajišťuje prakticky nepřetržitý tah všech sedmi stupňů převodovky S tronic.


 
Motor vám dokáže vykouzlit úsměv – jak svým projevem, tak střídmostí. Jeho hluk dovnitř vozu téměř neproniká.

Je až neuvěřitelné, jak rychlé a jisté dokáže Audi A6 být. Adaptivní pneumatický podvozek (55 900 Kč) zajišťuje jen minimální náklony karoserie, což maskuje skutečnou rychlost vozu hlavně na klikatých okreskách. I na 20“ kolech je auto ještě příjemně komfortní, neustále máte pocit, že je přilepené k silnici. Limitem vozu jsou tak (v našem případě ještě zimní) pneumatiky s rozměrem 255/35 R20.


20″ disky vypadají fantasticky, ale je třeba počítat s tím, že nová sada pneumatik vás vyjde i na 40 000 Kč. 18″ vidíme jako ideální volbu.

Jízdě samotné a neuvěřitelné ochotě zatáčet (zapomeňte na to, že vozy Audi nezatáčí) jistě pomáhá i sportovní diferenciál quattro (30 100 Kč), který vektoruje točivý moment na ta správná kola – která jsou pod zátěží a mohou přenášet výkon. Jak to funguje, to si prohlédněte na videu níže.

Že auto funguje i na dálnici, to snad není třeba zdůrazňovat. I pokud si ale všechny přepínače nastavíte do režimu sport, stále je třeba myslet na to, že jedete v limuzíně, jejíž hmotnost je 1845 kg. Volant poskytuje jen minimální zpětnou vazbu o tom, co se děje s koly, a kdy se blížíte limitu adheze.


Pneumatický podvozek umí na přání zvýšit světlou výšku vozu. To se hodí při průjezdu horší silnicí nebo při vjezdu do příliš strmých garáží.

Technologie, které vám usnadní řízení

Další jízdní zážitky necháme raději specializovaným magazínům o autech, podívejme se podrobně na to, proč si auto zaslouží popis na SMARTmanii – tedy čím vším je smart.

Adaptivní tempomat

No dobře, adaptivní tempomat není žádný „náskok díky technice“, pro řidiče to bude ale jeden z nejdůležitějších chytrých asistentů. Adaptivní tempomat udržuje nastavenou rychlost vozu, zároveň ale drží odstup od aut jedoucích vpředu. V kombinaci s automatickou převodovkou umí auto úplně zastavit, a pokud stojí méně, než 3 sekundy, tak se zase umí i rozjet bez nutnosti aktivity řidiče.


Funguje to velmi příjemně a spolehlivě. Možná i proto, že A6 používá hned dva radary hlídající odstup vozu. Tady je ale znát, jak mílovými kroky postupuje vývoj dopředu. Nový Passat adaptivní tempomat obohatil o asistenta pro jízdu v kolonách, který nejenže drží odstup od auta, ale také sám řeší zatáčení – v koloně tedy jede zcela automaticky. Tady Audi ztrácí.

 
Hned dva radary hlídají odstup od vozu před Audi. Najdete je po stranách předního spojleru. Ovládání tempomatu samostatnou páčkou je lepší řešení, než dalších 11 tlačítek na volantu. Horním přepínačem nastavujete, jak velký požadujete odstup od vozu.

Noční vidění

Rozklikněte si ještě jednou přední pohled na auto. V pravém kruhu „grilu“ si všimněte malého kolečka – to je infrakamera sloužící pro noční vidění. Jak to funguje? V noci si speciálním tlačítkem aktivujete režim pro noční vidění a na přístrojové desce uvidíte obraz z infrakamery. Je tedy jedno, jak svítí světlomety, jestli je mlha nebo zda jedete hustým lesem. Kamera vidí teplo. A co je hlavní, umí rozeznat osoby či zvířata – jak u silnice, tak případně v jízdní dráze.

Pokud nehrozí nebezpečí, jsou osoby označeny žlutým obdélníkem přímo na displeji. Pokud ale systém vyhodnotí, že osoba či zvíře je v kolizním kurzu, dá to řidiči vědět a informaci zobrazí i do head-up displeje. Noční vidění jsme dlouho zkoušeli a musíme potvrdit, že funguje výtečně. Obzvláště pokud jezdíte místy, kde zvěř přebíhá silnici, vyplatí se tato vychytávka za 57 300 Kč pořídit.

  Obraz z infrakamery se ukáže přímo na displeji přístrojové desky

Head-up displej

Zmínili jsme Head-up displej. O co se jedná? Displej zobrazuje informace řidiči – ale tak, aby řidiče nevyrušoval od řízení. Ve skutečnosti obraz vypadá tak, jako by se vznášel cca 3 metry před autem. Řidič tak nemusí vůbec přeostřovat a informace o aktuální rychlosti nebo navigační příkazy vidí přímo před sebou. Skvělá vychytávka, ale za 39 600 Kč?


