Asus FonePad: Sedm palců, nízká cena a podpora pro telefonování (videopohled)

O představení sedmipalcového tabletu Asus Fonepad s procesorem Intel Atom se již dříve spekulovalo a dnes se tyto zvěsti na veletrhu MWC potvrdily. Dobrý první dojem zajistí hliníková konstrukce, tloušťka 10 milimetrů a také váha 340 gramů (což je stejně, jako u Nexusu 7). Na sedmipalcovém TFT IPS displeji s rozlišením 1280 x 800 px se bude zobrazovat operační systém Android 4.1 „Jelly Bean“.

Asus Fonepad: Tablet, který se nebojí volání (videopohled z MWC 2013)

Srdcem zařízení se stane jednojádrový procesor Intel Atom Z2420 tikající na frekvenci 1,2 GHz, který je oproti běžným čipům používaným v tabletech postaven na architektuře x86 známé třeba z osobních počítačů. Výhodou tohoto řešení v porovnání se standardními ARM procesory je vysoký výpočetní výkon a zároveň nízká energetická náročnost, což by mělo spolu s 4270mAh baterií dopomoct k obstojné výdrži až 9 hodin běžného používání. Jediným problémem tak může být kompatibilita s aplikacemi, kdy značná část z nich pro použití na architektuře x86 není optimalizována.

   

Procesor je doplněn postarším grafickým čipem PoverVR SGX540 známým třeba ze Samsungu Galaxy Nexus (recenze) a také 1GB operační pamětí. Jako úložiště dat poslouží 8GB nebo 16GB interní úložiště, které lze v případě potřeby rozšířit pomocí paměťových karet. Na zadní straně tabletu se nachází čočka 3,2Mpx fotoaparátu spolu s LED diodou a směrem k uživateli bude mířit ještě jeden snímač s rozlišením 1,2 Mpx.

 

Z nadpisu je patrné, že tablet bude vybaven 3G modulem a ještě jednou připomínáme, že s ním bude možné i telefonovat. Nakolik je toto řešení v praxi použitelné necháme na vás, někdy se to ale může hodit. K dispozici budou dva přizpůsobitelné kryty a dostupnost v Evropě byla oznámena na duben letošního roku. Cena se ustálila na 219 EUR (cca 5 600 Kč bez DPH) za dražší 16GB variantu, a to je za takto vybavený tablet s 3G modulem vcelku příjemná částka.

  

-

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku