Domů » Bleskovky » Asus FonePad: Sedm palců, nízká cena a podpora pro telefonování (videopohled)

Asus FonePad: Sedm palců, nízká cena a podpora pro telefonování (videopohled)

O představení sedmipalcového tabletu Asus Fonepad s procesorem Intel Atom se již dříve spekulovalo a dnes se tyto zvěsti na veletrhu MWC potvrdily. Dobrý první dojem zajistí hliníková konstrukce, tloušťka 10 milimetrů a také váha 340 gramů (což je stejně, jako u Nexusu 7). Na sedmipalcovém TFT IPS displeji s rozlišením 1280 x 800 px se bude zobrazovat operační systém Android 4.1 „Jelly Bean“.

Srdcem zařízení se stane jednojádrový procesor Intel Atom Z2420 tikající na frekvenci 1,2 GHz, který je oproti běžným čipům používaným v tabletech postaven na architektuře x86 známé třeba z osobních počítačů. Výhodou tohoto řešení v porovnání se standardními ARM procesory je vysoký výpočetní výkon a zároveň nízká energetická náročnost, což by mělo spolu s 4270mAh baterií dopomoct k obstojné výdrži až 9 hodin běžného používání. Jediným problémem tak může být kompatibilita s aplikacemi, kdy značná část z nich pro použití na architektuře x86 není optimalizována.

   

Procesor je doplněn postarším grafickým čipem PoverVR SGX540 známým třeba ze Samsungu Galaxy Nexus (recenze) a také 1GB operační pamětí. Jako úložiště dat poslouží 8GB nebo 16GB interní úložiště, které lze v případě potřeby rozšířit pomocí paměťových karet. Na zadní straně tabletu se nachází čočka 3,2Mpx fotoaparátu spolu s LED diodou a směrem k uživateli bude mířit ještě jeden snímač s rozlišením 1,2 Mpx.

 

Z nadpisu je patrné, že tablet bude vybaven 3G modulem a ještě jednou připomínáme, že s ním bude možné i telefonovat. Nakolik je toto řešení v praxi použitelné necháme na vás, někdy se to ale může hodit. K dispozici budou dva přizpůsobitelné kryty a dostupnost v Evropě byla oznámena na duben letošního roku. Cena se ustálila na 219 EUR (cca 5 600 Kč bez DPH) za dražší 16GB variantu, a to je za takto vybavený tablet s 3G modulem vcelku příjemná částka.

  

-

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

6 komentářů

 1. škoda že tam nie je 2GB RAM, v takom prípade by ten tablet bol použiteľný s akýmkoľvek operačným systémom, či už niektorá z linuxových distribúcií alebo aj Windows 8

  • Tak tech problemu je tam vice, jednojadro, 8GB systemova partition….

  • Martin Pavlović

   Toto jednojadro ma ale vykon, jako bezna ARM dvoujadra, navic je uspornejsi. Vetsim problemem bude spise ta nekompatibilita s nekterymi aplikacemi.

 2. je tam Hdmi alebo MHL? By sa to dalo použiť ako desktop s linux distrom

 3. Gmen (neregistrovaný)

  Standartni ARM procesor ? By me zajimalo s cim srovnavate vykon a efektivitu toho procesoru ….

  • Martin Pavlović

   Třeba dvoujádrový Snapdragon S4 Pro. Telefon Xolo X500 dosáhl v Antutu více než 12000 bodů, což je téměř stejně, jako Tegra 3 (na mém Nexusu 7 přes 13500).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).