Na Head-up displeji se ukazuje aktuální rychlost, dovolená rychlost (z kamery případně z mapy), navigační příkazy, ale i symboly, jako je třeba aktivní adaptivní tempomat (zelené autíčko).

Audi drive select

Komfortní limuzínu i ostrý sporťák? Auta musí splnit více úkolů, což má na starosti tato technologie. Řidič má k dispozici 4 přednastavené režimy a jeden profil si individualizuje podle potřeby. Je tak možné nastavit třeba dynamickou odezvu motoru, řízení i diferenciálu, ale zároveň ponechat komfortní podvozek. Přechod mezi jednotlivými režimy je hodně znát.

 

Dálkové ovládání

Otevřít branku nebo garáž? K tomu je třeba speciální ovladač – to ale není příliš Audi styl, aby se v interiéru povalovaly ovladače. Proto se auto umí „naučit“ příkazy vašich ovladačů. A vyvoláte je tlačítkem na stropě. Auto se umí naučit až tři různé dálkové ovladače, velmi praktické.


Ovladač od garáže už nikdy nezapomenete, protože se stane součástí vozu.

LED světlomety

Jiné auto by mělo LED světlomety jako technologický highligt, u Audi tak tomu ale není. Světlomety mají asistenta dálkových světel, chovají se velmi inteligentně, mění světelný paprsek a vůbec jsou vynikající, kdo chce ale úplně top high-tech, volí Audi Matrix (69 600 Kč). Jde o nejmodernější systém osvětlení současnosti, náš testovací vůz je bohužel neměl. Snad budeme mít možnost vám Matrix představit někdy příště.

Audi Connect

Proč můžeme Audi A6 opravdu zařadit mezi „smart“, to je Audi connect. Palubní systém s připojením k internetu nabízí on-line funkce, které si podrobně představíme. Nejprve je ale potřeba, aby se auto připojilo k internetu. Jaké jsou možnosti? Přímo před řadicí pákou jsou sloty na 2 SD karty a také na SIM kartu. Ta může sloužit i pro telefonování přímo z auta, ale kdo by to dnes používal, že? U většiny uživatelů tak bude datová, aby se auto mohlo připojit k internetu.

 

Samozřejmostí je podpora LTE, ani v příštích letech tak nebude problém se s autem připojit k mobilní síti. Tím ovšem možnosti připojení k internetu končí. Nejvíce zamrzí, že se auto neumí připojit k existující Wi-Fi síti jako host.


Jak připojit auto k internetu? Jedině SIM kartou.

Pochvalu si ale zaslouží samotné připojení telefonu. Je rychlé, jednoduché, synchronizace také probíhá zcela bez problémů. Pokud to váš telefon umí, bude možné z telefonu streamovat hudbu přímo do auta. V loketní opěrce je navíc speciální místo na položení telefonu, které indukčně přenáší signál z externí antény, takže budete mít lepší signál od svého operátora. Přímo v loketní opěrce jsou také 2 USB porty, jeden má ikonu, která naznačuje, že se hodí pro dobíjení telefonu.


Dvojice USB portů přímo dobije telefon, výstupní proud je ovšem slabý

O žádného rychlíka bohužel nejde, výstupní proud je kolem 500 mA, takže moderní smartphony s velkokapacitní baterií se budou dobíjet dlouhé hodiny. Ke spokojenosti nám chybí indukční dobíjecí podložka, kam by stačilo telefon položit, aby se nabíjel. Telefonů s bezdrátovým nabíjením je přeci jen na trhu už dostatek, to by byl náskok díky technice.


Synchronizace s telefonem je příkladná

Počasí: Jednou z prvních funkcí, které Audi connect nabízí je počasí. Umí zobrazit aktuální počasí v místě, kde se nacházíte, i v cílové destinaci. Chybí nám ale třeba srážkový radar. Výhodou je, že systém umí předpověď přečíst.

Ceny paliva: Když budete čerpat 60 litrů nafty, už si rozmyslíte, jestli brát za 29 nebo za 31 Kč. Audi connect umí zobrazit ceny paliva u okolních stanic – a samozřejmě vás k čerpací stanici také odnaviguje.

Zajímavosti: Co zajímavého je v okolí? I na to umí Audi connect odpovědět. Zobrazí zajímavá místa ve vašem okolí a také vám o nich řekne zajímavosti.

Zprávy: Vědět, co nového píše SMARTmania.cz, ještě než dorazím do práce? To by šlo. Ve webovém rozhraní MyAudi stačí přidat RSS server oblíbeného serveru a Audi connect už ukáže, jaké články přibyly. A číst je ani nemusíte – přečte je opět systém. Tuto funkci jsme si opravdu zamilovali a často ji používali, opravdu povedené.

  
Čtení zpráv z oblíbených zdrojů přímo v autě není žádný problém


Webové rozhraní MyAudi a přidávání nových RSS zdrojů

Facebook: Co je nového na timeline? I to se dozvíte. Můžete se prolistovávat novinkami, které vaši přátelé a odebírané stránky lepí na zeď. A tak jako téměř všude, i zde si můžete posty na Facebooku nechat přečíst. Nechybí podpora eventů (na akci umí zrovna i navigovat) a dokonce je podporován i Messenger, i když seznam možných zpráv je značně omezený – psát lze jen z přednastavených zpráv, což je ale kvůli bezpečnosti v pořádku.

 

 

Twitter: Pokud nevydržíte bez nových tweetů ani v autě, bude Audi právě pro vás. Stačí připojit účet a už si můžete číst nové příspěvky.

Informace o letech: Další ryze praktickou funkcí je informace o letech. Stačí si vybrat letiště a on-line zjistíte, kdy odlétá nebo přistává ten který let. Vše je propojeno s navigací, takže na letiště vás umí systém i odvézt.

Parkování: Zná to snad každý řidič – jezdí po městě a neví, kde zaparkovat. Stačí zapnout funkci pro hledání parkovacího místa a je vyřešeno. Systém najde okolní parkoviště, případně i zjistí, zda je zde volno a také vás sem odnaviguje. Velmi praktické!

Navigace: Online funkce mají smysl

Potřebuje i navigace připojení k internetu? Ne, ale on-line je to lepší – hned z několika důvodů. Jednak si mapu můžete přepnout do pohledu Google Earth a vidět tedy fotorealistický obraz přímo v navigaci, jednak je možné pracovat s aktuální dopravou a vyhnout se tak zácpám, jednak je on-line připojení výhodné pro vyhledávání cíle – stačí jen obecně říct, co hledáte a Google se postará o zbytek.

  

  

Jaké jsou vůbec možnosti zadávání? To napovídá obrázek níže. Je možné se spolehnout na Google a hledat on-line, je také ale možné si předem zadat cílové body přes webové rozhraní. Cíl můžete nadiktovat, ale využít můžete také touchpad s rozpoznáváním psaného písma. Oboje funguje velmi spolehlivě.

  

Audi Connect je hodně dobře propracovaný. Líbí se nám hlavně on-line funkce, jako je čtečka RSS, přístup k sociálním sítím, ale i aplikace pro porovnání cen paliva nebo zaparkování. Vše dává ještě větší smysl, když systém umí česky přečíst téměř vše, co je na displeji. Zamrzí jen pomalejší ovládání celého systému, moderní smartphone to zkrátka není, tak je třeba občas počkat. 

Německá preciznost s ambiciózní cenou

Audi A6 je velmi vydařené auto, které má k dokonalosti velmi blízko – vlastně by stačilo u dealera strávit odpoledne a zákazník si může vybrat vůz k obrazu svému. Kvality vozu potvrzují i čeští zákazníci, pro které je ve vyšší střední třídě Audi A6 bestsellerem (v březnu zaregistrováno 74 nových A6, BMW 5 64 kusů, Mercedes-Benz E 28 kusů), což bylo donedávna zcela nemyslitelné – této třídě vždy vládlo BMW 5.

 

Jediné výrazné zamračení má tak na svědomí cena vozu. Díky bohaté příplatkové výbavě se z vozu za 1 416 900 Kč stalo auto za 2 434 700 Kč a to je skutečně na pováženou. Ale pokud je zde poptávka, která taková auta vyžaduje, tak je vlastně vše v pořádku.

 


Ivan Potápka

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

To multimédia centrum je na rok 201x a pořizovací cenu dost retro.

Danne (neregistrovaný)
Anonym
Danne (neregistrovaný)

Taky bych u auta za 2,5 míče čekal displej s vyšším rozlišením a víc profi grafiku. to prostředí mi přijde že jsem měl už ve svý A5ce z roku 2007 a až na pár drobností to vypadá furt stejně.

popa81
Uživatel
popa81

hm – recenzi auta bych cekal na jinem webu, a cena za system je premrstena, pokud je opravdu tak pomaly, vzhledem k premiovemu typu a cene auta bych ocekaval i premiovy typ HW na entertainment. Dost smutne :(

vojtausti
Uživatel
vojtausti

Škoda, že jste neukázali, jak funguje ovládání hlase, a jak umí číst web, nebo zprávy.